beinieb. de kleek. 39 handelen; hoe ligt, men door niet al te naauw toe te zien, aanmerkelijke geschenken verdienen kon van de pakhuismeesters, en hoe ligt men al eens balen rijst of kisten indigo of staven Banca-tin verkeerd kon tellen kan DE klerk gaat de roem na van onkreukbare eer lijkheid, en dat zegt in die betrekking veel. Op den 3 October 1777 overleed van riemsdijk, en den volgenden dag werd, zoo als het zich liet ver- waciten, de klekk tot gouverneur-generaal door den raad van Indië aangesteld. Die aanstelling, door den raad van Indië, was echter slechts eene voorloopige en zij moest bekrachtigd worden, zoo door de vergade ring van zeventienen 9) als door den stadhouder, als opperste gouverneur-generaal. De kleek, ofschoon aan stonds de teugels van het hoog bewind in handen nemende, wachtte nogtans met zijne plegtige, in dien tijd uiterst omslagtige installatie totdat die bekrachtiging uit het moederland aankwam, zoodat deze plegtigheid eerst den 10 Julij 1779 plaats had. 10) „Het is mosterd na den maaltijd," zeide de kleek dikwijls van zijne verheffing tot hoofd van Nederlandsch Indië. En het was ook wel zoo, want hij was bijna 68 jaren oud. Evenwel genoot hij nog ruim anderhalf jaar het volle gebruik van ligchaams- en zielskrachten, en 't mogt hem te beurte vallen, gedurende zijn bewind meer dan ééne belangrijke zaak tot stand te brengen of voor te bereiden, immers daartoe de hand te leenen. In de eerste plaats noemen wij de oprigting van het Bataviasche genootschap van kunsten en wetenschappen,

Cadsandria | 1859 | | pagina 89