Toen De Jonge de eerste keer Yerseke aandeed, werd ik opgebeld en tevens stonden er er al mensen aan de deur, om te zeggen dat de YE 36 in de kaaie lag en om te vragen of het m'n ouwe boot wel was, want zo hadden ze hem nog nooit gezien. Maar met de eerste stap die ik aan boord zette, voelde ik het al, het kwam me bekend voor. Ik heb er altijd prettig mee gevaren, ook wel eens minder, want het ging niet altijd voor de wind, er waren ook wel eens slechte tijden. Ik vind het ontzettend leuk en aardig, dat ze mij en m'n kleinzoon uitgenodigd hebben, bij de overdracht, waarvoor onze hartelijken dank. Verder wens ik de Stichting en allen die ermee varen een behouden vaart. AJ. Verschuure, Yerseke Nieuws van de werkgroep educatie. Met het schoolbestuur van de Frans Naereboutschool wordt momenteel een lesprogramma voorbereid voor de laatste groep van deze basisschool. Ter afsluiting van dit vier lesuur durende projekt zal een educatieve tocht met de YE 36 worden gemaakt. Op donderdag 2 mei j J. werd voor de eerste maal voorlichting gegeven voor een groep schoolkinderen over de oude zeeuwse visserij. Het betrof hier een schakelklas van de Toorenvliedtschool te Middelburg. Aangezien het hier om een eerste ('miniproef-')projekt ging bleef de voorlichting beperkt tot ca. anderhalf lesuur. Voor een onverwacht belangstellend publiek van 15 jongelui konden we een beeld schetsen van de manier waarop de vissers van toen hun bedrijf uitoefenden. Hierbij hebben we tevens gebruik gemaakt van de video:'Het verhaal van de mossel', welke vorig jaar mede met de YE 36 werd opgenomen. Tijdens de middag kon e,e.a. met de YE 36 in de praktijk verduidelijkt worden. Met de groep is toen bij een prachtige Noordwester bries een zeiltocht gemaakt op de Westerschelde. Van Brouwershaven kregen we zojuist bericht dat de gemeenteraad akkoord is gegaan met een voorstel voor een gebruikersovereenkomst met de stichting van zeven vaardagen met de hoogaars. Hierdoor zijn we met de YE 36 aanwezig op de Brouwse Dag, 6 juli a.s., waarbij het schip zal worden opengesteld voor het publiek. Verder zullen er een of twee hoogaarzen worden ingezet ter afsluiting van een schoolprojekt op de 5(!) basisscholen in de gemeente Brouwershaven. In de laatste groepen van deze scholen wordt er door de onderwijzers een lesprogramma gedraaid van vier weken een uur over de visserij. Men tracht van deze uren in te vullen met een 'lokale visserman', een uur wordt door de werkgroep educatie verzorgd. Hierbij zal nader worden ingegaan op het gebruik van de hoogaars in de visserij, de bouw van het schip, etc. Door ons zal assistentie verleend worden bij de voorbereiding van het overige lesprogramma. Wij rijn zeer verheugd dat de gemeente Brouwershaven het initiatief heeft genomen voor deze vorm van 'samenwerking' met de stichting. Het is ons ideaal dat het beeld van de oude visserij, en daarmee de hoogaars, niet in de vergetelheid raakt. Het is, ook voor de jeugd van Brouwershaven, goed om kennis te maken met dit stukje historie uit haar eigen omgeving. Gemeentebestuur bedankt! Wij hopen dat in meer zeeuwse gemeenten dit idee wordt overgenomen. Met ons aller inzet moeten we zo nog een paar van deze mooie hoogaarzen, met hun historie, kunnen overdragen aan een volgende generatie!

Consent | 1991 | | pagina 4