Behoud Scheepswerf Yerseke Sinds de bouw van de nieuwe scheepswerf van Van Os op Yerseke, maakt een groeiend aantal inwoners zich sterk voor het behoud van de oude werf, en wil deze als een werkend scheepswerfmuseum inrichten. Wat de kollektie betreft denkt men aan de originele inventaris van de scheepswerf, het draaiklaar opstellen van een aantal oude scheepsmotoren en het uitbeelden van de beroemde pannenkultuur. Verder ligt het in de bedoeling een oude hoogaars terug te halen naar Yerseke. Na 1970 nam vooral de oesterkuituur een hoge vlucht. Uitbreiding van de vissersvloot was noodzakelijk en er ontstond vraag naar een scheepswerf die ook aan de steeds groter wordende schepen reparaties van allerlei aard kon uitvoeren. In die tijd waren er op Yerseke twee werven, waarvan er uiteindelijk een overgebleven is. Op de werf van Van Os werd een enkele keer een vaartuig gebouwd, zoals in 1905 de hoogaars YE 24. Het indertijd gebruikte gereedschap is bewaard gebleven en wordt door de heer van Os gaarne ter beschikking van het museum gesteld. Indien alle plannen gerealiseerd worden zal het mogelijk zijn op de werf herstelwerkzaamheden aan historische platbodems en ambachtelijk houtwerk uit te voeren. Tevens zou gebruik gemaakt kunnen worden van de voorzieningen van de in de nabijheid gelegen nieuwe werf. H J. Danker Expositie Op 11 mei werd in het museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes de tentoonstelling "Zeeuwse schetsen van Henri en Maurice Seghers (Antwerpen 1848-1919, 1883-1959)" geopend. De twee kunstenaars, vader en zoon, hadden beiden een grote liefde voor het water en een natuurlijk artistiek talent. Zij maakten talloze tekeningen, meestal op schetsboekformaat, van schepen, landschappen en mensen. Hun werkterrein beperkte zich niet tot Antwerpen, maar strekte zich uit tot de gehele Scheldedelta. De schetsen waren vaak bestemd als voorontwerp voor een aquarel, ets of schilderij. De schetsen geven een beeld van het toenmalige leven in binnen- en buitenland. In het museum zijn ruim 60 schetsboeken te bezichtigen. Naast de vele Zeeuwse havengezichten, bekende Zeeuwse en Vlaamse scheepstypen, worden nog vele interessante tekeningen en aquarellen over uiteenlopende onderwerpen getoond. Van de tentoonstelling, die duurt tot 24 augustus a.s., is een goed verzorgde catalogus verkrijgbaar. Het eerste exemplaar hiervan werd aangeboden door de heer J.van Beylen. Het museum is geopend van dinsdag tot vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Op zondag en maandag gesloten.

Consent | 1991 | | pagina 9