Een hoogaars als klaslokaal Hendrik Willem van Loonwedstrijd 20 Scholen in de gemeente Brouwers haven waren de eersten die de hoogaars gebruikten voor thematisch onderwijs. Onder meer de lessen geschiedenis, nederlands, aardrijks kunde en handvaardigheid lenen zich daarvoor uitstekend. Basisscholen en scholen van het voortgezet onderwijs uit onder meer de gemeenten Vlissingen, Middelburg, Kortgene en Reimerswaal volgden het Brouwse voorbeeld en de werkgroep educatie van de Stichting Behoud Hoogaars heeft ondertussen flink ervaring opgedaan in het voor de klas staan. Over en naar aanleiding van de hoogaarzen valt dan ook veel te vertellen. Over geschiedenis gesproken: deskundigen kibbelen nog steeds over de vraag of een afbeelding uit 1515 in het boek Antverpia Mercatorum Emporium nu een hoogaars is of niet. Hoe dan ook begin 1600 voeren er al talloze hoogaarzen rond. Dat blijkt uit het werk van de zeventiende-eeuwse schilder Jan Porcellis. In het vaargebied van de hoogaarzen, van Zuid Hollandse eilanden tot onder de Franse kust aan toe, heeft zich in de loop der eeuwen veel afgespeeld. Zo is bijvoorbeeld oranjetelg Johan Willem Friso in 1711 met hoogaars en al ten onder gegaan in het Hollands Diep. Ook aardrijkskundig is er veel veranderd. Veel eilanden zijn geen eiland meer en allerlei waterwerken moeten de woeste stromen beheersen. Grote delen van de bevolking in de Scheldedelta zijn voor hun inkomen lange tijd afhankelijk geweest van de visserij: van oester en mosselteelt tot garnalen vissen in het woelige kustwater. De werkgroep educatie levert maatwerk aan de scholen. Voor het opzetten van een onderwijsproject worden afspraken gemaakt met de betrokken leerkrachten en komen ideeën aan bod over wat in de verschillende vakken kan worden aangeboden. Vanzelfsprekend wil de stichting graag aanschouwelijk maken hoe de visserij vroeger in zijn werk ging. Natuurlijk kan dat in de klas maar het beste hulpmiddel is toch wel een tocht met de hele klas op de YE 36, een originele vissershoogaars uit 1900. Bij voorkeur vaart de stichting vanuit de plaats waar de school gevestigd is. Grevelingen, Oosterschelde, Veerse Meer en Westerschelde bieden riante mogelijkheden voor een educatieve en ontspannen zeiltocht. Tochten vanuit Vlissingen worden gewoonlijk gemaakt over de rede in combinatie met een bezoek aan het visserij museum in Breskens. Voor informatie over het scholenwerk kan worden gebeld met de heer G. Zomer, tel 01184-71324. 21 Frans Haverkort Schippers/eigenaren van een rond- of platbodemjacht die belangstelling hebben voor deze hardzeildag kunnen een inschrijfformulier opvragen door te bellen met Gerrit Zomer, 01184 71324. Zaterdag 16 juli zullen tenminste vijftien hoogaarzen met elkaar de strijd aanbinden op het Veerse Meer in de Hendrik Willem van Loonhardzeilwedstrijd. Als de wind een beetje meewerkt is de strijd voor de bemanningen van de schepen een erezaak die wordt uitgevochten op het scherpst van het zwaard. Voor de toe schouwers op de kant levert dat een fascinerend schouwspel. De uitgestippelde route is zo gekozen dat velen voortdurend zicht hebben op de vloot hoogaarzen. Het is niet de eerste keer dat hoogaarzen op het Veerse Meer een dergelijke sportieve strijd aangaan. De eerste en tot heden laatste keer was aan het eind van de twintiger jaren: 4 augustus 1928 om precies te zijn. De initiatiefnemer van die hardzeilwedstrijd was de in Veere woonachtige Rotterdammer Hendrik Willem van Loon (1882-1944). Naar hem is het evenement dan ook genoemd. Witte fietsenplan Van Loon woonde van 1927 tot half 1932 in Veere: aan de Kaai, in het huis De Houttuyn. Een gedenksteen in de gevel herinnert nog aan dit verblijf. Behalve het organiseren van die ene hoogaarzenwedstrijd heeft Van Loon in een paar jaar tijd zijn sporen nadrukkelijk nagelaten in Veere. De man was maatschappelijk nogal aktief zoals dat heet. Aan hem heeft Veere de primeur van het witte fietsenplan te danken. Van Loon vond gewoon dat iedereen die Veere bezocht op z'n gemak en zonder vervoers problemen in stad en omgeving moest kunnen rondkijken. Vandaar dat hij aan de kaai een witte fiets neerzette die gratis was te gebruiken. Het creatieve plan bleef geen lang leven beschoren. Van Loon of zijn vrienden moesten regelmatig richting Middelburg omdat de fiets ergens langs de weg was blijven staan. In Amerika maakte Van Loon, na studies aan twee universiteiten, carrière als journalist, radio commentator, gastdocent aan verschillende universiteiten en als schrijver van een aantal populair- wetenschappelijk boeken. De boeken maakten destijds in Amerika veel opgang en zijn verschenen in verschillende talen. Met zijn schrijven heeft Van Loon er toe bijgedragen de Amerikanen er van te overtuigen dat Nederlanders meer zijn dan een volk van klompen, molens en tulpenteelt. De in Europa toonaangeverfde Nederlandse scheepsbouw en kunst werden door de schrijver aktief uit gedragen. Hij overleed op 11 maart 1944 in Old Greenwich, Connecticut. In het gemeentehuis van Veere is van half juni tot eind september een tentoonstelling te zien over Hendrik Willem van Loon. Vissen. De door Van Loon georganiseerde wedstrijd in 1928.

Consent | 1994 | | pagina 12