De Drie Gebroeders, TH 49 Varen voor donateurs en sponsors 12 dat ondertussen veel schepen al voor vast waren uitgeweken naar Vlissingen en Veere. Op 9 november 1871 vindt de aanbesteding plaats van de draaibrug over de Arne. Ook wordt in 1870 het kanaal naar Nieuwland afgedamd en de houtzaagmolen de Fortuin of Steenbok afgebroken en vervangen door een stoomzagerij. Aan het eind van dit kanaal ligt nog herberg De Roode Leeuw, het huidige wegrestaurant aan de A 58. Van hier uit werd de veerdienst naar Zuid- Beveland onderhouden. De cultuurhistorische waarde van het gebied zal wellicht niet bekend zijn bij de spoorwegen; reden te meer om lokale en regionale bestuurders op te roepen te gaan nadenken over alternatieven en desnoods op de trein te stappen naar Utrecht. De mosselhoogaars YE 36 en de jachthoogaarzen De Wet en Gornaet zijn het komend seizoen beschikbaar voor vaartochten. Onder meer werkzaamheden aan het jachthoogaars Triton maken dat dit schip niet het hele seizoen kan varen. Dat geldt ook voor de hengst Zeehond/YE 96, inmiddels herdoopt in 'Den Bruinen'. De Stichting Behoud Hoogaars heeft de organisatie van de vaartochten in handen. De sponsorbijdragen worden aangewend voor restauratie en onderhoud van de schepen. Op nagenoeg alle maritieme evenementen in de provincie zal tenminste één schip aanwezig zijn, vaak zijn er meerdere. De tocht naar een evenement en soms het varen tijdens de evenementen zijn voor donateurs uitgelezen mogelijkheden gratis mee te varen. Vanzelfsprekend geldt dat ook voor de speciale vaardagen voor donateurs: woensdag 17 en donderdag 18 augustus en vrijdag 2 en zaterdag 3 september. De YE 36 ligt voor deze dagen op haar vaste ligplaats aan de buitenkant van de sluis in Veere. De afvaart is telkens om 09.00 uur. Wie een tocht wil meemaken of wil varen tijdens de donateursdagen moet even bellen met de vaarcommissie. De bereikbaarheid varieert per maand, vandaar de volgende namen en telefoonnummers: juni, Nico Boer 01184-65774 juli, Hans Priester 01181-1967 augustus, Harm Boerma 01184-14370 september, Hans Voskuil 01184-14896. Ook (nieuwe) sponsors kunnen met deze leden van de vaarcommissie kontakt opnemen om afspraken te maken over een vaartocht of over de mogelijkheden van het inzetten van een of meerdere hoogaarzen voor bedrijf saktiviteiten. 13 De hengst De Drie Gebroeders is gebouwd in 1908 op de werfMoed en Trouw" van Petrus Verras in Paal. Ivens uit het Belgische Zeebrugge was waarschijnlijk de eerste eigenaar. Voor 1920 heeft het schip twee visn'ummers gehad GRA (Grauw), met als thuishaven Paal of Emmahaven, en CLN (Clinge) met als thuishaven de Braakman bij Terneuzen. Onduidelijk is nog welke van deze havens de eerste thuishaven was. Hoe dan ook, rond 1920 werd de hengst geregistreerd in Zeebrugge en kreeg het de naam 'De Drie Gebroeders'. Deze naam kwam bij de restauratie te voorschijn in de stuurkuip. In 1924 kocht Tholenaar J.J. Schot het schip en kreeg het als registratienummer TH 49. Het ziet er naar uit dat Schot de visbun heeft laten inbouwen. Vanwege de visbun kon de sardijn en ansjovis vers worden gehouden. Het schip bleef tot 1957 in Tholen varen voor de familie Schot. Zij hebben het schip voor verschillende visserij methoden gebruikt. Als laatste zijn er oesters mee gevist. In 1957 kocht de Roosendaalse Philipsdirecteur G.L. de Leeuw het schip. De hengst werd aangepast voor de pleziervaart. Er kwamen nieuwe oplangers in het ruim, het voordek werd vervangen, en de boeg en het achterschip werden onderhanden genomen. Helaas niet met origineel eikehout. De nieuwe naam luidde "Zeeleeuw". In 1960/61 werd de visbun er uitgehaald en vervangen door een kleine kajuit. Dat gebeurde bij de werf van de gebroeders van Duivendijk in Tholen. In 1981 kochten de huidige eigenaren, Juergen Hassel en Christel Maye het schip. De hengst lag toen bij een werf in Leimuiden en was in slechte staat. Besloten werd het schip naar Tholen te halen om het daar te restaureren. Van de restau ratie is een omvangrijke fotoserie gemaakt. Na wat omzwervingen in de havens van Stavenisse, Tholen en in de omgeving van Amsterdam heeft het schip nu een vaste ligplaats in de Museumhaven van Zierikzee. In deze haven kreeg ze haar visnummer TH 49 en de naam 'De Drie Gebroeders' weer terug. De Drie Gebroeders heeft een lengte van 11,75 m. en een breedte van 4,25 m. Een 50 pk Peugeot zorgt voor de aandrijving van de schroef. De TH 49 voert een grootzeil van 35m2, een fok van 18 m2, een kluiver van 14 m2 en een botterfok van 24 m2. Bezoekers van de museumhaven kunnen aan boord van de TH 49 de fotoserie van de restauratie bekijken. De ARM 22 "De Jonge Maria" van Blaas van Seizen passeert de Arnebrug omstreeks 1920. De Drie Gebroeders in de museumhaven van Zierikzee. (foto Joop van Houdt)

Consent | 1994 | | pagina 8