Evenementen in het jubileumjaar 1995 16 botkistje, bakens, vleermuizen (stallantaarns), een botstelling (aan de haven om de netten te drogen), en een balans om de botjes te wegen. In de bestaande literatuur bleek de typisch Thoolse botvisserij hooguit met hier en daar een korte alinea te zijn afgedaan. Om alles verantwoord te kunnen reconstrueren betekende dat voor Han Reijnhout maanden van research, lange gesprekken met vroegere botvissers. Vertegenwoordigers van de vissersgeslachten Schot en Bout -of zoals ze op Tholen heten: Brune Kees, Jan van de Bakker of Huib van Betje- kregen bezoek van de Middelburger met zijn schetsboekje. Alle informatie werd minutieus opgeschreven en -getekend om thuis te worden nagebouwd met een onvoorstelbare vorm van perfectie. Ik was er getuige van dat de plecht (het voordek) definitief werd afgesloten: werkelijk een plechtig moment, want hoe kan ik u wijsmaken dat zelfs de vuurduvel of avapeur helemaal echt was: het deurtje was scharnierend en de ringen konden worden verwijderd. Het hele vooronder was natuurgetrouw afgetimmerd en blauw/grijs geschilderd. Op die manier groeide in een reeks van jaren een totaalbeeld van de Thoolse botvisserij. Met de TH 60, een hoogaarts, genaamd Maria, die in 1902 werd gebouwd en waarmee Cornelis-Jan Kegge (De Beier, 1858-1951) bot viste, als machtig middelpunt, zijn alle materialen die werden gebruikt bij een bijzondere tak van de Zeeuwse visserij behoed voor de vergetelheid. Tot en met de botvis zelf (ook schaal 1:101), die aan wal gebracht en uitgeleurd wordt. Dit gebeurde door de visleurders met hun handkar of de viskoopman met zijn hondekar. Ook deze attributen en personen, evenals dat vrouwtje met haar zoontje aan de hand, werden van lindehout gesneden. En dan vergeet ik haast nog dat poesje met die vis in zijn bek! Ja, zo kan ik nog pagina's doorgaan, maar ik heb een beter idee. Gaat uzelf deze zomer eens naar Tholen. In het streekmuseum van St. Annaland, De Meestoot, loopt van 22 april tot 28 oktober de expositie "Een hoogaarts vangt bot". U kunt zelf kennis maken met het werk van Han Reijnhout en zo een goed beeld krijgen van het werk van de botvissers en hun gezinnen. Ook over de werf van Van Duivendijk is er de nodige informatie. Op 22 april is de mosselhoogaarts YE 36 in de haven van St. Annaland i.v.m. de opening van deze bijzondere expositie die u niet mag missen I Het museum is geopend dinsdag tot zaterdag van 14.15-16.45 uur. Toegangsprijs voor volwassenen fl.3,- kinderen fl.1,50. 17 Dit jaar viert de Stichting Behoud Hoogaars haar eerste lustrum. Wat gaan we hieraan doen? De twee hoogtepunten van dit seizoen worden gevormd door de Hendrik Willem van Loon hardzeildag en de Mosseltocht naar Antwerpen. Het eerste evenement, de Hendrik Willem van Loon hardzeildag, is met een dag uitgebreid. Donderdag 13 juli verzamelen de hoogaarzen en hengsten zich in de haven van Zierikzee. Vrijdag begint de aanbrengtocht via de Oosterschelde naar Veere. Zaterdag wordt dan voor de tweede keer het gevecht der hoogaarzen en hengsten uitgevochten op het Veerse Meer. Begin februari hebben wij bericht gestuurd naar de eigenaren van de schepen, welke bij ons bekend zijn, en gevraagd of zij met hun schip willen deelnemen aan deze dagen. De meeste aanmeldingen zijn al binnen waaronder de Jetty, de Geertrui en de Turc. Deze schepen waren in het verleden ook al aan elkaar gewaagd, dus op het nauwe vaarwater voor Veere kan zich weer een spannende strijd ontwikkelen. Wij hopen dat de Windroos, winnaar van 1994, ook aanwezig zal zijn. Voor de vierde keer staat de mosseltocht naar Antwerpen op het programma. Het is ieder jaar weer moeilijk om een datum te prikken. De tocht is namelijk geheel afhankelijk van het getij op de Westerschelde. Het hoogwater te Antwerpen bepaalt de start in Yerseke. Om alles overdag te houden, want bij nacht en ontij op de Westerschelde is voor menig schipper geen pretje, is gekozen voor het weekend van 4, 5 en 6 augustus. De mosselen liggen nu nog te rijpen in de Waddenzee, maar de ligplaatsen in Antwerpen zijn al aangevraagd. Ook hiervoor zijn de schippers met hun schepen uitgenodigd. Voor alle twee de tochten zou het leuk zijn om zoveel mogelijk hoogaarzen en hengsten bij elkaar te krijgen. Mocht u nog twijfelen, zeg dan nu ja en kom naar de twee evenementen in Zeeland waar uw schip zijn oorsprong vond. Het zeilen met zoveel Zeeuwse platbodems is iedere keer toch weer een sensatie! YE 36 tijdens H. W. van Loon-race De Wet passeert de startlijn voor de Kampveerse toren

Consent | 1995 | | pagina 10