Een nieuwe garderobe voor een oude dame Voor de liefhebber: een bezoek aan het Zuider zeemuseum 26 Donald Slieker Volgens Bosma "een uitdagende klus, omdat deze Oudhollandse manier van zeilen weinig voorkomt". Zo kwam men in Engeland terecht en bij de heer Jules van Beijlen, oud conservator van het Antwerps Scheepvaartmuseum. Dat was nodig, omdat de hoogaars is Zierikzee met een spriettuig is uitgerust. Een zestal zeilen (waarvan de grootste 42 vierkante meter, met een totaal oppervlak van 110 vierkante meter) werd met veel toewijding vervaardigd. Het materiaal bestaat uit een bruin doek, dat is samengesteld uit 50% polyester en 50% katoen nr.2 met een gewicht van 940 gram per vierkante meter. De zeilen zijn afgewerkt met geteerd hennep en de verwerkte klossen zijn van essehout. Het museum in Enkhuizen beschikt over een omvangrijke bibliotheek, waar veel naslag wordt gedaan naar oude zeilmakerstechnieken. Het oudste boek is van 1745. Niet alleen op papier, maar ook door het beoefenen van die technieken, wil men de kennis van het zeilmaken doorgeven aan de volgende generaties. Op deze manier worden ook ideële stichtingen geholpen. Regelmatig worden in het Zuider zeemuseum thema-tentoonstellingen georganiseerd. 1996 is het jaar van het industriële erfgoed. Een slagers- en een schildersmuseum zijn momenteel in opbouw. Het aantal medewerkers in de winter is 45; in de zomer lopen er maar liefst 180 medewerkers rond. Terug naar de zeilen. Nadat ze overhandigd zijn aan schipper Wim Schot, werd de kostbare partij ingeladen en ging de reis terug naar Zierikzee. Voor dat doel mocht de bestelbus van John van Dalsen geleend worden. Er moest immers 110 m2 zeil mee terug naar Zierikzee. Rond elf uur arriveerde de groep in het zonovergoten Enkhuizen bij het kantoor van het Zuiderzeemuseum. Gastheer was de heer Th. Fruithof, conservator maritieme aangelegen heden van het museum. Het museum (geopend in 1947/48, ruim 350.000 bezoekers in 1994) is nu gepriva tiseerd en heeft een stichtingsvorm. De overheid geeft 80% subsidie; de resterende 20% komt van de bezoekers. Met de gastheer werd de tocht voortgezet naar het buitenmuseum, waar de heer A.W. Bosma, zeilmaker, de groep verwelkomde. Bosma is al 9 jaar als zeilmaker werkzaam in het museum. Met collega R. Appelman is hij 7 maanden geleden begonnen aan de moeilijke klus. Onder de titel van een nieuwe garderobe voor een oude dame werd eerder al melding gemaakt van de nieuwe zeilen die vanuit het Zuiderzeemuseum voor de hoogaars de Vrouw Adriana - ARM 17 werden overgebracht. In februari zijn de zeilen opgehaald. In de vroege ochtend vertrok het gezelschap, bestaande uit Jan Huijbrecht, Wout Horselenberg, Wim Schot, Piet Weeda en ondergetekende naar Enkhuizen. 27 Maritiem Museum Zierikzee En dan nog even dit. Het maritiem Museum van Zierikzee is weer geopend. Tot 31 oktober is het museum iedere dag toegankelijk. In het in het Gravensteen gevestigde museum zijn maritieme voorwerpen, zoals scheepsmodellen en schilderijen, alsmede eeuwenoude gevangenisruimten en de door gevangenen aangebrachte inscripties en tekeningen te zien. Ook zijn er vondsten uit de Oosterschelde, waaronder fossiele beenderen en Nehalennia-altaren. De toegangsprijs is voor volwassenen twee gulden en voor kinderen van zes tot dertien jaar en 65-plussers een gulden. Kinderen tot zes jaar en houders van een CJP- kaart of museumjaarkaart hebben gratis toegang. A. van der Wouden Museumhaven in museumgids De Zierikzeese museumhaven is vermeld in de provinciale Museumgids, die vorig jaar is gepresenteerd. De gids wordt gratis verstrekt en is gedrukt in een oplage van 100.000 exemplaren. In de gids vindt de lezer alle relevante informatie over de Zeeuwse musea in een opslag terug. Het gaat om een uitgave die onder toezicht van de Vereniging van Zeeuwse Musea, de Provincie Zeeland en het Bureau Provinciaal museum consulent is uitgebracht. Hoofdsponsor is de Provincie Zeeland met ondersteuning van het Steunfonds Zeeuwse Musea, de streekvervoerder ZWN en de grafische bedrijven van de PZC. parkeerplaats is. Op 28 mei 1932 werd het laatste gat in de Afsluitdijk gedichtwaardoor de zilte Zuiderzee een binnenmeer werd. De voornaamste bestaansbron voor de bewoners van het Zuiderzeegebied, de visserij, kreeg daardoor een gevoelige klap te incasseren. Het water van de voormalige zee werd daardoor langzaam zoet. Bepaalde vissoorten verdwenen. En erger: de nieuwe dijk versperde haring en ansjovis de weg naar hun paaiplaatsen. Voor de meeste vissers verdween het uitzicht op een behoorlijk bestaan en velen moesten het beroep van visser opgeven. Als gevolg daarvan kregen ook de van de visserij afhankelijke bedrijven veel minder werk: rokerijen, kuiperijen, mandenmakerijen, zeilmakerijen en scheepswerven moesten in snel tempo hun deuren sluiten. De bedrijvigheid rond de visserij die de plaatsen langs de Zuiderzee zo lang hadden gekenmerkt, verdween. Maar daar is het Zuiderzeemuseum nu juist voor. Een bezoek is meer dan de moeite waard en geeft de bezoekers de kans iets van het verleden te proeven. Het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen bestaat uit een binnenmuseum en een buitenmuseum, die op steenworp afstand van elkaar liggen. Het buitenmuseum is in 1983 geopend en kan gekenschetst worden als een bijzonder levendig 'museumdorp' aan de oever van het IJsselmeer. Het is een openluchtmuseum waar een beeld wordt gegeven van het wonen en werken in de plaatsen rondom de Zuiderzee in de periode 1880-1930. Het binnenmuseum bestaat al veel langer: sinds 1950. Het is gevestigd in een complex met onder meer gerestaureerde gebouwen uit de zeventiende eeuw, die destijds toebehoorden aan de Oostindische en Westindische Compagnieën. Daar worden in tentoonstellingen aan de hand van verschillende thema's zeven eeuwen Zuiderzee-geschiedenis geschetst. Het Zuiderzeemuseum werd opgericht toen de oude Zuiderzee- cultuur verloren dreigde te gaan. Door de aanleg van de Afsluitdijk in 1932 veranderde er veel voor de omwonenden van de voormalige zee. De typisch Hollandse kennis, ambachten en voorwerpen mochten niet in vergetelheid raken. Binnen- en buitenmuseum zijn over land bereikbaar, maar voor menig bezoeker is het een extra attractie om er met de boot naar toe te gaan. De museumboot vertrekt elk kwartier vanaf het station en vanaf de dijk Lelystad-Enkhuizen, waar een ruime ARM 29 van Jan van Beken 1910 in Vlissingen Overhandiging zeilen De Vrouw Adriana". Links zeilmaker Bosma, rechts schipper Schot. Museumhaven zierikzee Museumhaven zierikzee

Consent | 1995 | | pagina 15