Restauratie van De Wet 4 1911-1913 1914-1915 1915-1920 1921-1927 1928-1938 1939-1953 1954-1959 1959-1963 1961 1964-1972 1973-1977 1977-1983 1983-1988 1988-heden A.C. Hughes Bryan Wait Frank Teed Walter Townend F.B. Pitcher Raymond Powell H.E. Clark L.A.J. Koenan Michael Bennett A.E. Downs, Taeke Henstra, Haarlem B. de Jonge W. van Eeken De Wet Dame Isabel familie over en werd er champagne gedronken, zoals de dochter van de werfeigenaar, toen ze 96 jaar oud was, aan mij vertelde. Na voltooiing heeft de eigenaar het schip naar Engeland gevaren, waar het tot 1977 bleef. In dit jaar werd het gekocht door de heer Taeke Henstra uit Haarlem. Momenteel is het in bezit van dhr. W. van Eeken en hij is de 13de eigenaar. Inmiddels heeft het schip ook diverse keren een andere naam gekregen en momenteel heeft het weer de originele naam "DE Wet". Mogelijk was het vernoemd naar Christiaan de Wet, een vrijheidsstrijder uit de Boerenoorlog. Aangezien dit een oorlog van de Zuid-Afrikaanse boeren tegen de Engelsen was moet de eerste eigenaar wel zeer ruimhartig geweest zijn om dit te handhaven. Omdat het schip geruime tijd onder Lloyds Register of Yachts heeft gevaren zijn de eigenaars goed te Loreley of London Loreley Frinton on Sea Dame Isabel De Wet achterhalen. Deze lijst ziet er als volgt uit: In samenwerking met de Stichting Behoud Hoogaars is er door de huidige eigenaar veel aan gedaan om De Wet weer in een goede staat te brengen en na enkele restauratie beurten kan momenteel gezegd worden dat een prachtig voorbeeld van Nederlandse platbodem historie weer jaren mee kan! 5 Gerrlt Zomer Wie kan het komplete verhaal vertellen van alle timmerwerkzaamheden aan een schip van 86 jaar oud? Mijn eerste kennismaking met De Wet dateert pas van maart 1990. Al geruime tijd wist ik dat dit schip terug was in Nederland, maar ik had haar nog niet eerder kunnen opsporen. Op een zonnige voorjaarsdag toch maar eens naar Sneek gereden, dan had ik twee vliegen in een klap: ook de Jetty zou bij v.d. Meulen liggen. Dit uitstapje leverde een dag op vol gemengde gevoelens: de Jetty lag er zeer desolaat bij en leek haar laatste rustplaats te hebben bereikt. Met De Wet was het beter gesteld: de eerste restauratiefase was bijna voltooid. Er was al veel aan het schip getimmerd, maar gelukkig was er nog duidelijk te 'reconstrueren' hoe het een en ander 'gezeten had'. Zo kon je goed zien dat de plecht nog de originele 'vissermansplecht' was: zo'n 5 duim lager dan het voordek van de meeste jachthoogaarzen en dus lager dan de gangboorden. Zo ook staken de oplangers, of 'dokken', zoals ze op Tholen worden genoemd, boven dek uit en eindigde de plecht aan de voorkant bij de klapmuts, de karakteristieke ruimte voor in de boeg van de hoogaars. Ook bevonden zich daar nog de kaken van het vroegere braadspil. Aan de roef was ook nog goed te zien dat deze simpelweg over het oorspronkelijke ruim was geplaatst. Een eerste restauratie-fase is altijd, mits deze goed wordt aangepakt, de fase waarvan je het minste resultaat ziet als het schip weer in het water ligt. Op deze dag lag het schip nog op de dwarshelling bij Joh.v.d. Meulen en was het resultaat van alle arbeid nog goed te bekijken. En dat was niet mis! Grote delen van de boorden waren vernieuwd, evenals een behoorlijk aantal knieën door het hele schip, de banden in het achterschip en de achtersteven. Aan een nieuw roer werd nog gewerkt. Deze fase moest nog worden afgesloten met het vernieuwen van de kuip, het achterschot van de roef en de boeisels in het achterschip. Het zeilwerk werd met een stalen konstruktie tijdelijk verstevigd en zo werd het schip voorlopig zeilklaar gemaakt.. Na deze flinke investering heeft de familie van Eeken in de zomer van 1990 voor het eerst geroken aan een echte zeilvakantie op het Wad. Begin september vertrok het schip naar Zeeland om daar voorlopig te worden 'ondergebracht' bij de Stichting Behoud Hoogaars. Tevens volgde er een periode van bezinning hoe de restauratie verder aan te pakken. Voortzetting van de restauratie was wel gewenst: het schip was nog lang niet voldoende stijf, met alle gevolgen van lekkage, etc. Al snel werd duidelijk dat verdere restauratie eigenlijk betekende komplete vernieuwing van de rest van het schip. In de winter van 92/93 werd op de werf van Peter Schouten te Kortenhoef de oude plecht vervangen door een massief teakhouten voordek-In het vooronder werden enkele banden, knieën en bijna alle klossen (oplangers) vervangen en het vooronder werd opnieuw ingetimmerd met massief De BRU 24, welke in 1920 bij Stam gebouwd werd, is nu ondergebracht bij het Nat. Scheepvaartmuseum 'Het Steen', te Antwerpen. <L De Wet krijgt een nieuwe roef (febr. 1995) De Wet in de winter 89-90 tijdens restauratie bij Joh. v.d. Meulen. Let op de vorm van het opgebrande vlak.

Consent | 1995 | | pagina 4