Een hoogaarts vangt bot 14 Gerrit Zomer (op Tholen spreken we over een hoogaarts!) gebouwd en dat was toch weer anders. Maar hoe zaten die precies in elkaar? Vijf jaar geleden begon hij met het bouwen van een model, dat inmiddels gereed is. Schaal 1:10 gereconstrueerd op basis van de meest betrouwbare gegevens, afkomstig uit een onverdachte bron, want dit is de methode van Han: je stapt op de trein met een paar vellen papier als schetsboek onder de arm, een stompje potlood in je zak, en je brengt een bezoek aan de werf van Van Duivendijk. Om kwart voor elf staat daar de koffie klaar en hebben de mannen even tijd voor een babbeltje. Je laat de mannen vertellen en schetst en schrijft alles op wat je hoort. Daarna reis je weer naar Middelburg en ga je aan de slag om de gegevens uit te werken. Als je begint te bouwen kom je erachter dat er nog heel veel is, wat je niet precies weet. Eerlijk gezegd weet je eigenlijk nog niks, want een Zeeuwse scheepsbouwer laat niet onmiddellijk aan een willekeurige buitenstaander het achterste van zijn tong zien. Geen nood: als het model een eindje gevorderd is neem je het bouwsel onder de arm en je reist weer naar Tholen. Je verwachting De botvisserij in Zeeland in beeld gebracht door Han Reijnhout. "Een mooi blokje is het zicht op je modelDe middelburger Han Reijnhout aan het woord in een uitzending van Gewest tot Gewest, nu ongeveer een jaar geleden. In de ene hand een stukje buxus, "palmhout", in de andere een miniem vijltje, waarmee hij met voorzichtige streekjes de ruimte maakt om later een millimeters dik schijfje net vrij te kunnen laten draaien. "D'r zijn mensen, die draaien er dan een stukje koperdraad om, maar da's niet goed. Er moet echt beslag op zitten.... En 't moet allemaal kunnen werken". Han Reijnhout is een perfectionist, dat mag duidelijk zijn. En hij is bijzonder geïnteresseerd in de oude Zeeuwse visserij. Die combinatie van eigenschappen maakt hem tot een deskundige, hetgeen alleen door zijn bescheidenheid maar binnen een beperkte kring voldoende bekendheid en waardering geniet. De lezers van de boeken over de hoogaars van J. van Beijlen kennen Han Reijnhout al. De gegevens in van Beylen's laatste boek, 'De Hoogaars en de Visserij van Arnemuiden', zijn voor een groot deel verzameld door Han Reijnhout. Ook is dit boek verfraaid met enkele van zijn karakteristieke schetsen. Regelmatig fietste Han naar Arnemuiden om er nou eens precies achter te komen hoe een Arnemuidse hoogaars werd gebouwd. Aan de haven waren daar dagelijks ('in het oppertje') de ouderen van het dorp te vinden, zoals Sean Marteijn, Arme Jaap (de Nooyer van de ARM 10) en Piet Jobse. Door hen het hemd van het lijf te vragen kon hij alle details van de hoogaars en de visserij van Arnemuiden noteren. Maar in Arnemuiden hield het voor Han niet op, want op Tholen werden ooit Thoolse hoogaartsen 15 hoorde, gold dat ook voor de andere attributen van de botvissers: een sleepbun, de beug(-netten), nethouten, een ligbenne (een grote mand, doorsnede 1,70 mtr.), manden, een botslee, kruiwagen, waanzinnige precisie, volharding, doorzettingsvermogen en een zak bolussen doen wonderen I Hou dit jaren vol en alleen als je over de gaven en karaktereigenschappen van Han beschikt, kun je tot heel bijzondere resultaten komen. Er is een hechte relatie ontstaan tussen Han Reijnhout en de scheepsbouwers Van Duivendijk. Speciaal Dirk van Duivendijk, die in juli 1994 op tachtigjarige leeftijd is overleden, had alle details, foefjes en maten nog goed in zijn geheugen. Hij had in de loop van zijn carrière zo'n zestig hoogaartsen gebouwd... En daarnaast nog allerlei kleiner varend materieel, want de botvissers gebruikten een speciale bijboot, een soort Hollandse roeiboot met spiegel. Die moest er dus ook als model komen. En als dat bootje erbij komt uit: er deugt nog niet veel van I Elk detail wordt opnieuw besproken, geschetst en beschreven, het model wordt steeds verbeterd, onderdelen opnieuw gemaaktEn steeds maar weer terug naar Tholen: een Visleurder met hondekar Model van de Th 60-Maria De botvisser De sleepbun aan boord van de TH 60

Consent | 1995 | | pagina 9