Projekt Zeeland Maritiem w 26 27 Projectmanager Zeeland Maritiem Cultuurhistorisch toerisme, Zeeland heeft méér dan zee en strand Veel mensen denken bij Zeeland aan een provincie van zon, zee, strand, rust en ruimte. Maar we hebben natuurlijk veel meer te bieden. Het karakteristieke Zeeuwse platteland en de natuur, legio mogelijkheden om sportief te recreëren, een gevarieerd en vaak hoogstaand cultureel aanbod en een rijke geschiedenis. De provincie probeert dan ook die 'andere kant van Zeeland' verder te ontwikkelen. Eén van de speerpunten wordt op dit moment verder uitgewerkt onder de titel: 'Zeeland Maritiem'. Michiel de Ruijter Zeeland en water, een onmiskenbare combinatie, goed voor boeiende vertellingen en aansprekende taferelen. Troeven zijn het maritieme verleden met hoogtepunten als de Verenigde Oostindische Compagnie en de Westindische Compagnie. En klinkende namen als de zeeheiden Michiel de Ruyter, admiraal Tromp en de beroemde reders Lampsins en de Moucheron. Maar ook de slavenkas in Zierikzee, de Vliegende Hollander in Terneuzen, de Zeeuwse Zwinsteden. Zeeslagen zoals die bij Fort den Haak en op Schooneveld. Oude vissersdorpen, getijde haventjes, scheepswerven, karakteristieke scheepstypen als Hoogaars en Hengst, beloodsing. Te veel om op te noemen. Toen en nu De bedoeling van Zeeland Maritiem is om deze historie te verbinden met het maritieme Zeeland van nu. Met onze stadjes aan het water, onze maritieme industrie, onze vaarwegen, onze visserij en ziite produkten, de musea, historische gebouwen enzovoorts. Uiteindelijk moet dat een aanbod opleveren van afwisselende maritieme ontdekkingstochten binnen onze provincie. Waar je op een leuke manier nog wat van opsteekt ook Voor het zover is moet er nog wel het een en ander gebeuren. In Vlissingen is men hard aan het werk om te kijken of er in het Lampsinshuis - een monumentaal pand aan de Koopmanshaven - een Zeeuws Maritiem Museum kan komen. In Zierikzee worden pogingen gedaan om de Museumhaven verder te ontwikkelen met ondermeer een reparatieloods. En in Terneuzen studeert men op de mogelijkheden om aandacht te schenken aan de moderne scheepvaart en de relatie met Vlaanderen. Een project waar bevolking en toerist binnenkort al van kunnen genieten is de VOC Zeeland. VOC Zeeland Zeeland werkt in dit project samen met Amsterdam, Rotterdam, Delft, Hoorn en Enkhuizen. De VOC bracht ons land in de 16e en 17e eeuw veel bedrijvigheid en welvaart. Middelburg was zelfs de tweede havenstad van ons land. Vanaf Fort Rammekens vertrokken de Oostindiëvaarders naar verre oorden. En Vlissingen was de uitvalbasis van de admiraliteit en de kaapvaart. Vanaf 14 juni a.s. is op Walcheren veel over de Zeeuwse rol binnen de VOC te beleven. Er zijn speciale stadswandelingen van de ANWB door Vlissingen en Middelburg en er is een (fiets)toertocht over Walcheren langs ondermeer een aantal buitenplaatsen van voormalige bewindvoerders. De liefhebbers kunnen terecht voor bijzondere presentaties over de VOC in het Zeeuws Museum in Middelburg, Fort Rammekens en het Stedelijk Museum Vlissingen. Ook de horeca zal op het onderwerp inspelen. Dat alles onder het motto 'Volg het spoor van de VOC'. Heeft u ideeën voor Zeeland Maritiem? Het is een pracht gelegenheid om nog meer bekendheid te geven aan de hoogaars, haar geschiedenis werven, visserij, etc. Bel of schrijf naar Piet Klip Provincie Zeeland Postbus 153 4330 AD Middelburg Deatil van de mastkoker constructie van de TH 60 door Han Foto: Jeroen van Loon.

Consent | 1996 | | pagina 15