4 bespaarde bij iedere keer ter visvangst uitvaren de tijd vergende passage van de spoorbrug over het Arne Zijkanaal en de sluis bij Veere. Het aantal vissersschepen met Veere als thuishaven nam daardoor met enkele tientallen schepen toe. Het bracht weliswaar bedrijvigheid in Veere en zorgde voor een artistieke ambiance die vele kunstenaars aantrok maar betekende geen toename van betekenis van de welvaaart. De visserij leverde in die tijd bepaald geen rijk bestaan op. Een aantal nieuw-ingezetenen van Veere - kunstenaars en min of meer gefortuneerden die oog hadden voor de schoonheid van het stadje - probeerden de verarmde bevolking een helpende hand te bieden. Hendrik Willen van Loon - auteur, historicus, in de veertiger jaren hoogleraar in de Verenigde Staten - was wel de bekendste van deze groep mensen. Hij was het ook die in 1928 een zeilwedstrijd voor hoogaarzen organiseerde. In een Hoogaarzen en pleziervaartuigen De aanleg van de Sloedam in 1871, ten behoeve van de spoorlijn van Brabant naar Vlissingen, deed de Arnemuider vissers besluiten om voortaan de haven van Veere als thuishaven te gebruiken. Het Huizen op de nominatie stonden om te worden afgebroken. Slechts door de inspanning van de grote "monumentenbehoeder" jonkheer Victor de Stuers werd in de vorige eeuw de sloop van deze historische gebouwen voorkomen. Noch de aanleg van het Kanaal door Walcheren, in de zeventiger jaren van de vorige eeuw, noch de (kortstondige) activiteiten van een onderdeel van de Fokker vliegtuigfabriek in de twintiger jaren van deze eeuw in een complex aan de kanaaloever - één van de loodsen staat er nog! - waren in staat Veere weer op te stoten in de vaart der volkeren. Jammer, gelukkig? Wie zal het zeggen, want hoe zou Veere er nu hebben uitgezien als het stadje een aantal industrieën had kunnen aantrekken?! artikel over dit evenement in het ANWB-blad "Kampioen" van 27 juli 1928 sprak Van Loon van "het zeilfeest der Arnemuider visschers". Enkele jaren geleden werd de zeilwedstrijd met hoogaarzen op het Veerse Meer in ere is hersteld als "Hendrik van Loon hardzeildag". De afsluiting van het Veerse Gat, nu 35 jaar geleden, betekende het einde van Veere als vissersplaats. Wat moet het triest zijn geweest om begin april 1961 de gehele toen aanwezige vissersvloot voor de allerlaatste keer te zien uitvaren. Andere vaartuigen kwamen er echter voor in de plaats; Veere werd jachthaven. Vele schepen deden de haven weer aan, er was weer bedrijvigheid; handel en visserij hadden plaats gemaakt voor recreatie en toerisme. Een viering op het nippertje In de periode mei-oktober zal het 700-jarig "bestaan" van Veere worden gevierd met tal van evenementen zoals concerten, een historisch spektakel, lezingen en een tentoonstelling. Wat nautische activiteiten betreft, kunnen worden vermeld een ludieke, gekostumeerde sloepenrace op 29 juni, een visserijdag op 6 juli, de reünie van de Stichting Rond- en Platbodemjachten in het weekend van 12-14 juli en - hoogtepunt voor liefhebbers van hoogaarzen - de voor de vierde maal in successie te houden Hendrik van Loon-hardzeildag op 20 juli. Het is overigens maar op het nippertje, dat Veere het 700-jarig bestaan van het stadje kan meemaken als zelfstandige gemeente. In het kader van een op handen zijnde gemeentelijke herindeling zal Veere binnenkort opgaan in één grote Walcherse plattelandsgemeente. Veere, als stadje met een groots, boeiend verleden, zal echter de tijd wel blijven trotseren, zoals het dat al eeuwenlang heeft gedaan. Het zal bezoekers blijven trekken en ook nu en in de toekomst zal het advies van Dr. P.H. Ritter Jr., geciteerd in het begin van dit artikel, van kracht blijven. Het gemeentebestuur van Veere heeft het op eigen manier verwoord in het stempel van de frankeermachine die de gemeente- advies voor nu en later: benadert post nu nog afstempelt: "Een gratis Veere vanaf het water". Het zij zo! Loodswezen Scheldemonden Vissersschepen aan de kaai te Veere omstreeks 1935. Op de voorgrond de ARM 46 De Vrouw Theuntje van C Caljouw, hier reeds met motor en opgehoorde boei seis Boulevard de Ruyter 8 4381 KA Vlissingen Telefoon (0118) 48 95 00 Fax kantoor (0118) 41 28 31

Consent | 1996 | | pagina 4