SPECIALE ^^■■TRANSPORTEN DE PAAL - een vissersdorp ZWAAR TRANSPORT ZEELAND B.V. ml -. 16 Loodswezen Schel demon den Gespecialiseerd in vervoer van lange, brede, hoge en zware ladingen. Nationaal en internationaal. POSTBUS 17, 4450 AA HEINKENSZAND - TEL. 0113-563810 - FAX 0113-561678 17 Jack Becht "PAAL (DE), geh. in Staats-Vlaan- deren, in de voormalige heerl. Namen, prov. Zeeland, arr. Goes, kant. en distr. Hulst, gem. Graauw en Langendam, gelegen aan en onder den Zeedijk, tegen de Saftinger-schorren" gemeentehaven. Omstreeks die tijd staat er in het dorpje nog maar een veertigtal huizen, bewoond door iets meer dan 200 personen. De 16 vaartuigen waarmee rond het midden van de vorige eeuw vanuit visserij en de aan- en afvoer van vracht per schip nemen toe en zorgen voor grote bloei. Omstreeks 1900 is De Paal de thuishaven van meer dan tachtig mosselschepen. Er wordt veel vracht verscheept: bieten worden er geladen tijdens de bietencampagne, vlas wordt er gelost voor de Zeeuwsvlaamse vlasroterijen en vlasfabrieken en er worden relatief grote hoeveelheiden kunstmest en steenkool verladen. Er wordt in die tijd zelfs een (niet- officiële) veerdienst onderhouden op Bath en Bergen op Zoom. Geen wonder, dat al deze scheepvaart activiteiten het mogelijk maken om er in 1865 een scheepswerf te stichten. Elders in dit blad wordt hierover uitvoerig bericht. Reeds enkele jaren na de aanleg van de nieuwe haven is er sprake van sterke verzanding. Met behulp van een op de werf van Piet Verras Met deze bewoordingen wordt De Paal beschreven in het in 1847 gepubliceerde Aardrijkskundig Woordenboek der Nederlanden. Het dorpje zal in die tijd niet langer dan zo'n eeuw hebben bestaan. De Paal wordt pas in het midden van de achttiende eeuw voor het eerst in de geschiedenisboeken vermeld. De naam is mogelijk te danken aan een aantal voor de oever aangebrachte palen die het schepen mogelijk maakt om af te meren voor het laden en lossen van goederen en die de Paalse vissersvloot een afmeer- gelegenheid bieden. Een kaart van Hattinga uit 1767 vermeldt de naam "De Paal" en laat reeds de typische driehoeksvorm van het dorp zien, een stratenpatroon dat tot op de dag van vandaag is gehandhaafd. Het belang van De Paal als haven neemt toe als de haven van de Graauwse Kaai verzandt en in 1852 wordt opgeheven. De Paal wordt dan m'"v" 'WÊr - kv. - De Paal wordt gevist, vinden een ligplaats aan de Westerscheldedijk en in de kreken van het Land van Saeftinghe. In 1865 wordt een nieuwe kaai aangelegd. Ook de verbinding met het achterland wordt verbeterd door de aanleg van een nieuwe grindweg. Deze maatregelen resulteren in nieuwe bedrijvigheid; de gebouwde modderbak wordt de haven met redelijk succes op diepte gehouden. In 1895 wordt door de toenmalige werfeigenaar Jan Verras een "zeehouwer" (spuikom) aangelegd; doorspoeling van de haven bij eb met behulp van het bij vloed in de spuikom ingelaten water helpt mee om de haven op de gewenste diepte te houden. Toenemend ruimtegebrek in de winter, wanneer de gehele vissers- Boulevard de Ruyter 8 4381 KAVIissingen Telefoon (0118) 48 95 00 Fax kantoor (0118) 41 28 31 ■4 rftj. ,f. J& Wat is er lekkerder dan met een grasje tussen de tanden naar de scheepjes te staren. Luchtfoto De Paal omstreeks jaren '40 met linksboven de werf.

Consent | 1997 | | pagina 10