POTTER B.V. luxe motorsloepen SCHEEPSTIMMERWERF povere staat en werden in de loop der jaren omgebouwd tot jacht. Mede door de inzet van de provincie kon de laatste nog varende vissermanhoogaars YE 36 worden aangekocht en werd de Stichting Behoud Hoogaars opgericht. Nu, in 1997 kan dit worden beschouwd als een kentering in de teloorgang van het Zeeuwse visserijerfgoed. De interesse voor de historie en het behoud van deze varende monumenten groeit. Een druk bezochte 'Open Dag' in november 1996 getuigt hiervan. De oorspronkelijke houten scheepsbouw en de restauratie van de YE 36 plaatsten deze dag in het teken van 'het Jaar van het Industrieel Erfgoed'. Bezoekers kwamen van heinde en verre, zelfs van over de landsgrenzen. Er was belangstelling voor het restauratiewerk, de ambachten, voor de behoudsorganisaties en voor de in een verschillend stadium van restauratie verkerende monumentale schepen die langs de kade lagen afgemeerd. Daaronder de in 1908 door Verras gebouwde hengst TH 49 "De Drie Gebroeders". Dit schip voer vele generaties lang voor de Thoolse familie Schot. Voor het laatst werden er oesters mee gevist. De stichting kocht dit in deplorabele staat verkerende schip aan om het, net als de YE 36, in haar oorspronkelijke vissermanuitvoering terug te kunnen brengen. Daarmee beschikt Zeeland over twee historische zeilende vissermannen die getuigen van de vroegere visserijcultuur. Het restauratieplan voor de TH 49 wordt momenteel voorbereid. In 1995 opende staatssecretaris Nuis het Nationale Register Varende Monumenten. Hiermee geeft de Rijksoverheid erkenning aan deze tak van monumentenzorg en beschouwt zich mede verantwoordelijk voor het behoud ervan. Het recente besluit van het Ministerie van Financiën dat in het register voorkomende historische schepen voortaan goedkope gasolie mogen tanken is een eerste stap in de goede richting. Maar evenals bij gebouwen, is het noodzakelijk dat het onderhoud en de restauratie van historische schepen, zoals de hengst TH 49, met subsidies wordt ondersteund. De provincie Zeeland steunt het werk van de SBH met een jaarlijke subsidie in het kader van cultuurbehoud en erkent daarmee het belang ervan. Het is verheugend dat in de notitie "Nieuwe Uitdagingen; hoofdlijnen van het provinciaal cultuurbeleid 1998-2000" die vooruitloopt op de nieuwe cultuurnota, aandacht wordt geschonken aan het behoud van oude vaartuigen. Het verhaal over de oorspronkelijke Zeeuwse visserij, met de enkele overgebleven houten vissersschepen, verdient het om behouden te blijven en toegankelijk te zijn voor een breed publiek. De aktiviteiten van de SBH in het kader van cultuur-educatie, cultuur toerisme en cultuurparticipatie vragen om een verankering in het provinciale beleid voor de komende jaren. Zo zijn er schoolprojecten voor de bovenbouw van het basisonderwijs en worden er, in samenwerking met de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon tijdens de natuurmaand in juni door de gehele provincie zeiltochten georganiseerd voor inwoners en toeristen. Deze oorspronkelijke zeilschepen kunnen overigens alleen voor het nageslacht behouden blijven, door ze in de vaart te houden. Bovendien zijn gasten hierdoor in de gelegenheid om zich tijdens zeiltochten een beeld te vormen over het leven aan boord toen de visserman met visvangst in zijn broodwinning voorzag. Om deze historie in stand te houden, zijn er voorzieningen nodig. Niet alleen financiële middelen, maar ook het doen herleven van een authentieke houtwerf in één van de Zeeuwse havens, zoals die vroeger tot het vertrouwde beeld behoorden. De Middelburgse kunstenaar Han Reynhout vervaardigde aan de hand van de werfplannen van de SBH, een artist impression die op pag. 2 is afgedrukt. Een werf, waar deze historische houten vaartuigen voor onderhoud en restauratie op de scheepshelling kunnen. Een werf waar jongeren in het kader van een leerproject zich kunnen bekwamen in het scheepstimmermansambacht om daarna zelf in hun levensonderhoud te kunnen voorzien. En waar inwoners en toeristen kennis kunnen nemen van een rijke Zeeuwse visserij- en scheepsbouwhistorie. Maar ook, waar bezoekers onder het genot van een 'hoogaarsbitter' worden teruggevoerd naar een tijd waarin de zilte lucht en de geur van teer en lijnolie de sfeer in de vissershaven bepaalden. Een sfeer die u bij het lezen van deze Consent proeft... Klaas Tenwolde, voorzitter SBH. De Hoogaars en de Visserij van Arnemuiden. KRAANV! HUURBEDRIJFj; reparatie betimmeringen restauratie rondhouten nieuwbouw (proefvaart op afspraak mogelijk) 2 BOUW REPLICA HOOGAARS /Authentieke hengst Museumhal Bouw kleine vaartuigjes Historische schepen Aanlegsteiger rondvaart 3 Nogmaals attenderen wij u op de mogelijkheid het boek 'De Hoogaars en de Visserij van Arnemuiden' van de auteur Jules van Beijlen kompleet met aanvulling te bestellen. De Stichting Behoud Hoogaars beschikt voor sponsors en donateurs nog over enkele exemplaren. Een herdruk zal vooriop g niet verschijnen U ontvangt een speciale korting van Fi. 18,-- zodat u slechts Fi. 74,50 betaald, inclusief FI. 5, verzendkosten, U kunt dit boek bestellen door overmaking van dit bedrag op giro 126979, t.n.v. Stichting Behoud Hoogaars te Vlissingen, o.v.v boek hoogaars. Maar, wacht u niet te lang, want op is echt op Tel.: 0118 612378 b.g.g. 0118 613641 peter schouten kortenhoefsedijk 189, kortenhoef tel. 035/(6)562932

Consent | 1997 | | pagina 3