Over kleding, musea en mossels - - - - r r hf 'irtrw wmhmk Bonnie Joosse Oh ja, en dan hebben we deze foto ook nog. Misschien hebben jullie daar iets aan? De redactie van Consent, vergaderend in het visserijmuseum in Bruinisse, krijgt een foto voorgelegd van een hoogaars. Nee..., van een lemmerjachtje, een mosselaak. Nee..., van de Bru 112. Nee..., van een Bruse mosselvisser in de haven van Antwerpen. Nee..., van vissers waar geheid een goed verhaal over te vertellen is. Nee..., van drie mannen in visserkle- ding uit ±1910. Ieder redactielid heeft zijn verhaal bij deze fraaie foto al klaar! De mannen van de BRU 112 Maar tenslotte komt de foto terecht waar hij hoort, als illustratie van een artikel over kleding van vissers! Drie mannen op een lemmerjacht, gebouwd in 1899 in Lemmer. Het zijn vader Marinus Johannes Boot, naast hem zijn zoon Cornelis Willem Boot en achterop het schip Johannes Boot. Maar het fraaiste is dat hun kleding zo duidelijk herkenbaar is. Zie ze daar staan in hun werkkleren; de pilo klep broek, hun visserstruihun laarzenkousen en op klompen. Dat pilo, dat eerst een soort kakikleur had en dan langzaam verwaste naar bijna wit. Pilo was een keper geweven, half linnen, half katoen stof die vooral voor werkkleding werd gebruikt. Een klepbroek was een algemeen gedragen broek, zonder gulp, maar met een klep die met knopen aan de tailleband werd vastgemaakt. 17 Binnunkomunde Hoogaai l s En dan de trui. Met het boekje "Neder landse Vissertruien" in de hand waren mevrouw M. Dijkstra van de Oudheid kamer in Bruinisse en ik er zeker van dat er een Bruse visserstrui moest zijn. En vooral een met een prachtig patroon. Zoveel vissers, dat kan toch niet anders. Maar we kwamen van een koude kermis thuis. De vrouwen in Bru breiden een plat rechte visserstrui met een boordje waar een koord of een lint doorheen geregen werd. De twee broers op de foto hebben pompoenen aan de koordjes, zoals je die bij visser truien uit andere plaatsen ook ziet. De trui werd gebreid van sajet, een zuiver wollen garen. Nassaus blauw met kleine rode vezeltjes door de blauwe draad gesponnen zodat er een rode gloed over het garen lag, was het populairst. Ze hebben ze nog wel, die truien, in Bru. En ze worden heel zorg vuldig bewaard. Er moet veel voor naar zolder gelopen worden om ze tevoorschijn te halen. Het is waarschijnlijk dat de visserstrui oorspronkelijk ondergoed was en later bovenkleding geworden is. Zoals dat nu gebeurd is met het T-shirt. De trui zat strak en werd gedragen onder een kiel. Als het te warm werd ging de kiel uit en kwam de trui tevoor schijn. Langzaam aan werd de trui bovenkleding. Aan de trui kon je zien waar de visser vandaan kwam. Elke haven had zijn eigen trui. En dat was wel makkelijk. Want die van Bru zwierven overal. Zoals iemand zei: praat maar gewoon Bru's, dan verstaan ze je van Portugal tot de Noord kaap. Tot zover de daagse trui. Maar er was natuurlijk ook een "oprêêtrui", die de mannen aantrokken als ze zich netjes maakten, als ze 'operêêd' waren. Dat was de Engelse trui. Een trui die alge meen in gebruik was bij alle vissers en schippers. Een wollen trui, machinaal gebreid. Met als versiering een ingebreid motief, dat Godsoog wordt genoemd, ook wel bloem of snipper. Als je aan de rechterkant van het voorpand aan de binnen kant van de zoom voelt kom je ingebreide gaatjes tegen. Dat geeft de maat aan. Op de naden aan de binnen kant van de rolkraag zijn stukjes zeemleer meegenaaid. Tegen de tocht! En dan de laarzenkousen. Weer gebreid van nassaus blauw sajet. Ze werden over de broek gedragen. Met klompen. Ze zagen er uit als laarzen, dienden ook om de broekspijpen te beschermen. Laarzenkousen werden rondgebreid, keurig met naedjes. Op de foto van de Bru 87 die de haven binnenvaart, is te zien dat de vrouwen en meisjes in Bruinisse heel wat af breiden. Geen laarzenkousen op deze foto, maar des te meer truien. Bron: Henriëtte van der Klift-Tellegen: Nederlandse visserstruien. Uitgeverij Cantecleer b.v. De Bilt. 4- - - i. V hl f-•.-/ CONSENT NR. 14, VOORJAAR 1999 CONSENT NR. 14, VOORJAAR 1999

Consent | 1999 | | pagina 10