Houtwerf Veere's Hoop komt er zeker ypJfMSflc* f - Samenvatting uit de PZC van 27 maart 1999, door Maurits Sep: "De houtwerf komt er." K. Tenwolde, voorzitter van de Stichting Behoud Hoogaars, maakt sinds vrijdag 26 maart geen enkel voorbehoud meer. Onderzoek door Arcadis Bouwinfra heeft uitgewezen dat de aanleg van zo'n werf op de oude rede van Veere technisch haal baar is. De verschillende overheden en het bedrijfsleven, die de beno digde twee miljoen gulden op tafel moeten leggen, hebben vrijdag tijdens de presentatie van de plannen bovendien bijzonder enthousiast gereageerd: "over twee jaar gaat de eerste hoogaars op de houtwerf Veere's Hoop op de helling." De voorkeurslocatie voor de houtwerf ligt even ten westen van Veere, onder aan de stadswallen, aan het Veerse Meer. Die locatie heeft de voorkeur, omdat die historisch goed is (daar lag de oude rede van Veere), dichtbij het centrum ligt en voldoende ruimte biedt om extra ligplaatsen te maken voor de bruine vloot. Erfgoed Doel van de houtwerf is het overdragen van het scheepstimmerambacht en het in stand houden, stimuleren en promoten van het Zeeuws cultureel erfgoed: de typisch Zeeuwse vissers schepen als hoogaarzen en hengsten. In het bezoekerscentrum wordt een permanente expositie over de Zeeuwse zeilvisserij ingericht en een scheeps timmerman geeft demonstraties. Verder wordt aandacht besteed aan onderhoud en reparatie van houten vissersschepen. Het eerste schip dat op Veere's Hoop zal worden opgeknapt, is de hengst TH 49, een hengst van de Stichting Behoud Hoogaars. Om te voorkomen dat deze schepen over enige tijd voorgoed zijn verdwenen, worden er ook nieuwe boten gebouwd. Veel aandacht gaat daarom uit naar het opleiden van scheepstimmerlieden. Gedacht wordt aan een koppeling van bestaande technische opleidingen. s? Alle schets- plannen werden uitge voerd door Ing. C.H. Beije uit Gapinge n Comité van Aanbeveling: voorzitter: drs. W.T. van Gelder. Commissaris van de Koningin in Zeeland, tevens beschermheer van de SBH leden: - de heer G.K. Brouwer, oud direc teur Zeevaartschool Vlissingen - de heer mr. drs. R.C. van den Heuvel, directeur Koninklijke Schelde Groep, Vlissingen - de heer A.L. Oosthoek, hoofdredac teur Provinciale Zeeuwse Courant te Vlissingen - de heer M.L Platsehorre, directeur T.B.I. Rotterdam - de heer drs. R. A.L, Sturm, RA Deloitte Touche te Middelburg informatie: Stichting Behoud Hoogaars, Postbus 480, Vlissingen. Tel/fax: 0118-410045 of 0118 506007/0651739998 of 0118-501285 voor een houtwerf in Veere en een museumhaven in Zierikzee elkaar niet dwarsbomen, maar juist versterken. Beide projecten passen uitstekend in het toeristische project Zeeland Mari tiem, waaraan Vlissingen, Middelburg, Veere en Zierikzee meedoen. Thuishaven Veere's Hoop zal de thuishaven van de Stichting Behoud Hoogaars worden. Zij ziet daarmee een grote wens in vervulling gaan. De stichting pleegt nu op verschillende locaties onderhoud aan haar schepen, waaronder de Yerseke 36, het vlaggeschip van de provincie Zeeland. In Nederland bestaan nog maar een tiental hout- werven, met name in Noord-Holland en Friesland. Slechts weinigen hebben een reputatie hoog te houden in de restauratie van hoogaarzen en heng sten. Om die reden wordt verwacht dat de werf een omzet zal halen van ten minste 150.000 gulden per jaar. Dat is evenwel nog niet voldoende om de kosten te dekken. Extra inkomsten worden verwacht uit het toerisme en de reparatie van klas sieke schepen. Ook moet de overheid met subsidie over de brug komen. De aanleg van de houtwerf kost twee miljoen gulden. Overheid, bedrijfs leven en sponsors moeten dat geld bijeenbrengen. Gezien de positieve reacties verwacht de stichting dat dat zal lukken. De aanleg van ligplaatsen voor een bruine vloot kost nog eens vier miljoen. Daar zal het bedrijfsleven in moeten investeren. Bruine vloot Als alleen de werf wordt aangelegd, zullen naar schatting per jaar vijf- tot vijftienduizend mensen Veere's Hoop bezoeken. Dat levert jaarlijks twee tot zes ton en twee tot vier arbeidsplaatsen op. Inclusief een haven voor een bruine vloot kan het bezoekersaantal oplopen tot 30.000 mensen en de opbrengst tot boven een miljoen gulden. Dan is er ook werk voor vijf tot twaalf mensen. Ook wordt benadrukt dat de plannen 2 \t n O .-; -tl—T— SWSRflOOCSCH fSüO.'s ^ssmeam •I. Os- Jlü CONSENT NR. 14, VOORJAAR 1999 3 CONSENT NR. 14, VOORJAAR 1999

Consent | 1999 | | pagina 3