Een kring om de maan dan zal vt wel gaan, een kring om de zon daar huilen vrouwen en kinderen om. 8 Bonnie Joosse Zou er op zaterdag 30 september 1911 in Bruinisse een kring om de zon te zien geweest zijn? Achteraf gezien moet dat haast wel want de namiddag van die dag was voor Bruinisse rampzalig. Aan de stormpaal op de zeedijk van de Stoofpolder op de hoek van het Zijpe, was vs morgens het waarschuwingsteken voor storm al gehesen. Om half vijf vs middags ging de wind in storm over en werden de vloedplanken gezet. Tegen 6 uur kwam de wind breder aanzetten, liep naar het noorden, recht op de haven aan. En plotseling begaf de havendam het. En, zoals J. Buijse, redacteur van het dagblad 'De Zeeuw' schreef: "de bewoners zagen hunne schepen heen en weer geslingerd op de huizenhooge, kokende branding, tegen elkaar rammelen, beuken en kraken. De scheepjes die tegen de dijk waren gemeerd sloegen los. Het was een ogenblik vol schrik en ontzetting. De havendam doorgebroken! De schepen losge raakt, de meerpalen als draden afgeknapt, eveneens hun schepen loslatend! De schepen als weggevaagd, tegen de dijk- glooiing verbrijzeld, of weggestormd in de kokende zee en tegen den dijk van den Anna Jacobapolder gesmakt.' 9 Tegen 8 uur Ss avonds merkte men dat in de zeedijk gaten geslagen werden. De mannen uit het dorp onder leiding van burgemeester Hage, probeerden met zandzakken en planken de dijk te versterken. Heel de nacht werken zo'n 700 man, vulden 20.000 zandzakken en spanden zeilen over de dijk om het uitspoelen van dijkzand te voorkomen. Op zondagochtend bleek het dorp gered. Maar de vloot, dat was een ander verhaal. Van de 150 vissersschepen die in de haven lagen liepen er 25 nauwelijks schade op, 9 lagen nog op hun plaats. Van de 125 andere kwam een groot deel op de havendijk terecht, zoals op deze foto de Bru 83 en de Bru 90. De eerste dagen na de ramp heerste er grote ontreddering. De schippers trachtten te redden wat nog te redden viel van hun verongelukte schepen. De zeilen werden gehesen om te drogen. Bron: J. Buijsse: De stormramp. 1911 Ooster- baan Le Cointre te Goes Met dank aan het visserijmusseum te Bruinisse en aan de heer Leo Huiberse CONSENT NR. 14, VOORJAAR 1999 Vissersschepen, waaronder de Dre 1, de enige vissersboot uit Dreischor, tegen de havendijk. De bevolking van Bruinisse leefde voor een derde deel van de visserij. Niet voor niets werd er gezegd: "Gaat het de kaoie goed, dan gaat het allemae goed." Vissersschepen gestrand bij de oesterputten aan de Nieuwlandsepolder. Voor de Bru 130 ligt de Bru 31 doormidden gebroken tegen de dijk. Duide lijk is te zien dat de Bru 31 een strijkbare mast met contra-gewicht had. De schepen die nog te herstellen waren gingen zo spoedig mogelijk naar een werf, verscheept op een zolderschuit of versleept. Voor reparatie worden 35 werven aangeschreven, o.a. in Zwijndrecht en Puttershoek. Vissersschepen gestrand bij de dijk van Anna Jacobapolder. De schepen waren het Zijpe over geblazen, over de slikken en schorren, tot tegen de dijk van Anna Jacobapolder aan. Veel vissers zagen hun bezit en hun broodwinning verloren gaan. Alle vissers, 270 gezinnen, leefden van de mosselvangst. In de oesterteelt werkten maar een tiental vissers. De veerboot Minister C. Lely, van de dienst op Numansdorp, liep in de vliegende storm op de steiger. Het schip liep betrekkelijk weinig schade op en de passagiers kwamen met de schrik vrij. "Toch een staaltje van goed zeemanschap", zei men in Bruinisse. Visscherï-vaaru%ei doof uen onizctti HAVFN PRUJMïS: Op maandag 2 oktober reeds arriveerde Koningin Wilhelmina in Bruinisse. Samen met burgemeester Hage bekeek ze de ravage. Ze kwam te voet van Zijpe naar Bruinisse. Ze sprak met enkele vissers en stortte een bedrag van fl 6000,= als begin van een fonds om de nood te lenigen. Bij het fonds konden gedupeerden een schadeclaim indienen. Voor de ramp telde de vloot van Bruinisse: 58 Lemmerjachten, 85 hoogaarzen, 5 hengsten, 2 kotters, 1 roeiboot en 1 Blokzijlder Bol. De meeste van deze vissers konden het financieel niet opbrengen een nieuw schip te laten bouwen. Veel families gingen werk zoeken in Rotterdam of elders. CONSENT NR. 14, VOORJAAR 1999

Consent | 1999 | | pagina 6