Han Reijnhout, kunstenaar Jack Becht Han Reijnhout doet gemiddeld vier jaar over de bouw van een scheeps model. Hij tekent, schildert, klust aan zijn huis, is lange afstandsloper - hij liep af en toe zelfs een marathon - fietst op zijn racefiets, zit graag aan de waterkantIs het een wonder, dat, naar zijn zeggen, één leven voor hem niet genoeg is?! Sfeer Er zijn van die huizen waar je je meteen thuis voelt als je er op bezoek komt. Meestal is dat te danken aan de prettige combinatie van een sfeervolle inrichting en een man of vrouw waarmee het plezierig praten is. Het huis van Han is zo'n plek. Een huis dat door het scheepsmodel in het raampje boven de voordeur al verraadt waar de belangstelling van de bewoner naar uitgaat. Al pratend blijkt, dat het gaat om meer dan alleen maar belangstel ling voor schepen; het is gedrevenheid dat hij alles, maar dan ook alles wil weten over de oude, houten Zeeuwse vissersschepen en de manier waarop er vroeger gevist werd en dat vast wil leggen in scheepsmodellen, tekeningen en aquarellen. Op de werktafel een vergevorderd model van een hengst, de TH 21 van Schot, aan de muur fraaie tekeningen en etsen, waaronder werken van Schönberg, Seghers en Briscoe met afbeeldingen van schepen. Op tafel boeken, onder andere over de schilder Dick Ket, over de modelbouwer Hazenberg en een exemplaar van het kunsttijdschrift "Tableau". Boven de tafel een mobile met het model van een sloep met 3 schepelingen in ouder wetse uniformen, in evenwicht gehouden door een bevallige zeemeermin, door Han zelf gemaakt. Han vond de inspiratie voor de sloep met zijn bemanning in het restant van een gedeeltelijk vernietigd schilderij, gevonden op de Middelburgse vuil nisbelt. Met van plezier twinkelende ogen vertelt hij hoe hij het overblijfsel van het schilderij vond, er het stuk afzaagde dat nog gaaf was, dit inlijstte en er de aanleiding in vond voor de mobile die nu zijn woonkamer siert. Hoe het begon De straat waar Han woont, in hartje Middelburg, is voor hem al heel lang bekend terrein. Enkele jaren vóór het uitbreken van de Tweede Wereld oorlog werd hij in dezelfde straat geboren, in het pand naast zijn huidige woonhuis. In die straat, in de schaduw van de Oostkerk, stonden toen nog vele monumenten, onder meer de pakhuizen van de Verenigde Oost-Indische Compagnie. Han woonde daar vrijwel recht tegenover. Op 17 mei 1940 werden de pakhuizen vernietigd bij het Duitse bombardement op Middelburg. De familie Reijnhout ontvluchtte de Zeeuwse hoofdstad om er na enkele dagen weer terug te keren. Voor de jeugd uit de omgeving vormden de ruïnes tijdens en vlak na de oorlog een avontuurlijk speelterrein. Knutselen en tekenen kwamen als vanzelf; vader Reijnhout was een 22 Model van lemmerhengst, YE 35 23 Model van Hollandse boot, bijboot van YE 35 Kiekkastje van mosselvisserij op de Hammen KUNSTCONSENT, ZOMER 2000

Consent | 2000 | | pagina 12