m binnenvaart en legde soms zijn thema's ook fotografisch vast. In Nieuwpoort begon hij ook te etsen. Maurice ontpopt zich als een knap modelbouwer, hij verzamelt ook modellen van anderen of restaureert ze. Seghers wil zoals zoveel maritieme schilders ook zelf varen. Hij ontwerpt zijn eigen kajuitmotorjacht met een lengte van 8.60 m. Het schip wordt gebouwd in 1914 in Antwerpen en hij doopt het "Bertha", de naam van zijn vrouw. Dan breekt de Eerste Wereldoorlog uit. België ontspringt de dans niet. Op 8 october 1914 verlaat Maurice Antwerpen, terwijl de stad gebombar deerd wordt door de Duitsers. Hij gaat te voet richting Kapellen. Hij bereikt Bergen op Zoom, reist per trein naar Vlissingen, steekt over naar Breskens om vervolgens langs de Vlaamse kust Nieuwpoort te bereiken, waar zijn vrouw en dochter al waren. Samen vluchten ze naar Engeland. Nieuwpoort wordt gedurende de oorlog volledig in puin geschoten. Zijn woning, zijn schilderijen en tekeningen maar ook zijn modellen, alles verliest hij. Gelukkig heeft vader Henri vóór het uitbreken van de oorlog het schip "Bertha"naar Sluis in Zeeuws Vlaan deren gevaren. Ook Maurice moet tenslotte dienst doen in het Belgische leger. Na de oorlog in 1920 vestigt het gezin zich in Oostende aan de kust. Daar laat Maurice in 1923 een 10 meter lang motorjacht bouwen, waarmee hij de Vlaamse kanalen bevaart. Hij doopt het schip "Louisa" naar zijn dochter. In 1925 bouwt hij eigenhandig een 12- 31 voetsjol voor zijn dochter, een knap staaltje scheepsbouw in hout. Maurice Seghers is bevriend met talrijke schilders, waaronder Constant Permeke. Dat was een zeiler die het hoogaarsjacht "De Zeeuw" bezat. Van Permeke is bekend dat hij behalve verf soms ook teer op zijn doeken aanbracht, misschien heeft het te maken met het schip waar hij op voer. Vanaf 1924 neemt Maurice Seghers jaarlijks aan een of meer tentoonstellingen deel. In 1932 wordt zijn werk geëxposeerd in Gentsamen met dat van andere kunstenaars, waaronder Rudolf Schön- berg. In de jaren 1933 tot 1939 trekt Seghers geregeld met de fiets naar Zeeuws Vlaanderen. Hij bezoekt alle schilderachtige haventjes als Emma- polder, De Paal, Kruispolderkaai, Baai- hoek, Philipine en Boekhoute. In Oostende, Zeebrugge en Vlissingen had hij al hoogaarzen en hengsten getekend en geschilderd. In Zeeland ging hij echter ook materiaal verzamelen om modellen te kunnen bouwen, hij tekende en nam foto's. Hij legde op die manier een basis voor een uitzonder lijke documentatie van de kleine Schel- dehavens die na de oorlog allemaal verdwenen. Begin 1940 overlijdt Louisa, de dochter van Maurice. Kort daarna brandt het stadhuis van Oostende af. Op enkele werken na verbranden al zijn schilde rijen. Hij komt deze klappen eigenlijk nooit meer te boven. Zijn coloriet wordt somberder. Seghers zit in het bestuur van de "Vrienden van het Nationaal Scheepvaartmuseum", hij speelt een belangrijke rol bij de oprichting in 1952 van het museum, gevestigd in Het Steen in Antwerpen. Maurice Seghers tekende en schilderde krachtiger, hoekiger en veel dynami scher dan zijn vader. Zijn schilderijen zijn kleurig, steeds raak en karaktervol. Zijn aquarellen munten uit door hun helderheid en sfeer met sterke spiegel effecten. Maar hij schilderde ook olie verfschilderijen. Veel van zijn werk is eigendom van het Scheepvaartmuseum, dat ook een flink aantal scheepsmo dellen van hem bezit. Hij tekende ook glasramen voor platbodems, onder andere voor het hoogaarsjacht "Aladin". Maurice Seghers tekende en schilderde de schepen zoals ze waren, in trefze kere lijnen. Hij liet daardoor een betrouwbare documentatie na over een zeer interessante periode in de scheep vaart en de visserij. In 1959, kort nadat zijn vrouw is overleden, overlijdt Maurice Seghers. Het werk van vader Henri en zoon Maurice tezamen heeft behalve een grote artistieke waarde, een belangrijke maritiem-historische meerwaarde. Het doet verslag van een tijd waarin zeil werd vervangen door stoom en hout door ijzer. B M. Seghers, Amemuidense hoogaars in haven van Vlissingen, ca. 1930 olieverf op doek, 75 x 94 cm. Schilderij van Maurice Seghers op zijn oude schildersezel KUNSTCONSENT, ZOMER 2000 M. Seghers, Philippine, 1936, potloodtekening, 19 x 25 cm. M. Seghers, Haven De Paal, 1938, potloodtekening, 18 x 27 cm. KUNSTCONSENT, ZOMER 2000

Consent | 2000 | | pagina 16