Kunst op de Kaai, 1999 32 Jan Hendriksen 5 september 1999. Onze jachthoog- aars Alcyon ligt in de haven van Middelburg aan de Kinderdijk. Niet ver van de plek waar we als hoog aarsvolk 's winters onze maande lijkse borrel hebben. Aan boord is een man in de weer met verf, kwasten en sjablonen. Hij verft niet het schip maar hij beschildert het grootzeil. Vóór de Alcyon ligt onze vissermanhoogaars, YE 36. Onbe kende mannen hebben het grootzeil van de 36 op de kaai gelegd en er staat een meisje naast dat frivool haar rokken optilt. De mannen beginnen met lange kwasten verf op het zeil aan te brengen. Af en toe moeten ze aan de kant, want dan rijdt er een auto over het zeil. Wat is hier in vredesnaam aan de hand? Kees Roest weet er alles van. Hij is eigenaar van Kunstgalerie "De Ruimte" op de Kinderdijk. "We hebben hier op de kaaien elke eerste zondag van de maand iets met kunst. De ene keer worden er overal gedichten voorgelezen, binnenkort is er een "vol koren"-dag, dan staan er door de hele stad koren te zingen. En soms doen we iets met beeldende kunst. We, dat is de stichting "Zo'n dag in Middel burg" En we vonden dat nu de hoog aarzen aan de beurt waren." In het kantoor van Det Norske Veritas, een van onze sponsors, iets verder op de kaai, exposeerde die dag Han Reijn- hout eigenlijk voor het eerst van zijn leven tekeningen en scheepsmodellen, en hij is inmiddels toch al 66. We noemen Han wel eens "De Peter Dorleijn van de hoogaarzen." Lees elders in deze Kunstconsent meer over deze bescheiden Zeeuw met de gouden handen. Fijnbesnaard Onder de donateurs van de SBH, zijn een paar musici uit van het Residentie orkest in Den Haag. Ze spelen cello, prachtige houten instrumenten en vaak hebben deze mensen ook een grote affiniteit met houten schepen. Ook zij waren op de "Kunst op de Kaai"- zondag. Ze zijn door ons uitgedaagd om maar eens een "Concert voor hoog aarzen, hengsten en strijkorkest" te schrijven en dat te komen uitvoeren op onze hardzeildag. Verf op de zeilen Paul Bartels, beeldend kunstenaar uit Heinkenszand beschilderde het groot zeil van de Alcyon. Zijn kunstwerk werd een soort vierkantennet van kleuren met daarop figuren geschil derd. Onder de welwillende blik van de Commissaris van de Koningin, beschermheer van de Stichting Behoud Hoogaars, werd het zeil aan de Alcyon-mast gehesen. Voor het beschilderen van het grootzeil van de YE 36 had Kees Roest twee beeldend kunstenaars uit Amsterdam gevraagd: Edwin Hoogendoorn en Ernst Vos. De contouren van het "model Ineke, verschenen in verf op het zeil van de YE 36. Auto's die zo nu en dan over het zeil reden - de Kinderdijk is gewoon openbare weg- drukten het patroon van de kasseien in het zeil doek. Het geheel werd er nog artis tieker door. De YE 36 maakte met het mooi beschilderde zeil een ererondje door de haven. Aan boord de kunste naars, kunst- en andere minnaars. Het prachtige ijzeren Spijkerbrugje ging speciaal open. De Alcyon kon alleen stilliggend pronken met zijn mooie zeil. Zijn motor was kapot en inmid dels staat het schip in de mooie oude voormalige timmerfabriek van de werf De Schelde in Vlissingen voor een zeer ingrijpende restauratie. Sfeertje Het was al met al een heerlijke zomer middag op een statige kaai in Middel burg. Er speelde een bigband met een fantastische zangeres. Er waren geheel verzorgde rondvaarten op De Jetty, gevaren door Piet Baai, normaal schipper op De Wet. Iedereen kuierde heel onthaast over de kaaien, vaak van het ene terras naar het andere. Welke negentiende eeuwse kunstenaar zei ook alweer: "Natuur is mooi, maar je moet er een borrel bij drinken". Het zeilers- en kunstvolk die middag in Middelburg zei tegen elkaar: "Kunst is mooi, maar je moet er een pintje bij drinken en daarna nog een." Het geheel smaakte ook duidelijk naar meer. Voor de CONSENT-redactie, die al heel lang van plan was om eens iets te doen met onze schepen in de kunst, was dit een prachtige aanleiding om deze speciale KUNSTCONSENT te maken. Op zondag 3 september 2000 is het in Middelburg weer "Kunst op de Kaai" met onze schepen. Komt dat zien en zegt het voort!!! KUNSTCONSENT, ZOMER 2000 Edwin Hoogendoorn (1.) en Ernst Vos (r.) beeldend kunstenaars uit Amsterdam beschilderden het grootzeil van de YE 36. In het midden Ineke Ineke staat model. KUNSTCONSENT, ZOMER 2000

Consent | 2000 | | pagina 17