Opkomst, bloei en verval van Arnemuiden 7 J sJOft a m 18 Joost Adriaanse De vanouds belangrijke stad Middel burg stond door het bochtige riviertje de Arne in verbinding met de Lemmel, het vaarwater ten oosten van Walcheren. Het eerste Arne muiden lag aan de zuidzijde van de monding van de Arne. De allereerste vermelding over Arnemuiden komen we tegen in een oorkonde van 15 juni 1223. De bekende Graaf van Holland en Zeeland, Floris de Vijfde (1256 1296), en zijn neef Floris van Hene gouwen lieten ten westen van het eerste Arnemuiden het sterke slot "Te Mortiere" bouwen. Volgens de kroniekschrijver Boxhorn verleende Hertog Jan van Lotharingen en Brabant in 1288 zijn bloedverwant Graaf Floris de Vijfde tolvrijheid in al zijn landen voor de twee steden die Floris voornemens was te stichten: Brijdorp op het eiland Schouwen en Arnemuiden. Bloei van het eerste Arnemuiden Boxhorn vermeldt dat omtrent 1368 de handel en zeevaart van de Zeeuwen en in het bijzonder van Middelburg en Zierikzee op Denemarken en Noor wegen aanzienlijk toenamen. Bij die gelegenheid zouden Middelburg, Zie rikzee en Arnemuiden "als Hanze steden met de overige steden van dat verbond in 1370 een verdrag met de Koning van Denemarken hebben gesloten, waarbij een eind aan de toenmaals bestaande oorlog werd gemaakt. Volgens Boxhorn was Arnemuiden in die tijd "een schoon neeringryk en welbevaaren Dorp of Stedekenveel meer bloeiende in koopvaart en handel dan Middel burg Andere historieschrijvers vermelden dat Arnemuiden in de 14e en 15e eeuw een grote en neringrijke koop stad was, waaraan Haquin, Koning van Noorwegen, in de 14e eeuw bijzondere privileges tot bevordering van hun zeevaart op Noorwegen verleende. De gunstige ligging van de rede bood een goede bescherming tegen de overheersende westelijke 19 Wif tuef, it A o li winden. Hierdoor konden de zwaarst geladen schepen aan haar hoofden af- en aanvaren. Velen die zich met scheepvaart en koophandel geneerden vestigden zich daar. Volgens Van der Aa in zijn "Aardrijkskundig Woor denboekwerd Arnemuiden hierdoor zo welvarend dat zij in het begin van de 15e eeuw onder de voornaamste koopsteden van Europa werd geteld. Dit zou er voor gezorgd hebben dat ze in 1418 in het Hanzeverbond werd opgenomen. Het eerste Arnemuiden vergaan Geweldige vloeden teisterden in de vroege eeuwen van haar bestaan het Zeeuwse gewest. Reygersbergh vermeldt in zijn kroniek dat in 1324 door de vele grondbraken tussen Vliss- ingen en Arnemuiden "veel buten ghedyckt werd bij oud Armuyen" en in 1352 dat veel land verdronk bij Welzinge en oud Arnemuiden. In 1408 sloeg er door een dijkval opnieuw een groot gat in de dijk bezuiden Arnemuiden "waardoor 't land in vreeze was van in te brekenen de burgerij bij klokgelui te hulp werd geroepen om een nooddijk te maken. In 1437 braken door de watervloed op Walcheren op meer dan 30 plaatsen de dijken door. Dit bete kende feitelijk de ondergang van het eerste Arnemuiden. In deze tijd moest oud Arnemuiden door de talrijke grondbraken als verloren worden beschouwd. De stichting van nieuw Arnemuiden De stichting van nieuw Arnemuiden vindt plaats tussen 1438 en 1462. Vermoedelijk hebben zich al vanaf 1438 inwoners van het eerste Arne muiden gevestigd op de zogenaamde oostdijk van Middelburg, ten noorden van de monding van de Arne, aldus de "Tegenwoordige Staat van Zeeland Nieuw Arnemuiden verloor door de verplaatsing haar vorige nering, scheep vaart en koophandel niet. Want nauwe lijks was het gesticht of het begon door de menigte van de van rondom toevloeiende inwoners zeer volkrijk te worden, zodat het reeds in het jaar 1462 tot een aanmerkelijk dorp was aangegroeid. "Ende sichtentmeldt de in 1551 verschenen "Cronycke van Zeelandt" van Reygersbergh, "heeft men begonnen te timmeren en metsen seeckere huysen op den Oostdijck van Middelburgh, daer mettertijdt veel huyzen aanghetimmert sijn ende een schoon Cappelle ende is alsoo allengs- kens een schoon dorp gheworden als men sien mach 't welck nu nieu Aremuyden is, daer groote neeringhe isBoxhorn schrijft: "Dit alles kon egter hun welvaart niet hinderen, wegens het groot vertier van alle noodige Waaren, bij Kooplieden, Schippers en Bootsgezellen gebruikt; wordende de Haven met alle getyden voorzien met of ontlast van geheele Vlooten, komende van of gaande naar alle gewesten. Dus kwamen er in het jaar 1496, met de Spaansche Princes se Johanna, Bruid van hertog Filips van Oostenrijk, op eenmaal honderdvijfen dertig Schepen ter Reede De "gouden eeuw" van Arnemuiden De bloeiperiode van het huidige Arne muiden ligt vooral in het tijdsbestek 1470-1570, wat wel de Arnemuidse "gouden eeuwwordt genoemd. Ongekend was de bloei, scheepvaart, handel en bedrijvigheid op de rede voor en in Arnemuiden in deze periode. Weliswaar was er na 1570 tot het midden van de 17e eeuw nog 3ierffet DuUaeft Arnemuiden rond 1550. CONSENT NR. 18. VOORJAAR 2002 Z irrtrjK jmtmts. a km* o €hrt*2ti O Sdttrff Kaart Arnemuiden omstreeks 1600. De noordrichting bevindt zich rechtsboven. CONSENT NR. 18, VOORJAAR 2002

Consent | 2002 | | pagina 11