i Arnemuidse vissers op de haven in Vlissingen. Een beroemde foto met al die vissertruien. De twee soorten truien zijn goed te zien. De trui met de slangen waarover de Arnemuidse meisjes zongen. Een trui met slangen Daar doet mijn hartje naar verlangen En dan staet (n op d'n oek Mee z 'n vuulen vissersbroek En dan staet 'n op de Walle Je zou ter dood over vallen. Maar de jongens, ook niet flauw, die zongen: En dat meisje wil ik da gestrikt en gestreken gae. Er moesten voor de heren dus wel gouden strikken bij de hoofdtooi! De andere trui heeft een patroon van allemaal blokjes. De man helemaal aan de rechterkant van de foto draagt een trui de helemaal vervilt is. Want als je zo'n trui een paar keer goed warm waste kwam er echt geen wind meer doorheen. Heel effectief. Het ding bleef gewoon staan als je het wegzette! Toen deze foto werd genomen werd er echt gewerkt, geen zilveren broekstukken te bekennen. Kennelijk een smerig karwei, dat bolussen van een zeil. De vrouwen uit Arnemuiden leurden met vis en garnalen. Met hun juk met manden, lopend door de straat. Hun 'scharret- juuuuus' en 'hornèèèèèèèt' aanprijzend zodat het opklonk tegen de huizen in Middelburg. 31 Of ze gingen helemaal naar Dordrecht om hun vis aan de man te brengen. Is het dan echt zo dat een vrouwenhand en een paardentand nooit stil staan? In de trein en dan zomaar niks doen? Kousen komen altijd van pas heeft Grietje van de Ketterij vast gedacht! Omdat de masttop doorgaans niet op ooghoogte te bewon deren is, was het mij nog nooit opgevallen, maar wist u dat het mannetje aan de voor kant lacht en aan de achter kant huilt? 'Het lacht naar de toekomst en het huilt naar het verleden.' Met dank aan Lieven Kus se! Het museum van Arnemuiden En dan is er in Arnemuiden ook nog een vreemd mannetje. Op de mast. Met hoog boven zijn hoofd een tuultje rood sajet gebonden. De hemelboender, om de storm uit de lucht te vegen. Het mannetje heeft vaste afmetingen en is altijd eender van vorm. Met gespreide armen en benen, naar voren streng kijkend, naar achteren vriendelijk. Mooi goud gelakt, op elk schip. Waarom? Eh.zo hoort het nou eenmaal! In het museum van Arnemuiden is veel terug te zien uit de geschiedenis van de stad Het museum bestaat uit twee delen. Aan de ene kant van de straat het Uusje van Eineingericht als woonhuis met bedstedenkeukenkelderzolder. Aan de andere kant in het oude gemeentehuis het nieuwe museum. Een modern opgezet museumaantrekkelijk vorm gegeven. Verteld wordt over het veelbewogen bestaan van de stad Arne muiden en haar inwoners. Over handelover stadsrechten over de klokover rampen, over de schepen. Met gevoel, soms met emotie. Een museum, gedragen door de Eremu- enaers en de moeite van een bezoek waard. Het museum, Langstraat 35, dat in april geopend werd, is te bezoeken op woensdag- en zaterdagmiddag van Koning innedag tot 1 november. Het Uusje van Eine is er recht tegenover, Langstraat 28. Toegansprijs 2,50, kinderen 1,= M3 CONSENT NR. 18, VOORJAAR 2002 CONSENT NR. 18, VOORJAAR 2002

Consent | 2002 | | pagina 17