Jachtwerf Joh. van der Meulen verzekeringen ZeeCand Selfhelpweg 11-13 a/d Woudvaart, 8607 AB Sneek Telefoon (0515) 413078 Telefax (0515)421684 Internet: www.johvdmeulen.nl 10 maar zeggen, in de Kruispolderhaven. Daar is zijn sterfbed. Een oudijzer- koopman heeft de motor eruit gesloopt en iemand die een stuk hout nodig had, sloeg het eraf.' De wandelaars op het Land van Saef- tinghe hebben bij Emmahaven nog jaren het karkas van een ander houten schip, een botter, kunnen zien. Dat was de CL 3 van de laatste visser van Emmahaven Jan den Bodde (bijnaam van Jan van der Heijden). 'Ach, als je dan vroeger met drie of vier schipkes van de Clinge in het haventje van de Doel lag, dan kroop je bij mekaar in het vooronder. Dat kan niet meer want de mensen zijn allemaal keihard geworden, 't Is een betonnen maatschappij geworden net als de Schelde zelf. Aan het eind zegt Richard mijmerend: 'Zo is dat eigenlijk allemaal verlopen. Dat zijn van die dingen die ge uw hele leven niet vergeef gelegen in het haventje, 't is helemaal weg. Aan de andere kant had ge Elle- woutsdijk en Waarde waar ge nog binnen kon. Op Valkenisse laadden ze suikerbieten en in Bath ook. Daar was een inhammeke. Zandvliet, Woens- drecht, Ossendrecht, het waren allemaal getijde haventjes. Dat waren allemaal vlucht- gaten voor ons vissers. De haven van de Frederik is nu een effen gladde dijk geworden. Op Belgisch grondgebied is het juust hetzelfde. Daar is de visserij helemaal kapot.' Richard komt terug op de vissers: 'D'r waren hier drie schippers met dezelfde voor- en achternaam: Petrus Praet, Piet Praet en Peer Praet. Dan had je de van der Heidens, de Kevers en de Lockefeers. D'r is geen visserij meer, de K2 waar ik op voer, is vergaan, verrot moet ge 11 Liggers... Zwaard... Giek... POTDEKSEL... zijn scheepstermen. Eigen risico... Premie... Polisvoorwaarden zijn verzekeringstermen. Die termen kennen wij. Goed verzekeren kunnen wij. Zodat u met een Knik In De Schoot goed verzekerd kunt varen. 5 verzekeringen hypotheken J) financieringen O pensioenen Informatie: 0118-418969 www.AKZ-verzekeringen.nl for Personal, Team and Business Development www.deltachangemanagement.nl De K 2, een houten viskottertje van 9,5 meter van Staf Praet was het eerste schip waar Richard Bleijenberg op voer. Hier ligt het weg te rotten in Kruispolder haven (ca. 1960). Richard Bleijenberg toont een scheepslantaarn, een zogenaamde 'Baasrodenaar', die hij gevonden heeft in het Land van Saeftinghe. CONSENT NR. 19, VOORJAAR 2003 Scheldestraat 59 - 4382 LX Vlissingen Doel bekendmaar de beste route nog niet gevonden? Onderwegmaar de optimale koers niet bepaald? Met Delta Change Management stelt u de vaarkaart op die past bij uw bedrijf. Martin J. Loeve MEA Delta Change Management Phone: 31 111 463635 Fax: 31 111 463874 Mobile: 31 6 53994506 Delta Change Management B.V. P.O. BOX 60 4325 ZH Renesse, The Netherlands CONSENT NR. 19, VOORJAAR 2003

Consent | 2003 | | pagina 7