gratis Zonnebril €45,- Scheepswerf De Hoop L. van Dijk op sterkte De werf van Mak aan de Punt in Middelburg door Bonnie Joosse 8 Eiken voor gangen, krommers, roeren en zwaarden. Voor betimmering o.a.: Am. kersen Mahonie Bubinga Zw. Peren Iroko Teak Focus aanbieding 9 Uit de Provinciale Zeeuwsche Middel- burgsche Courant van 23 april 1936. Hedenmorgen ongeveer half twaalf is brand uitgebroken in een groote houten loods van den heer Mak, den eigenaar van de werf de Hoop, niet alleen de werkplaats van den heer Mak, maar ook de smidse van den heer Adriaanse was in deze loods ondergebracht. Het gebouw was geheel doortrokken van teer en carbolineum en 't vuur vond dan ook maar al te gretig voedsel. Een der omwonenden, die den brand opmerkte, snelde naar een telefoon en waarschuwde de brandweer, die ook van andere zijde bericht ontving. Na enkele minuten rukte men met de magi- russpuit uit, die aan de Punt werd geplaatst en waarop twee slangen werden gekoppeld. Aan de andere zijde bij de Kleine Werf straat werden twee slangen op de waterleiding geplaatst en gewapend met rookmaskers vielen de mannen daar het vuur aan. Er was aan het aangetaste gebouw, waarin zich naast materiaal en machines ook een viertal nieuwe bootjes bevond echter niets meer te redden. Het ging geheel in vlammen op. De brandweer moest zich beperken tot het van de omliggende gebouwen afdrijven van vlammen en rook o.m. om te voorkomen, dat oude gebrekkige menschen, die in de huizen onder aan den kanaaldijk wonen, last zouden krijgen. Deze woningen waren reeds geheel gebladderd en liepen dus groot gevaar. Intussen was ook de burgerijspuit als reserve gezonden en deze kreeg plaats op den kanaaldijk. Te kwart over twaalf was men het vuur de baas, maar het lekte o.a. nog op de helling door en alles wees er op, dat ook de nieuwe ploeg brandweerlieden, die toen kwam opzetten aan de nablussching werk genoeg hebben. De brand is door tot nu toe onbekende oorzaak ontstaan. Verze kering dekt slecht ten deele de aange richte schade. Op het terrein van de brand troffen wij o.a. den burgemeester en enkele Raadsleden aan. Met het verbranden van de werf van Mak kwam een einde aan een lange en bij tijden zeer lucratieve periode van Middelburgse scheepsbouw en -repa ratie. Op de werven van de Kamer Zeeland van de Verenigde Oost-Indi sche Compagnie, de West-Indische Compagnie en de Middelburgse Commercie Compagnie werden van rond 1600 tot 1889 ruim tweehonderd schepen gebouwd en gerepareerd. Ook toeleveringsbedrijven, zoals touwsla- gerijen, zeildoekweverijen en smede rijen zorgden voor veel bedrijvigheid in Middelburg. In het kielzog van de grote werven werden kleinere werven gesticht. De werf De Hoop was de laatste in deze rij. In de eerste helft van de 19e eeuw liepen de handelsactiviteiten in Middelburg aanzienlijk terug. Onder koning Prachtig portret van de hengst GRA 42. '^aBBajWpsS v-Ma; y-J Hou tha ndeI - Zageri j B.V. Zijtak 8-10 1251 RS Laren N.H. Tel. 035-5311024 Fax 035-5382871 nieuwe burg 9 - middelburgl www.foculair.nl - tel. 0118-62531ol bij aankoop van een complete bril kunststof glas met UV-filter bij losse verkoop ook filterwerking volgens filter in elke kleur talloze monturen ongeacht de enkelvoudige sterkte CONSENT NR. 20, VOORJAAR 2004 De werf van Mak, tekening Han Reijnhout. CONSENT NR. 20, VOORJAAR 2004

Consent | 2004 | | pagina 6