6 Peter Hamer Al sinds mensenheugenis wordt hout, en dan vooral eikenhout, in de lage landen gebruikt voor het bouwen van schepen. De oudste bekende schepen, daterend uit de Romeinse tijd en daarvoor, zijn op één na allemaal gebouwd van eikenhout. Eiken is één van de meest duurzame inlandse houtsoorten, en was in die tijd ruim De Handel voorhanden. Ook laten eiken planken zich goed buigen (branden), wat voor het vormen van huidgangen noodza kelijk is. Bomen groeien over het algemeen lang zaam, en het duurt heel wat jaren voor de stam een diameter heeft bereikt die hem bruikbaar maakt voor de scheeps bouw. Zo varieert de "kaprijpe" leeftijd van bomen van gemiddeld 30 jaar voor populieren tot 150 a 180 jaar voor eiken. De andere West-Europese hout soorten zitten daartussenin. In de vijftiende en zestiende eeuw, toen de scheepsbouw een grote ontwikkeling Het hoeft geen betoog dat het hout dat wij verwerken bij de restauratie van onze klassieke schepen niet zomaar bij de groothandel op de plank ligt. De vorm en afmetingen van het benodigde hout zijn van dien aard dat het bij de gespecialiseerde houthandel moet worden gekocht. En daarvan zijn er in Nederland nog maar een paar. Sommigen, zoals Almenum in Harlingen, betrekken hun hout voorna melijk uit Denemarken, terwijl anderen. \5 ja^ anders zo gesloten wereldje van het hout. Citaat dagboek Peter Hamer: "We worden verwacht in een oud ietwat vervallen 'chateau', in het hart van uitgestrekte bossen in de noord Franse provincie Aisne. Om de drukte op de Antwerpse rondweg voor te zijn, en omdat de veiling om tien uur zal doormaakte door de toegenomen handel, werd in de Nederlanden voor namelijk eikenhout uit de Duitse wouden in onder andere Westfalen en Brandenburg gebruikt. Het hout werd in enorme vlotten via de grote rivieren naar Dordrecht gevaren, waar de grootste houtmarkt van de Nederlanden was gevestigd. Tenge volge van het verbruik in de scheepsbouw werd eikenhout dermate schaars, dat in het begin van de 17e eeuw het verwerken van eiken voor plafonds in de koopmanshuizen werd verboden. Vandaar dat de VOC in die tijd hele bossen heeft laten aanplanten in Denemarken om afhankelijkheid van het buitenland zoveel mogelijk te beperken. met name Van Dijk in Laren, hun heil en handel in Frankrijk zoeken. Ieder onderdeel van het schip heeft weer een andere vorm, en de kunst is een stuk hout te vinden waar die speciale vorm al in zit. Zo kan worden voorkomen dat de bocht van bijvoor beeld een spant "door de draad gaat", dat wil zeggen dat de nerf van het hout niet met de kromming van het spant meeloopt. Dat gaat ten koste van de sterkte en dus van de constructieve betrouwbaarheid van het schip. Vandaar dat voor de inhouten van het schip (spanten en banden) "gegroeide krommers" worden gezocht. Dat zijn stukken hout, meestal uit de kruin van de boom, die al zoveel mogelijk in de vorm van het spant zijn gegroeid. Voor de huidgangen is een boom nodig die de zeeg van het schip volgt, zodat over de hele lengte een zo breed mogelijke plank overblijft. Om te beleven hoe je die krommers en kromme bomen vindt en wat er zoal bij komt kijken, was de heer Zwanikken van de Houthandel - Zagerij L. van Dijk zo vriendelijk mij op sleeptouw te nemen en een kijkje te gunnen in het 7 aanvangen, zijn we op een onmogelijk uur in de auto gestapt. Maar we zijn goed op tijd. Op een verlaten weggetje staat een wagen aan de kant. Het blijkt een bevriende Vlaamse houthandelaar met zijn echtgenote te zijn, die op weg zijn naar hetzelfde adres. Ter plaatse worden als vanzelfsprekend al de komende veilingen besproken. Eenmaal aangekomen op het erf van de kasteelhoeve worden we als oude bekenden ontvangen door een uiterst vriendelijke dame van naar schatting een jaar of 70, de eigenaresse van het bos. We zijn de eersten. We worden binnengenodigd in de huiskamer, en de dame informeert uitbundig naar onze gezondheid. Vervolgens wandelen een achttal geïnteresseerden binnen, die allemaal met dezelfde hartelijkheid worden ontvangen. De houthandel is duidelijk een kleine wereld, waar iedereen elkaar kent. Er zijn ca. 18 partijen of "lots in de aanbieding, variërend van kersen tot eiken en essen- hout. Onder leiding van een "regisseur" en een notaris wordt de veiling aange vangen. Een aantal inschrijvingen is per post binnen gekomen. De prijzen voor de diverse "lots worden door de aanwezigen schriftelijk ingediend in een envelop die ze van de eigenaresse krijgen, waarna de geboden bedragen worden opgelezen. Deze lopen zozeer uiteen dat ik me als leek afvraag of sommige bieders wel terzake kundig zijn. Later zal blijken dat de inschatting van de bieder erg afhankelijk is van wat hij met het hout denkt te gaan doen. Terwijl de handelaren onderling geamuseerd de stand van zaken in het hout doornemen bespreken de eigena resse en haar secondanten de meest profijtelijke toekenning, en worden de Veilingen Jaarlijks is er in Frankrijk een groot aantal veilingen. Sommige zijn private veilingen waar een eigenaar een gedeelte van zijn bos in de verkoop doet, en anderen worden georganiseerd door het Office Nationale des Forêts (ONF), het Franse Staatsbosbeheer. Deze laatste zijn door gaans veel massaler. De veilingen kunnen gebeuren bij opbod, bij afslag, of bij schriftelijk bod. De houthandelaren worden op persoonlijke titel uitgenodigd voor een of meerdere houtveilingen. Het is dus niet mogelijk als particulier in te schrijven! De veilingorganisatie geeft een cata logus uit waarin de te veilen partijen hout en de lengte en diameter van de individuele bomen zijn beschreven. Soms gaat het daarbij om een heel bosperceel, vaker is er sprake van een partij geselecteerde bomen in een volgroeid bos. Als de veiling eenmaal is gedaan begint \5jaaA zelden één soort bomen, normaal staan de bomen door elkaar, kersen, acacia, eiken, essen, en moeten de bomen echt worden uitgezocht. En eenmaal gevonden worden de stammen beoor deeld. Bestemming De bestemming van het hout kan enorm variëren. Bijvoorbeeld eiken wordt gebruikt voor vaten (voor de wijn boeren), meubelhout, scheepsbouw, spoorbielzen, tuinhout en brandhout. De meeste gebruikers hebben het liefst een rechte stam, omdat daarvan minder 0< Het hout wordt doorgaans gekocht "op stam". Dat wil zeggen dat de bomen nog niet zijn gekapt, en dat de houthan delaar het bos ingaat om de boom of bomen te schouwen. Dat klinkt eenvou diger dan het is, want het bos moet eerst gevonden worden, waarna in het bos, wat vaak heel wat hectaren beslaat, het betreffende perceel en de bomen worden opgezocht. De te kappen bomen zijn gemerkt. Een perceel is winnaars bekend gemaakt. Wij hebben in zoverre geluk, dat twee van de zes partijen waarop Zwanikken heeft geboden ook aan hem zijn toebedeeld. De hele ceremonie duurt een klein half uur, waarna de succes volle afloop wordt afge rond met een borrel en een hapje, opgediend door een struise Poolse, duidelijk de bediende van mevrouw". het eigenlijke werk, het onderling overleg tussen de diverse houthande laren, waarbij allerlei informatie wordt uitgewisseld over mooie partijen die ter veiling komen etc. Eiken krommers op stam. Beoordeling van een partij acacia door de heer Zwanikken. CONSENT NR. 21, VOORJAAR 2005 Verwijzing naar een te veilen perceel. CONSENT NR. 19, VOORJAAR 2003 Het uitmallen van een huidgang. ^Öehoud^0 Een kapmerk.

Consent | 2005 | | pagina 5