De mensen van de TH 49 18 Jan Hendriksen Wat waren dat nu voor mensen, vissers zowel als watersporters, die op de TH 49 hebben gevaren? We hebben dat als redactie opgetekend uit de monden van hun kinderen, soms kleinkinderen. Bij de familie Van Waes mocht dat niet lukken. Maar met vader en zoon Ivens, de gebroe ders Schot en familie De Leeuw zaten we uitgebreid om de tafel. We zoeken Adri Ivens (geb. 1939) op in Graauw, in Oost Zeeuws-Vlaanderen. We kiezen bewust de week na Kerst 2005 want dan kan zijn zoon Manfred (geb. 1965) die in Den Haag woont, er ook bij zijn. Hun verhaal gaat natuurlijk over de periode van 1926 tot 1929 toen de houten hengst eigendom was van de familie Ivens. In september 1926 koopt Andreas Ivens de hengst Z18 met roei boot van Van Waes. De broers Ivens zijn mosselvissers van Graauw dus het schip wordt omgenummerd naar GR 13. Drie van de vier broers Ivens doen mee. Het is niet duidelijk waarom de toepas selijke naam van de hengst: "Drie Gebroeders" toen veranderd is in "Twee Gebroeders" Adri: 'Dries (Andreas) was mijn groot vader, dan had je broer Frans en broer Nuls (Cornelis). Er waren twee schepen in de familie, een lemmerjacht van 1902: de GR 48 en de hengst GR 13 (de latere TH 49). Ze hadden allebei geen motor. De broers pachtten mosselpercelen helemaal bij Burghsluis, onder de Stompetoren, in de Zandkreek tussen waar nu de sluis is en Wolphaartsdijk en hier in de Wester- schelde recht tegenover Terneuzen op de Middelplaat. Omdat alles op de zeilen ging, bleef het schip voor het weekeinde soms in Yerseke liggen en de mannen kwamen dan op de fiets naar huis of ze bleven over. Het mosselseizoen liep meestal van juli tot februari. Wanneer het mossel seizoen slecht was geweest dan werd er 's winters ook wel gekuild. Dan vingen ze wijting en schardijn (sprot). Dat kuilen gebeurde tussen de Hoge Platen en de Zeeuwsvlaamse wal maar ook bij Walsoorden. De vishandelaren zaten veel in Kieldrecht. De mossels en de vis werd aangeland in Emmahaven. Vóór de tweede wereldoorlog zullen ook wel mossels naar Philippine zijn gegaan.' 'Ja' vult zoon Manfred aan 'Graauw had z'n eigen haven tot 1852 want toen is de Van Alsteinpolder ingepolderd. De haven is toen naar De Paal verplaatst.' 19 Dan vertelt Adri nog over zijn eigen visserijtijd. Inmiddels is er wel een borreltje op tafel gezet. 'In 1954 - ik was toen 15 jaar - ben ik gaan vissen met mijn vader op dat ijzeren lemmerjacht GR 13. Later is daar een kotterkop voor gezet. Dan gingen we 's maandagsmorgens weg naar de Waddenzee om mosselzaad. Soms bleef het schip liggen en kwam je met een speciaal geregelde bus terug. In de periode na de tweede wereldoorlog werden de vissen vaak ontschubt. De schubben dienden als grondstof voor de vliegtuigindustrie. Een kilo schubben bracht 30 tot 40 gulden op. Net als de in een net gevangen. Die visser, Van Dijke uit Tholen, had ook een vergun ning om zeehonden af te schieten, nou hij schoot er heel veel. In '59 ben ik gestopt met vissen. Het ging in die tijd slecht met de mosselvis serij. In het kader van een omscholings regeling mocht ik naar de MTS. Later heb ik ook nog HTS gedaan en heb ik meer dan dertig jaar in de techniek gewerkt. Als hoofd onderhoudsdienst bij een fabriek van telefooncentrales.' Jaap (geb. 1930) en Andries Dries, geb. 1935) Schot bezoeken in december 2005 de Timmerfabriek van de Scheldewerf in Vlissingen waar de TH 49 volledig gerestaureerd wordt. Dries zegt bij binnenkomst al meteen: 'Ik heb helemaal niks meer hoor met die houten schepen en zelfs niet met dit schip, 't Is toch allemaal nieuw hout.' Maar naarmate hij meer ziet van de zorgvuldige manier waarop Cees Droste en zijn mannen bezig zijn, verandert er wat. En wanneer hij merkt dat we als CONSENT-redactie geïnteresseerd zijn in elk detail, zegt hij verwonderd: 'Zo, da's wel biezonder wat jullie hier doen! in het Land van Saeftinghe) een weer had. Zo'n wigvormige fuik van stam metjes en takken van honderden meters lang zoals je achterin de Oosterschelde nog hebt. Bij afgaand tij zwom de ansjovis in die weer en werd achteraan Jaap: 'Voorheen was er een hoogaars in de familie, dat was de TH 49, omdat we vanuit Tholen visten. Dat schip was aan vervanging toe en mijn grootvader, Jacob Job Schot (1874-1951) kocht in 1929 een hengst van de broers Ivens uit Graauw, toen nog zonder motor. Dus kreeg die hengst het nummer TH 49. De motor, een 9 pk ABC is er pas in 1946 ingekomen. Adri: 'In de eerste wereldoorlog brachten de vissers van De Paal de mossels ook wel naar Antwerpen. Vanaf de jaren twintig tot ongeveer 1950 voeren de vissers met eikaars mossels naar Antwerpen. Weet je waarom? Dan kon je als visser niet stiekem op de sluis een emmertje mossels verkopen, want die waren niet van jou. En de hande laar in Antwerpen wist dat hij precies kreeg wat was afgesproken. Alleen katholieken voeren ook op zondag naar Antwerpen. De verstandhouding tussen katholieken en protestanten was goed. Alleen op zondag dan groette je mekaar niet of nauwelijks.' Manfred: 'Van het schip waar jullie voor komen, de houten hengst GR 13 hebben we helaas geen foto's. In 1929 is de houten hengst GR 13 verkocht aan Schot op Tholen en kwam het ijzeren lemmerjacht GR 13 in de familie. De houten hengst GR 13 gaat dan TH 49 heten, het nummer waaronder jullie hem kennen.' vis werden die schubben gemijnd in Breskens. Tot in de jaren zestig werd er mosselzaad gevangen op de platen bij De Paal. Eerst kwamen alle mosselvis sers, ook die van Tholen en Yerseke eind December 2005, Graauw. ^gUStUS naar de kermis op de Paal. Meteen na de kermis ging de mosselbank open en gingen alle vissers op jacht naar mosselzaad. Je had het mosselkantoor in Bergen op Zoom en dat reguleerde de hele mossel vangst en handel. Het kantoor zei wie hoeveel mocht aanbrengen. Je moest dan de mossels naar Yerseke brengen maar ook wel naar Bergen zelf.' 'En ik weet ook nog' zegt Adri 'datje na de oorlog in de Ijskelder een geul Honoré van Waes (tweede van links) palavert op de kaai van Zeebrugge (ca. 1920). CONSENT NR. 22, VOORJAAR 2006 1935 in Paal. V.l.n.r.: Piet Ivens, Joos Ivens, Dries Ivens, Joos Serie en Frans Theenaert. Bron: "Heft aan o broeders van De Paal". Met dank aan Piet Scheerders. V.r.n.l.: Adri Ivens, zijn zoon Manfred en zijn vrouw. CONSENT NR. 22, VOORJAAR 2006

Consent | 2006 | | pagina 11