Consent nummer 23 voorjaar 2007 6 M.I. Platschorre Rinus Platschorre is een echte platbodem zeiler. Zijn schip is de Ora et Labora, een in 1912 op de werf van Barkmeier gebouwde tjalk Maar zijn hart neigt toch naar een schip dat zich beter verstaat met het wa ter van de Ooster- en Westerschelde. En als dan via kennissen het bericht komt dat de Windroos te koop is, is de beslis sing snel genomen. Rinus Platschorre wordt de nieuwe eigenaar. Omdat hij toch wat comfortabeler wil varen laat hij het schip intimmeren bij Stofberg in Enkhuizen. Dankzij de grondige restaura tie van 1985 heeft de Windroos tot dusver weinig groot onderhoud nodig gehad. Het schip gaat iedere winter uit het water in een loods. Daar wordt het reguliere onder houd uitgevoerd. Ook is het steeds meer een familieschip geworden, wat niet weg neemt dat Windroos en Jetty elkaar nog steeds niet veel toe geven. Het zijn na 80 jaar nog immer eikaars rivalen. Windroos op de Schelde bij Antwerpen, gepavoiseerd t.g.v. de Antwerpenweek, jaren vijftig. T Tijdens van Loon 2004. Tot slot De Windroos is een unieke hoogaars. De extreme vormen en lichte constructie vormen de aanzet van de laatste stap in de ontwikkeling van de hoogaars als scheepstype: de hoogaars als wed st rij dj acht. Tengevolge van de economische crisis in de dertiger jaren van de vorige eeuw, gevolgd door de Tweede Wereldoorlog, is de be langstelling voor de grote houten zeiljachten teruggelopen. Zo zeer dat deze ontwikkeling zich niet heeft doorgezet. De grote houten hoogaarzen die sindsdien nog zijn gebouwd zijn feite lijk visserschepen met een kajuit, zeker geen wedstrijdschepen. Daardoor is de Windroos uniek onder de houten hoogaarzen. Maar ook met de moderne stalen hoogaarzen kan de Wind roos zich uitstekend meten. Het is toch bijzonder dat een schip, in 1925 gebouwd door een ambachtelijke scheepsbouwer, nog steeds een volwaardige tegenstander blijkt voor de nieuwe met alle moderne hulpmiddelen ontworpen en geoptimaliseerde jachten. Het is te hopen dat dit sublieme stuk vakmanschap nog lange jaren het water van de Schelde zal bevaren.

Consent | 2007 | | pagina 5