Puf fabrieken in Veere en Arnemuiden In een eerdere aflevering van consent hebben wij destijds gemeend ter sfeerverhoging een geurmonster van hout te moeten toevoegen. Bij dit artikel vonden wij het raadzaam een toepasselijk geurtje achterwege te laten. Productieproces 2 CONSENT NR. 27 VOORJAAR 2011 Toon Franken Een onderwerp waar nog maar weinig over is ge schreven betreft de vismeelfabrieken, in de volks mond puffabrieken genaamd. De puf bestaat oor spronkelijk uit garnalenkoppen, later ook voor een groot deel uit doorgedraaide garnalen, krabben en ondermaatse vis. In de puffabriek werd puf gedroogd en vermalen tot vismeel. Dit meel werd verkocht als voer voor kippen en varkens. Indien er sprake was van afval van garnalen, vrijkomend bij het pellen, dan le verde dat uitsluitend vismeel op dat geschikt was als kippenvoer. Van de ondermaatse vis, zeesterren e.d. maakte men vismeel dat werd afgezet als veevoer. Puffabrieken in Zeeland waren te vinden in Arnemui den, Breskens (3), Brouwershaven, Veere en Tholen. In dit artikel wordt de geschiedenis beschreven van de puffabrieken in Veere en Arnemuiden; De puffabriek in Veere wordt gebouwd in 1930 aan de Molen weg B 108 (later 4), in opdracht van M. Jansen uit Stellendam. Vermoedelijk betreft het hier Matthijs Jansen, die in 1894 een garnalenhandel is begonnen in Stellendam; dit bedrijf, een van de laatste waar nog met de hand garnalen worden gepeld, beëindigt zijn activiteiten in 2009. De Veerse puffabriek biedt werk aan vijf personen, waaronder bedrijfsleider Dingeman Verhoeve (geboren Stellendam 1908). Volgens het verslag van de toestand van de gemeente Veere over 1931-1935 worden in de fabriek ondermaatse garnalen gedroogd en gemalen, waarna ze hun weg vinden als kippen voer, dat wordt afgenomen door de Nederlandse Pluimvee centrale. Het drogen van de garnalen geschiedt op een soort barbecue, op open vuur, wat niet geheel zonder risico is. Dat blijkt eind augustus 1931 als W. Jansen te dicht bij het vuur staat en zijn kleren in brand vliegen. Met moeite kan hij bij zichzelf de vlam men doven en hij loopt ernstige brandwonden op aan hoofd en armen. De inwoners van Veere krijgen ook te maken met de nadelen van deze industrie. De garnalen worden namelijk op de Kade gestort en van daaruit met wagens naar de fabriek vervoerd, hetgeen tot stankoverlast leidt. Ter beperking van de stank dient eigenaar Jansen betonnen platen aan te brengen voor de losplaatsen conform een ontwerp van de gemeen tebouwmeester. Jansen kiest echter voor een goedkopere -illegale- oplossing en hoewel de politie hem komt melden dat hij in overtreding is wil men hem in de aanvoer van vis niet teveel belemmeren. Toch komt het niet meer goed tussen Jansen en de gemeente Veere. Garnalen- en vismeelfabrikant M. Jansen uit Stellendam verzoekt de gemeente om ontheffing van het afvoerrecht ka- degelden, daar zijn bedrijf niet meer rendabel is en daar hij reeds kadegelden betaalt. De gemeente voert stevige ge sprekken met Jansen over dit onderwerp, maar komt niet tot een bevredigende oplossing. De heer Jansen geeft de zaak in handen van zijn advocaat, maar ook dat levert weinig op. Met algemene stemmen besluit de raad afwijzend op het verzoek te beschikken. Uiteindelijk verkoopt Jansen zijn bedrijf in 1946 aan de uit Breskens afkomstige J.C. van de Sande, dit zeer tot ongenoegen van zijn bedrijfsleider Dingeman Verhoeve. Deze besluit de Veerse fabriek vaarwel te zeggen en start met com pagnon Piet Kasse (geboren Veere 1927) een eigen puffabriek in Arnemuiden, waarover later meer. Van de Sande pakt de zaken voortvarend aan. Op 1 april 1948 krijgt hij een vergunning voor de bouw van een elf meter hoge fabrieksschoorsteen bij de puffabriek en in 1949 mag hij zijn garnalendrogerij uitbreiden. In dat jaar is er wel een forse toename van het aantal klachten over stank, afkomstig van het visafval dat op de Kade wordt gestort. De gemeente neemt maatregelen. Voortaan zullen de aangevoerde zeester- Hef stedeke Veere in 1938 doorl. Rahusen, detail, (Part.bezit) i**a ve Uj n over von voorwcvkem ycm •/esrmcj (T halve moontje) voorre' '£jfc .pui'PobrieK. waar garnalen (tftdrooafi worden verwerken tot kippenvoer CONSENT NR. 27 VOORJAAR 2011 3 De puffabriek heeft twee verwerkingstijden, een voor de garnalenpufen een voorde rest (krabben, zeesterren en visjes). De garnalen worden eerst in een wagen geladen, die dan in een loods wordt aangekoppeld op een stoom- slang. Daarmee wordt de vracht doorgeblazen en zo ge stoomd. Daarna wordt de wagen doorgereden naar een volgende loods waar de lading wordt uitgespreid op een droogbed tot een hoogte van ongeveer 30 centimeter. Daar wordt dan hete lucht onderdoor geblazen om de garnalen te drogen. Hef bed moet daarvoor regelmatig worden omgeschept. Als de garnalen voldoende droog zijn worden ze in grote zakken geschept. Ze wegen dan haast niets meer. De zakken worden als de markt goed is als kippenvoer verkocht. In tegenstelling tot de garnalen wordt de overige puf na het drogen in een grote ton gemalen tot vismeel. De vieze lucht wordt veroorzaakt door deze laatste catego rie, garnalenpuf stinkt nauwelijks. ren moeten worden gestort op de pufplaten liggende voor het postkantoor en voor de gereformeerde kerk. Garnalenpuf kan worden gestort op de overige plaatsen. De gemeente is inventief in het bestrijden van de stank en betrekt hierin ook de eigenaar van de puffabriek. Zo koopt J.G van de Sande op 29 augustus 1950 de overtollig geworden (baby)brandspuit van de gemeente Veere, maar wel onder de voorwaarde dat hij eenmaal in de week de kade, waarop de puf en vis wordt geladen, schoon zal spuiten. De klachten van de inwoners van Veere over de stank houden echter wel aan. Iemand die dit let terlijk aan den lijve heeft ondervonden is Jaap Wisse, die in de jaren vijftig voor de Veerse smid Meijers werkt en regelmatig moet komen opdraven als er weer eens stenen in de droog- trommel worden aangetroffen, waardoor apparatuur bescha digd raakt. Hij moet dan zelf in de trommel kruipen en stinkt een uur in de wind als hij de klus heeft geklaard. Aan het werk in de puffabriek van Veere foto J.Midavaine

Consent | 2011 | | pagina 3