2 Feestelijke Vlaggen Of ik hem nog één keer mocht lenen? Om een foto van te maken? Om er een artikel in Consent over te schrijven? Ja natuurlijk mocht dat. En onder de lakens in de linnenkast op de slaapkamer kwam de zorgvuldig opgevouwen vlag van voorouder Mattheus de Graaff te voorschijn. Een enorme lap rood/ wit/blauw, van 307 bij 226 cm met een grote veelkleurige schildering in de witte baan. Een geheim zinnige vlag, want waarom zo groot, zo beschilderd? 'fïssaê' 16 CONSENT NR. 28 VOORJAAR 2012 Bonnie Joosse en Sjoerd de Meer Fotografie Joost Molengraaf. Voor communicatie tussen schepen onderling werden en worden vlaggen gebruikt. Vlaggen om te laten zien waar je vandaan komt, wie je bent, watje doet. En, uit de negentiende eeuw, grote beschilderde vlaggen als relatiegeschenk. Zoals die vlag uit de linnenkast. De collecties van ondermeer het Maritiem Museum Rotterdam en van het Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland bevatten verscheidene van deze vlaggen. Het idee ontstond daar een tentoonstelling over te maken1. Sjoerd de Meer, conservator van het Maritiem Museum Rotterdam en Bonnie Joosse van De Meestoof deden onderzoek. Sjoerd ontdekte de vlaggenschilders, Bonnie nog meer vlaggen. Er kwam een fascinerend nieuw gebied in beeld, waarvan we hieronder enkele voorbeelden geven. Het bleek dat een beurtschipper zo'n vlag bijvoorbeeld kreeg voor het als eerste aanbrengen van de nieuwe lading van het seizoen, bijvoorbeeld voor de eerste boekweit of voor de beste meekrap. Niet alleen handelaren, ook landbouwers en grondeigenaren wiens landbouwproducten door de beurtschipper vervoerd werden, schonken soms een beschilderde vlag of een wimpel. De vlaggen en wimpels waren te mooi en te kwetsbaar om in weer en wind te worden gebruikt. Hijsen in de mast van zo'n zeilende beurtvaarder was er al helemaal niet bij. De vlaggen werden thuis bewaard en gekoesterd. Alleen bij feestdagen werden ze uitgehangen, aan boord, in de mast, of in de breedte aan de giek die dan horizontaal gehesen werd, maar ook wel hangend vanuit een woonhuis. Het schilderen van vlaggen deed een (kunst)schilder er als extra inkomen bij. Uit de negentiende eeuw zijn twee bedrijven bekend waar vlaggen beschilderd werden. Het bedrijf met de grootste productie was de firma Eibers in Zwartsluis. Deze plaats in Overijssel was tot in de twintigste eeuw een knooppunt voor de beurtvaart. Het was een belangrijke doorvoerhaven van turf uit Drenthe naar Holland. De firma Eibers had een schilders- en scheepsonderhoudsbedrijf. Daarnaast leverde het bedrijf vleugels, rouwvlaggen en fraai beschilderde wimpels en vlaggen met voorstellingen ontleend aan de handel en scheepvaart. De vroegste beschilderde 'Eibers' vlaggen en wimpels dateren van rondom 1850. Het bedrijf was tot in het begin van de twintigste eeuw actief. De andere vlaggenschilder was de firma Pijnappels, gevestigd in Rotterdam. De grondlegger was Franciscus Hermanus Pijnappels, zoon van een Brabantse kleermaker. Rond 1840 begon hij een bedrijfje voor het naaien en schilderen van vlaggen. Het bedrijf heeft tot 1900 bestaan. De vlaggen en wimpels van de firma Pijnappels die we nu nog kennen, zijn grotendeels afkomstig van beurtschippers uit Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden die op Rotterdam voeren. Op de vlaggen van Pijnappels is het vaak een drukte van belang. Er staan regelmatig landbouwscènes op met landarbeiders, maar ook zien we handelsproducten. Vaak ook is er een gemeentewapen op geschilderd2. De vlag van beurtschipper Mattheus de Graaff (1823-1914) is de vlag uit de linnenkast. Een vlag waarvan de kleuren nog heel helder zijn zoals te zien is op de foto op de pagina 18. Deze vlag werd in 1852 vermoedelijk door landbouwer Izak Kleppe geschonken aan beurtvaarder Mattheus de Graaff uit Poortvliet. Zijn schip lag Strijenham, de haven van Poortvliet. Op de vlag is in het midden het gekroonde wapen van Poortvliet met de twee flankerende leeuwen geschilderd met daaronder 'Gatharina', de naam van het schip van Mattheus de Graaff, vernoemd naar zijn echtgenote. Meest in het oog vallend op de vlag zijn de man en vrouw in antiek aandoende kleding. Het zijn de Romeinse goden Mercurius en Ceres. Op de vlag geheel links Mercurius, god van de handel. Hij is te herkennen aan de geldbuidel in zijn linkerhand, de Mercuriusstaf in zijn rechterhand. De gevleugelde hoed en sandalen symboliseren zijn snelheid. Rappé is snuiftabak. Pecco is een theesoort. Op de baaltjes vóór is de vlag gesigneerd met F H P (Franciscus Hermanus Pijnappels) 1852. Op één van de zakken staat J Kleppe, de schenker van de vlag. Op een andere M d G: Mattheus de Graaff. Zijn naam en de naam van zijn schip, de Catharina, komen ook voor op de kist met pecco. Aan de voorzijde van de theekist staat de afkorting NHM (Nederlandsche Handels Maatschappij). De NHM, opgericht in 1824, was een (staats)organisatie die de scheepvaart op vooral Nederlands-lndië stimuleerde. Van niet alle afkortingen op de vlag is de betekenis bekend. Zo staan er aan de voeten van Mercurius ook tabakskistjes met Havanna, Portorico en Manilla. CONSENT NR. 28 VOORJAAR 2012 17 Beurtschip van Theunisse in de haven van Sint-Annaland Abraham Theunisse 1786-1878 Hierop staan aan de voorzijde de letters' F S R K L A'. Het is een raadsel wat dit betekent. Helemaal rechts op de vlag is Ceres afgebeeld. Zij is de godin van de landbouw en de personificatie van de overvloed van de aarde. Op haar hoofd draagt zij een bloemenkrans. Zij houdt een sikkel in haar linkerhand en in haar rechterhand een aantal graanhalmen. Op de grond liggen landbouwwerktuigen. Ook is een graanmaat afgebeeld. Rechts is de vlag nogmaals gesigneerd en gedateerd. Hier voluit F. H. Pijnappels 1852. Een tweede vlag vlag is afkomstig van de beurtvaardersfamilie Theunisse. Abraham Theunisse (1786-1878) deserteerde uit Franse krijgsdienst en vestigde zich in 1813 als beurtschipper in Sint-Annaland. Vijf generaties lang, tot 1959, voeren de Theunisses op Rotterdam. L- A&na-W Mattheus de Graaff 1823-1914 Beurtklipper van De Graaff Deze vlag bevindt zich in de collectie van Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland en is ook geschilderd in het bedrijf van Pijnappels. De vlag vertoont veel overeenkomst met de vlag van De Graaff. Links staat opnieuw Mercurius, god van de handel. Op één van de vaten zit een haan, het symbool voor waakzaamheid. In het midden het wapen van Sint-Annaland, de thuishaven van de beurtvaardersfamilie Theunisse. Rechts is Ceres te zien, godin van de landbouw, met in de achtergrond een boer die aan het eggen is. Op de vlag staat op een ton het jaartal 1868 geschilderd. Dat betekent dat deze door de vlaggenschilder Willem Wolff, de opvolger van F.H. Pijnappels, vervaardigd is. Op de tonnen staat een aantal niet opgeloste afkortingen De vlag is links afgezet door een zogenaamde 'geprinste' (rood-wit-blauwe) rand en heeft lintjes om vastgeknoopt te worden aan een vlaggenstok. Dit zijn twee voorbeelden van negentiende-eeuwse vlaggen. Relatiegeschenken. En als u er nog een heeft liggen onder de lakens in de linnenkast, wij houden ons aanbevolen. f De tentoonstelling vond plaats tussen 10 april en 31 oktober 2010. Bij de tentoonstelling verscheen de catalogus. Feestvlaggen die nog bij het museum te verkrijgen is. 2 Zie S. de Meer, Zen negentiende-eeuws vlaggenschildersbedrijfin Rotterdam: de firma Pijnappels'in Rotterdams jaarboekje, 2009, p. 202-226.

Consent | 2012 | | pagina 10