Mosselhandelaars in Mechelen 24 CONSENT 11®. 28 VO VERMORCKEN Pierre Corneille VERMORCKEN uit Kieldrecht vestigt zich in 1868 in Mechelen. Hij werkt eerst als 'gargon batelier' (beurt schipper- of scheepstrekkershulpje) en wordt later vishande laar. Het is bekend dat Kieldrechtenaren in die tijd garnalen en vis met bakfiets of hondenkar in Mechelen komen uitleuren. Mogelijk is Pierre Corneille één van hen. Zijn zoon Jaak Féli- cien wordt in 1892 een eerste maal vermeld als visverkoper- mosselhandelaar. In 1913 legt hij de eed af als viskeurder: "Ik zweer myne bediening getrouwlyk te zullen vervullennadat hij zich ertoe verbonden heeft geen handel in "verschen visch" meer uit te oefenen. Waarschijnlijk heeft hij de mosselhandel niet afgezworen en omdat de viskeurders ook de mosselen moeten keuren doen twee mosselhandelaars, A. Tambuyser en G. Imberechts hun beklag bij het gemeentebestuur. Ze schrijven letterlijk: "zoo vinden wij het zeker onpraktisch dat U juist een mosselhandelaar als keurmeester benoemd. Ook daar we in geene al te vriendelijke termen met hem omgaanen hij voor alles in staat wordt geacht, zoo vrezen we de ergste misbruiken van zijnentwege, misbruiken die hij natuurlijk zal aanwenden om zijnen mosselhandel te bevoordeligen en onzen handel juist on mogelijk te maken en ons in den grond te boren". Het is duide lijk geen grote liefde tussen deze heren, want op 15 mei 1917 moet het stadsbestuur nog een besluit uitvaardigen waardoor de mosselinvoerders verplicht worden de keurmeesters te ver wittigen bij nieuwe aanvoer. In 1921 staat J.F. Vermorcken nog altijd ingeschreven in het bevolkingsregister als 'viskeurder'. Een paar jaar later is er volgens de verslagen van de afdeling Bruinisse van de 'Bond van Mosselkwekers' beslist om contact op te nemen met meneer Vermorcke met de bedoeling hem aan te stellen als kwaliteitscontroleur in Mechelen in opdracht van de Nederlanders. Het is niet duidelijk of hij werkelijk deze functie heeft uitgeoefend. IMBERECHTS In het bevolkingsregister van 1890 vinden we Guillaume Imbe rechts gehuwd met Christine Vermost, eerst op de Zoutwerf 31 en later op 2 maart 1900 met een eerste inschrijving op Quai aux Avoines 1 (dit is de Haverwerf waar de mosselkaai is; bevolkingsregisters zijn tot 1900 opgesteld in het Frans). Het echtpaar baat op dit adres de herberg 'Schildeke van Leuven' uit. Guillaume (Willem) staat achtereenvolgens vermeld als ko pergieter, dagloner, herbergier en mossellosser, zijn vrouw als herbergierster. De naam 'Schildeke van Leuven kan verwijzen naar de overslag die hier voordien moest gebeuren voor trans port stroomopwaarts naar Leuven en Diest. Van 1900 tot 1964 is deze herberg de zetel van de firma. In de zaak worden oes ters en mosselen geserveerd voor de betere burgerij van de stad. Op het uithangbord staat 'moules parquées'dit wijst op de beste kwaliteit witte vette mossels die rauw gedegusteerd worden. Hun kinderen en schoonkinderen werken mee in de zaak en bouwen deze uit tot één van de grote exportfirma's van Zeeuwse mosselen naar Frankrijk. De firma wordt in 1929 door Willem Imberechts, de zaakvoer der, ingeschreven in het Register van Koophandel. De registra tie vermeldt 'handel in mosselen', Haverwerf 1. In 1936 wordt een 'maatschappij in gezamelijken naam' opgericht: 'IMBE RECHTS EN KINDEREN'. Bestuurders zijn Willem Imberechts en Martinus Peremans, één van de schoonzoons. Hetzelfde jaar volgt een uitbreiding van de activiteit met de vermelding 'handel en vervoer van allerhande koopwaren' en kunnen we ervan uitgaan dat dan reeds een 'camion' aangekocht was. (foto 10) In 1941 is er een inschrijving met vermelding 'export' maar we weten uit Zeeuwse bronnen dat de firma vóór WO II al sterk aanwezig is in de uitvoer naar Frankrijk: 900 ton in het seizoen '37-'38,1700 ton in '38-'39. CONSENT NR. 28 VOORJAAR 2012 25 8 Vlaamse mosselhengsten in Mechelen ca 1910 9 Mechelen: de mosselboot wordt gelost, de mosselen worden gewogen en verpakt voor export 10 Vrachtwagens van groothandel Imberechts 11 Willem Imberechts Op 26.09.1949 wordt de 'N.V. IMBERECHTS EN KINDEREN' op gericht en de statuten worden gepubliceerd in het Staatsblad van 02.09.1949. Merkwaardig aan deze statuten is het feit dat er verwezen wordt naar een overeenkomst die op 20.06.1926 gesloten werd tussen W. Imberechts en de 'Brasseries et Mal- teries de la Pleine' met zetel te Mechelen (Oude firma Charles Lamot). De brouwerij heeft recht van doorgang en een voor kooprecht op het eigendom Haverwerf no. 1. Verder verplicht W. Imberechts zich ertoe: "te nemen alle bieren zonder uitzon dering die in het hierboven beschreven goed (de herberg) zullen gesleten worden, ze te verkopen aan den gewonen prijs en geen andere bieren te slijten uit een ander brouwerij voortkomende". Hierbij is ook vastgelegd dat elke overtreding zou kunnen aan leiding geven tot een schadevergoeding van 500 frank, in die tijd een klein fortuin! Dezelfde inschrijving vermeldt een bijhuis aan de Spruitstraat 6, Yerseke, Nederland. In 1964 wordt de exploitatie verplaatst naar de Mgr. Van Nuffelstraat 17-19 in Mechelen wanneer aan de Haverwerf plaats geruimd wordt voor de grote uitbreiding van de brouwerij Lamot. De schipper van de mosselboot wordt ontvangen door Wil lem Imberechts (foto 11). Deze berekent op een bord hoeveel ton mosselen hij nodig heeft voor export en om de bestel lingen te kunnen uitvoeren die winkels en leurders geplaatst hebben. Daarna wordt de prijs onderhandeld. Willem is in de handel bekend als de 'baron'; mogelijk zien de mosselvissers een gelijkenis met de oesterbaronnen die ze in Zeeland ken nen. Van bij de aankoop van de eerste vrachtwagen, vóór WOII wordt er elke dag naar de universiteitsstad Leuven gereden, mosselen zijn in die tijd 'goedkoop studentenvoedsel'. Verder vervoert men naar Frankrijk (Parijs en St.-Quentin) en Luik, Tienen en St.-Truiden. Nog een paar andere families zijn actief geweest in de mossel handel in Mechelen: - Edouard VERBERCKMOES: garnaalverkoper uit Kieldrecht die zich in 1912 in Mechelen vestigt, firma actief tot eind 20e eeuw. - TAMBUYSER: van 1856 tot 1930 zijn er talrijke vermeldingen van deze familie. - NEES: van 1905 tot zeer recent, de laatste van de Mechelse mosselgroothandels. Beeld (2) Collectie Stadsarchief Lier- erfgoedbank kempens karakter, www.kempenserfgoed.be (4-5-6) 'Schoon Lier', film uit 1937, door Leo Raymakers (1-7-8-9) Stadsarchief Mechelen www.beeldbankmechelen.be (3-10-11) privé archief Dit artikel is de neerslag van een breder onderzoek naar water erfgoed in Mechelen en Lier. Werktekst, bronnenregisteren een aantal elementen zijn op vraag en digitaal beschikbaar: rene.vanhoren@hotmail.com Het onderzoek loopt verder, alle informatie is welkom. Dank aan de medewerkers van het Stadsarchief Mechelen en Lier. Bronnen: Stadsarchief Mechelen (beeldbank, leeszaal, bevolking, verzameling Berlemont), Stadsarchief Lier (beeldbank, bevolking, leeszaal) Zeeuws Archief Middelburg

Consent | 2012 | | pagina 14