De Vabel: het mysterieuze leven van een oude dame De schuifdeuren van de Stads- Commerciewerfaan de Vissersdijk in Zierikzee staan wijd open. De ochtendzon schijnt binnen en belicht de timmerlieden die al maanden noest werken aan de vervan ging van het houtwerk van de Vabel. Het geluid van hamers, zagen en frezen overstemmen de stilte van het Zierikzeese havengebied. Restauratie in fasen 26 CONSENT NR. 28 VOORJAAR 2012 Joop den Boer en Cees von Eg mond Hoe anders was het ruim dertig jaar eerder, op 31 augustus 1980. Zes bemanningsleden vertrokken op zaterdagochtend met de "De Engelse tjalk Vabel" - zoals een krant het schip noemde - uit Woodbridge, Engeland met bestemming Am sterdam. Onderweg nam de wind snel aan kracht toe, de mo tor viel uit en het schip kon de haven van IJmuiden niet meer bereiken. Het schip strandde aan de Wassenaarse Slag. De 66-jarige schipper sloeg daarbij overboord, de andere vijf be manningsleden bereikten veilig de wal. Naar wat er precies ge beurde, blijft het gissen. Ontstond er paniek toen de schipper overboord sloeg en zette de bemanning het schip toen op het strand? Of is de schipper pas tijdens de stranding over boord gegaan en zijn daarvoor alle pogingen in het werk gesteld het schip vrij te houden van de wal? Zijn de zeilen wellicht ge scheurd? Kon de hulpmotor het schip niet uit de wal houden? Sloeg de motor af? De motorreddingboot Bernard Van Leer uit Scheveningen en de Casparis uit Katwijk probeerden assisten tie te verlenen maar die hulp kwam te laat. Het schip was al gestrand. De redders ontvingen het bericht dat de schipper overboord was geslagen en zochten, nu geholpen door een vliegtuig en een marineschip, nog geruime tijd in Noordelijke richting langs de kust. Zonder resultaat. De reddingsactie is bij de Noord-Hollandse Reddingmaatschappij geboekt onder nummer 6352 t/m 6354 d.d. 31 augustus 1980. Een week later vond men het lijk van de schipper alsnog. Een van zijn plank gevallen surfer wilde er weer op klauteren en ontdekte een drijvend lijk naast zich. Hij meldde de vondst aan strandwacht C. Visser. Samen met zijn collega Vellenga bracht deze het lijk zwemmend naar het strand. Het houten schip had zwaar geleden door de stranding. De toestand van het schip viel kort samen te vatten: een wrak. De geschiedenis na de stranding is vrij duidelijk na te gaan. Scheepsrestaurateur Piet Dekker uit Kortenhoef kocht het wrak met als aannemelijk doel het schip te restaureren en te verkopen. De gedeeltelijke restauratie vond plaats tussen sep tember 1980 en 1984. Zo bevindt zich in het archief een nota d.d. 28 oktober 1984 van de firma Vermaat te Middelburg voor geleverde draadeinden. Foto's van deze gedeeltelijke restaura tie zijn terug te vinden in enkele fotoboeken die de Stichting Zierikzee is een stad waar de geschiedenis doorheen is ge trokken. Ze vertoefde een paar eeuwen binnen haar muren en vertrok toen weer. Hierdoor bleef de herinnering aan het glo rieuze en rijke verleden als havenstad grotendeels ongeschon den. Inclusief het ambachtswerk van scheepstimmerbouw op deze milde nazomerdag. De Engelse tjalk Vabel in de storm vastgelopen op het strand bij de Wassenaarse Slag. CONSENT NR. 28 VOORJAAR 2012 27 Haven van Zierikzee met vaartuig nr2 der Ambulante recherche. Museumhaven Zeeland tijdelijk ter beschikking kreeg van de familie De Waard- Molle. Op 24 oktober 1984 kocht de heer! Molle uit Vlissingen de Vabel voor 45.000 gulden. Vanzelfspre kend wilde hij zijn nieuw verworven schip verzekeren. Op 19 december 1984 schrijft Verz. My Miltenburg aan de heer Molle een offerte voor cascodekking voor een 'in aanbouw zijnd vaartuig: de premie bedraagt 0,60% van de eindwaarde van hfl 25.000.00.' Dat werpt de vraag op of de aankoopprijs inder daad 45.000 gulden was. De heer Molle ging verder met het restaureren van zijn nieuw verworven schip. Hij kreeg hiervoor subsidie, zo blijkt uit een niet gedateerde notitie. In deze notitie is een telefoongesprek vastgelegd tussen de heer Molle en de heer Laayer, penning meester van de Stichting Stamboek. Hierin kwamen de voor waarden voor subsidie aan de orde: '1 De subsidie die verstrekt wordt is niet meer dan een aanmoediging en is niet meer dan 10% van de totale restauratiekosten. 2 momenteel zijn geen termen aanwezig om een aanvullende subsidie te verstrekken. 3 eerst zal de termijn van P. Dekker verstreken moeten zijn.' Uit die periode zijn ook enkele nota's terug gevonden. Zo bleven uit de maanden juni tot en met oktober 1985 enkele nota's van Timmerbedrijf Schouten bewaard voor verrichte werkzaamheden. L. van Dijk, houthandel en -zagerij te Laren, bracht vracht van drie iroko platen aan P. Dekker te Kortenhoef in rekening. Uit 1986 stammen nota's van, opnieuw, Scheeps- timmerbedrijf P. Schouten te Kortenhoef aan dhr. Molle voor geleverde arbeid aan 'boeier'. Op 23 februari 1986 verzond G. Ording te Bussum een factuur voor geleverde puttings. Uit al deze gegevens valt op te maken dat het schip na aankoop op 24 oktober 1984 nog twee jaren in Kortenhoef heeft ge legen en daar door scheepstimmerbedrijf Schouten verder afgebouwd is of in ieder geval vaarklaar gemaakt is. Op 11 juni 1990 bericht de Stichting Stamboek Ronde- en Platbodem- jachten dat de 'Hollandse Boeier Vabel' is opgenomen in het Stamboek. Haver» van De Vabel in 1936.

Consent | 2012 | | pagina 15