4 //</y. "c2NVI Zy Ay*'<:^ S^',/^^L^:y f f/K {yLc u ^z z4yVy/< O y Weltevrede 1930 De Punt in Middelburg Op de werf van Meerman De Rietaak 'Bastiaan' De Klipper 'Louise' De zand- en grinthandel van Ouwerkerk B.V. 6 CONSENT NR. 28 VOORJAAR 2012 x - A'/ A S/zdUrt A ,Z Z/* T^V- 'As&oisg't. S Av/2 ZAZT j i ysstj /a- /A/ k///^ W/ ■ir> Koopovereenkomst Punt 5 te Middelburg v> 2- v*. -^éfA yt-mZC. -£■)&* J K /é^CZ De Hollandse boot, waarin hier de kinderen spelen, zien we op alle afbeeldingen van de schepen van de familie. Hij wordt voornamelijk gebruikt voor het vervoeren van de schragen. Deze schragen steunen, zoals op de foto te zien is, de loop planken. Het is verleidelijk te veronderstellen dat het steeds dezelfde bijboot is. Tot 1955 ligt deze zwaargebouwde boot voor de kade, en vaart schrijver dezes er in. Helaas wordt hij tenslotte gekraakt bij een ongelukkige manoeuvre van een binnenvaarder. In 1885 Koopt Willem I het huis Coppenhage O 219 wat nu Punt 5 is. Punt 11, waar nu nog Theo van Ouwerkerk woont is zelfs nog langer in bezit van de familie. Deze huizen zijn vier generaties lang het middelpunt van de zandhandel. Voor de huizen kunnen de schepen afmeren en op de kade wordt het zand en veel later ook het grind opgeslagen. Op de prentbrief kaart van voor 1900 zien we de masten van de 'Sophia Adriana' en de 'Op Hoop van Zegen' die achter elkaar gemeerd liggen. Achter het zand zijn ook de planken en de schragen voor het lossen zichtbaar. Op de achtergrond zien we de gedenknaald die in 1817 is opgericht bij de opening van de Nieuwe Haven. De Punt voor 1900. MÏMHXm ito Ruim honderd jaar wordt De Punt gedomineerd door de zand hopen. Later komen daar de trechters bij die gebruikt worden om het zand en grind in karren te laden. Het is een arbeidsintensief karwei om het zand met krui wagens op de kade te lossen. Later worden de door motoren aangedreven lieren gebruikt. De bak waarmee gelost wordt is goed zichtbaar, evenals de kraan en transportband. Regelmatig komen boerenkarren getrokken door twee Zeeuwse knollen grind laden. Destijds het beste materiaal om het erf mee te verharden. Op vaste momenten is het dan alle hens aan de kade. De paarden moeten vastgehouden worden omdat de fabrieksfluit van de lampenfabriek de Vitrite loeit. Het komt namelijk voor dat de beesten zo schrikken van de sirene dat zij achteruit steigerend de kar over de kaderand drei gen te duwen. Pas in 1971 keert de rust terug op De Punt. Dan verhuist De zand- en grinthandel van Ouwerkerk B.V. naar de Arne, het zijkanaal van het kanaal door Walcheren wat naar Arnemuiden leidt. De 'Johanna Maria' is een luxe motor van 200 ton die in 1936 gebouwd wordt in Heusden bij de werf van De Haan en Oerlemans. Het schip is genoemd naar de vrouw van Willem III. Het wordt gebruikt om zand en grind van de grote rivieren te halen. Natuurlijk past dit motorschip niet in het kader van dit artikel. Toch wordt er aandacht aan besteed want de lotgevallen van dit schip en die van de 'Weltevrede' tijdens de 2e wereldoorlog zijn nauw met elkaar verbonden. In 1940 wordt de 'Johanna Maria' gevorderd door het Nederlandse leger en geladen met zeemijnen. Na het bom bardement van Middelburg wordt het schip naar de Braakman gedirigeerd, maar Willem III probeert, met een groot deel van de familie aan boord, te ontsnappen naar Engeland. Helaas is de monding van de Westerschelde geblokkeerd door marine schepen en moet hij omdraaien. Uiteindelijk toch in de Braakman wordt het schip met zijn gevaarlijke lading tot zinken gebracht door de zich terugtrek kende Franse troepen. Zij nemen aan dat mijnen ontploffen voor ze in handen van de Duitsers vallen. Gelukkig weet Willem III de 'Johanna Maria' op een zandbank te zetten, het lek bij laag water te dichten, en de mijnen on schadelijk te maken. Terug in Middelburg wordt de voor die tijd moderne luxe motor weer gevorderd, nu door de Duitsers. Zij willen er ook mee naar Engeland varen. Maar na de oorlog wordt het schip na lang zoeken zwaar beschadigd teruggevonden in een Noors fjord. -s Weltevrede 2010 De Louise Korevoer Omdat de vrees bestaat dat ook de 'Weltevrede' door de Duit sers misbruikt zal worden besluit men de boeieraak op de helling van de werf in Arnemuiden te zetten. Het schip wordt onbruikbaar gemaakt door tuig en motor elders te verstop pen. De familie woont aan boord omdat het verwoeste Mid delburg geen plezierige omgeving vormt, en Arnemuiden als "Rode Kruis"-stad geacht wordt veiliger te zijn. Helaas houdt een Engelse jager geen rekening met de status van Arnemuiden en laat een bom vlak naast de 'Weltevrede' vallen. Willem III en Johanna Maria slapen op dat moment in het vooronder. In dat vooronder is aan de kant waar de bom valt een vlaggenkast aangebracht. In die kast zijn de stijf opge rolde seinvlaggen geborgen. Er ontstaat een gat in het schip. Maar de granaatscherven worden gesmoord in de vlaggen. De vlaggen zijn aan flarden maar Willem en zijn vrouw komen met de schrik vrij. Enkele jaren na de oorlog, in 1953, wordt de 'Weltevrede' ver kocht aan Ivo Meulemeester. Gelukkig redt deze Vlaming de prachtige boeieraak van de verpaupering. Hij restaureert het schip liefdevol en deskundig. Ivo bouwt er een stuurhuis op en maakt ruim vijftig jaar lang vele reizen naar soms verre oorden. In 2007 wordt het dan 106 jaar oude schip doorverkocht, weer aan een Vlaming. Deze nieuwe eigenaar, Pieter Harms, geeft opnieuw blijk van de liefde die onze zuiderburen hebben voor oude schepen. Pieter is iemand die met deskundigheid en doorzettingsvermogen de 'Weltevrede' renoveert zoals de foto uit 2010 bewijst. CONSENT NR. 28 VOORJAAR 2012 7 Nog vermeldenswaard is, dat in de jaren zestig de Rietaak 'Bastiaan' wordt aangeschaft. Oorspronkelijk ook een zeilend schip, maar bij aanschaf al gemotoriseerd. Van deze ijzeren aak van 91 ton zijn weinig gegevens bekend. De 'Louise' is een prachtige tweemast klipper uit 1911, ge bouwd in Woubrugge bij de werf van Boot. De broers Co en Leo van Denderen uit Hulst varen er beurtgoederen mee. Omstreeks 1960 wordt het schip door de fa. van Ouwerkerk gekocht. Net als de 'Bastiaan' wordt de onttakelde klipper van 260 ton gebruikt voor het vervoer van plaatzand. Theo van Ouwerkerk herinnert zich dat het een buitengewoon zeewaar dig schip was. De klipper wordt later door de nieuwe eigenaar K.J. v. d. Pol omgebouwd tot cementtanker. Gelukkig wordt ook dit mooie schip gered van de ondergang en fantastisch gerestaureerd. Als tweemastklipper 'Korevaer' met als eigenaars Jet en Hans Luining chartert het schip nu met passagiers op het IJsselmeer. Willem I vervoerde in 1850 per tocht met zijn hoogaars zeven ton zand. Per jaar zal hij als zelfstandige zonder personeel ongeveer vierhonderd ton omgezet hebben. Tegenwoordig, honderd zestig jaar later, wordt het internatio nale bedrijf geleid door de vijfde generatie: Ko, Jan en Anita van Ouwerkerk. Daarnaast zijn nog vijftig vaste krachten werk zaam bij het bedrijf. In het begin was er één hoogaarsje. Nu bezit het bedrijf beun- bakken, zandzuigers en zeehopperzuigers. In 1873 was er één relatieschip, een aak van 8 ton. Tegenwoordig varen er vijftien grote relatieschepen in dienst van de zand- en grinthandel. De vierhonderd ton omzet per jaar op De Punt is aan het Arne- kanaal vier miljoen ton geworden. Willem V. Bronvermelding: Diverse fotoalbums van de familie Van Ouwerkerk. Carla van Ouwerkerk: weet zich veel te herinneren van haar vader Willem III. Theo van Ouwerkerk: heeft grote kennis van de beschreven schepen en de zandwinning. PC. van Dijk, zwager van Pieter Johannes I: heeft de familie beschreven. Zeeuws archief: archief Rijkswaterstaat directie Zeeland. Sluismeester Veere.

Consent | 2012 | | pagina 5