Scheepjes verhuizen Wanneer enkele jaren geleden het Antwerpse schepencollege het groene licht gaf voor de bouw van een nieuw museum, namelijk het MAS, was dit tevens de start van een immense verhuisbeweging. Voorbereiding Verpakking De scheepsmodellen De kisten De verhuis Het Maritiem Park 8 CONSENT NR. 28 VOORJAAR 2012 André Boeck Restaurator boten MAS/NSM Het nieuwe museum moest onderdak gaan bieden aan de collecties van het Nationaal Scheepvaartmuseum, het Volkskundemuseum, en later toegevoegd, het Etnografisch museum, en de collectie Dora Janssen, goed voor een kleine 480 000 objecten in totaal. De gehele verhuisbeweging inclusief voorbereiding werd in handen gegeven van de dienst Collectiebeleid, Behoud en Beheer, dit is een overkoepelende dienst voor alle Antwerpse musea die instaat voor de restauratie, conservatie, en transport van de diverse kunstwerken. Binnen deze dienst werd een aparte cel in het leven geroepen om deze verhuis in goede banen te leiden, met aan het hoofd de verhuiscoördinator, ver der bestaande uit de diverse restauratoren per discipline, met als opdracht advies te geven, en controle uit te oefenen bij het manipuleren van de diverse kunstwerken en objecten. Verder werden er talrijke registratoren aangeworven om alle objecten op een uniforme manier te beschrijven, te controle ren, en in te voeren in een database. Als laatste onderdeel van heel deze voorbereiding werd elk object voorzien van een label met barcode. Aan de hand van deze barcode kon men met behulp van een handscanner het object gedurende het hele verhuisproces volgen, en eens op zijn nieuwe bestemming de standplaats invoeren in de database. Door de grote verscheidenheid in de diverse collecties, groot, zwaar, of juist klein en heel fragiel, was het onmogelijk om met een standaard verpakking te werken. Om nu ook niet voor elk stuk afzonderlijk een verpakking te hoeven ontwerpen, of aan te kopen was het noodzakelijk om zoveel mogelijk universeel verpakkingsmateriaal te vervaardi gen. Dit kon dan mits een kleine aanpassing meerdere malen hergebruikt worden voor verschillende objecten. Eén voorbeeld van de vele die zijn toegepast, de collectie van het Etnografisch Museum bevat een grote verzameling spe ren, bogen, en schilden. De kisten die hier voor vervaardigd werden zijn bewust 25cm langer gemaakt zodat in diezelfde kisten nadien de hele collectie textiel van het zelfde museum kon verhuisd worden, dus kostenbesparend. Van een heel andere orde was de verhuis van de honderden scheepsmodellen van het Nationaal Scheepvaartmuseum. De burcht stak van zolder tot kelder vol met een hele armada bootjes en schepen van diverse grootte, van 10cm lengte tot 400cm lengte. Dit vroeg een totaal andere aanpak, even een kist aanpassen was hier niet te doen, we moesten heel deze vloot rang schikken op afmetingen. Elk scheepsmodel, ongeacht de grootte, werd ingebracht in een Excelbestand, zo konden uiteindelijk vijf groepen scheepsmodellen samengesteld worden die tussen bepaalde afmetingen vielen. Per groep werden dan de afmetingen van de verhuiskisten vastgelegd. Nu waren we het er van bij de start al over eens dat we deze kisten zouden bijhouden en hergebruiken telkens een scheepsmodel in bruikleen gegeven wordt. Terwijl we vroe ger bij elke bruikleen van een scheepsmodel steeds een kist moesten vervaardigen, zouden we in de toekomst steeds transportkisten beschikbaar hebben, ongeacht de grootte van het model (foto 1). Om elk model tijdens de verhuis, maar ook later makkelijk en veilig te manipuleren, zijn alle scheepsmodellen op een grondplaat geplaatst. De afmetingen van deze plaat werden bepaald door de grootste lengte en breedte van het model, dus inclusief eventuele boegspriet, ra's, zeilen, etc. (foto 2). Tevens vonden op deze grondplaten alle losse onderde len een plaatsje, uitgesneden in de foamplaat welke op elke grondplaat werd aangebracht om het model te fixeren. Elk model heeft zo zijn eigen grondplaat gekregen met elk zijn unieke barcode (foto 3). Door de grondplaten iets groter te maken dan het erop staan de model word vermeden dat de uitstekende delen van het model ergens raken bij het transport, of opslag in het nieuwe depot. Terwijl één team zich bezig hield met de scheepsmodellen op grondplaten te plaatsen en van de gepaste barcode te voor zien, was een tweede team aan de slag met de fabricage van de herbruikbare verhuiskisten. Er waren verschillende eisen waar deze kisten aan moesten van boven naar onder: Grondplaten op voorraad Scheepsmodellen op grondplaat Scheepsmodel op grondplaat Scheepsmodel in verhuiskist Stapel verhuiskisten voldoen. Stevig en makkelijk demonteerbaar, zo kon de kist terug opgebouwd worden rond het model, in plaats van een scheepsmodel in een gesloten box te proppen. Verder was het van belang de kist zo licht mogelijk te houden zonder aan sterkte te moeten inboeten, en eens gedemonteerd op een kleine plaats te stockeren (foto 4). Het finale ontwerp is een kist geworden met een frame in Alu. profiel met panelen in multiplex 6mm dikte, een bodemplaat van 18mm dikte, en voorzien van blokken langs onder om de kist te kunnen verplaatsen met een geschikt transportmiddel. Elk scheepsmodel werd voor transport vastgezet met elas tieken op de grondplaat, daarna werd de grondplaat met het model erop vastgeschroefd op de bodem van de kist. In totaal werden voor de verhuizing van de scheepsmodellen een dertigtal kisten gebouwd van vijf verschillende groottes. Zo werden op enkele weken tijd een kleine 1200 scheeps modellen verhuisd van de ene locatie naar de andere. Als ge volg van deze verhuizing hebben we letterlijk alle modellen in handen gehad, van het kleinste sloepje tot de grootste dwars- getuigde scheepsmodellen, inclusief alle plat- en rondbodems die het museum in zijn bezit heeft, hengsten, hoogaarsen pavilioentjalken, boeiers, schokkers, botters, etc. Alle modellen hebben nu een nieuwe standplaats gekregen, sommige in het MAS, andere in het depot Hessenhuis, en nog een ander deel in het centraal Depot op de Luchtbal. Afbeeldingen van de diverse modellen ga je ook online vinden op de beeldbank van de Antwerpse musea, die vind je hier: http://www.collectieantwerpen.be maar door het enorme aantal objecten dat moet gefotografeerd en inge voerd worden gaat dit niet voor vandaag of morgen zijn. 9 CONSENT NR. 28 VOORJAAR 2012 Op de oude vertrouwde stek aan 'T Steen resten nu enkel nog de grote schepen die een plaatsje kregen onder de oude havenhangars, tot binnen enkele jaren zich ook hier een ver huizing opdringt, de heraanleg van de kaaien, weetje wel. Waar deze museumschepen terecht komen is op dit moment nog niet helemaal uitgeklaard maar voorlopig worden de oude stadsdroogdokken op het Eilandje weerhouden als mogelijke nieuwe verblijfplaats. Dit verhaal krijgt dus ongetwijfeld nog een vervolg.

Consent | 2012 | | pagina 6