Flessenpost »*Vissevii erouiden De Visserij van Arnemuiden Enquête over de Consent 28 CONSENT NR. 29 VOORJAAR 2013 Het Lange Water van de weg afgezien in zuidelijke richting. Kookpot uit de modder bij 't Waterhuisje. Een baardmankruik komt te voorschijn, y y y Halsteren, het veer over het Lange Water, dan het veer naar Tholen, dan over de weg naar Stavenisse en vandaar per schip weerverder... Nu, 2013 is het Waterschap Brabantse Delta verantwoordelijk voor de waterhuishouding in het gebied.Van de weg in de Bergse Polder is de loop van het Lange Water duidelijk te zien aan de rietkragen, de wilgen en populieren. Op de dijk in het zuiden, de afdamming van de Schelde, staan windmolens. In 1972 is een nieuwe brugverbinding over het Schelde- Rijnkanaal gebouwd. De daarop aansluitende weg Brabant in, gaat ook over het Lange Water en geeft een mooi zicht op wat het Waterschap omschrijft als een licht slingerende kreek begrensd door struweel en bossen, rietkragen en kruidvegetatie. De afwatering op en soms ook de inlaat uit wat tegenwoordig het Schelde-Rijnkanaal is, gaat via gemaal De Pais in het noorden. In het Lange Water zwemmen zeelt, snoek, karper, ruisvoorn en brasem. Broedvogels in het gebied zijn Bruine Kiekendief, Rietzanger, Kleine Karekiet, Baardmannetje en Rietgors. Wintergasten zijn onder andere Wintertaling, Smient, Roerdomp, Blauwe reiger. En dankzij de beschermde Rugstreeppad en het Klein Glaskruid is het volstorten met zoab nog heel ver weg! Dit stukje gaat over het Lange Water. Maar eigenlijk gaat het over verwondering. Dat in 1248 deze kreek al Lange Water heette. En in 2013 nog steeds zo genoemd wordt. Dat de functie van deze waterloop verschillende keren zo grondig veranderde. Verwondering over de geschiedenis, over het beklijven van namen over vele honderden jaren van functionele aanpassingen. Verwondering over het feit dat ik in 2013 nog steeds dat Lange Water oversteek als ik naar Bergen op Zoom ga. Al is het dan meestal niet meer op de fiets. Met dank aan de Heemkundekring Halchterth en het Waterschap Brabantse Delta. CONSENT NR. 29 VOORJAAR 2013 29 In het boekDe Visserij van Arnemuiden word in woord en beeld de geschiedenis van de visserij van Arnemuiden weergegeven. Aan de hand van ruim zeshonderd foto's van zowel schepen als van bemanning word een beeld geschetst van de ontwikkeling in de visserij van de laatste honderd jaar. Van eenvoudige houten zeilhoogaarzen tot de moderne kotters van nu. De Hoogaars was, vanwege zijn geringe diepgang, uitermate geschikt om in ondiepe kustwateren en op Zeeuwse stromen te vissen. Vanaf de motorisering beginjaren dertig van de vorige eeuw moderniseerde de vloot van Arnemuiden geleidelijk aan. Na de Tweede Wereldoorlog ontwikkelde de vloot zich in een snel tempo. De Hoogaarzen werden vervangen door Motorbotters die op hun beurt weer werden vervangen door Kotters. De vissers kenden ook grote spanningen door de aanleg van de Sloedam. In het kader van de Deltawet werd het Veerse Gat en later de Oosterschelde afgesloten. Na hevig en massaal protest uit verschillende hoeken is er uiteindelijk een doorlaat in de Oosterschelde aangebracht. De visserij worstelde ook met de hoge gasolieprijzen, vangstbeperkingen en lage visprijzen. Daarnaast zijn in het boekverslagen opgenomen van scheepsrampen van o.a. 1881,1903 en 1924. Fotocollages van visserijfeesten, verschillende anekdotes, de vlootlijst, de motorisering van de vloot, scheepswerf Meerman en Machinefabriek Knolle en zaken die met de visserij verbonden zijn maken dit boek compleet. De uitgave is mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van het Prins Bernhard Cultuurfonds, het Coöperatiefonds van de Rabobank Walcheren /Noord-Beveland, en de medewerking van de Stichting Historische Scheepswerf C.A. Meerman. Gegevens boek: Gebonden uitgave Formaat A4 Volledig in kleur 336 pagina's verkoopprijs 35- excl. verzen kosten De Stichting Behoud Hoogaars deed bij haar nieuwsbrief van voorjaar 2012 een enquête onder de lezers over Consent. Hierbij de resultaten. Er waren drie hoofdvragen: 1. Leest u de Consent? Ja: 178, Nee: 2, Soms: 13 2. Wilt u de Consent op deze wijze blijven ontvangen? Ja: 171, Nee: 2, Liever link naar website: 21 3. Vindt u dat we u goed op de hoogte houden of mist u nog informatie? Op deze vraag werd vaak gereageerd met ja, voldoende; vele keren was het niet ingevuld. De vraag waarover men meer informatie wilde werd een aantal keren specifiek ingevuld, maar betrof vooral wensen t.a.v. achtergrondartikelen, tekeningen in de Consent. Musea: men legt de Consent op de leestafel, dus vandaar graag op papier. De uiteenlopende individuele opmerkingen mogen we als zeer positief ervaren. Het boek is te bestellen bij: C.L. van Dijke, Lionstraat 9,4341 EL Arnemuiden Tel. 0118-603161 Email, c.l.vandijke@zeelandnet.nl

Consent | 2013 | | pagina 16