Bijzondere projecten Peilboot, Luctor et Emergo Botje, TH49 De Gebroeders door Caroline Taal Naast onze drie bekende trotsen YE36, Alcyon en de TH49 zijn we druk bezig met de Boreas waarvan u de ontwikkelingen kunt lezen in dit blad. Ook kunnen we met trots vermelden dat er hard gewerkt wordt aan de drie prachtige authentieke schepeh die ieder hun eigen verhaal en achtergrond hebben. Wij vinden het tijd dat deze schepen met de medewerkers die afgelopen tijd maar ook het komend seizoen weer druk en am bachtelijk hun kunnen vertonen. Wist u dat u op dinsdag en donderdag zelf kan komen kijken op de Histori sche Scheepswerf C.A. Meerman. Wel even melden bij de receptie. De Peilboot uit 1902 is gebouwd in opdracht van het toenmalige waterschap Schouwen en is vooral gebruikt om de diepte van een voor een zeedijk gelegen vooroever te meten. Dit zijn watermetingen die in deze dagen nog steeds worden gedaan. De vorige eigenaar, die in Ca nada woont, schonk de peilboot aan de stichting. Het huidige Waterschap Scheldestromen heeft er voor gezorgd dat de Peilboot weer terug kwam in de Zeeuwse Delta. Zo levert het Waterschap een mooie bijdrage in het onderhoud van dit uniek stukje Zeeuws erfgoed. De boot heeft een lengte van zeven me ter en is 2,35 meter breed en is ln 2013 door Tineke Appelo en Cor Gravemaker helemaal kaal "gekrauwd "met de verfbran- der. Van binnen en van buiten en opnieuw in de lak gezet. Het waterschap heeft hierna ge zorgd voor en prachtige trailer en een goed stel zeilen. Karei Koenen heeft het tuig erop gezet en het schip zeilklaar gemaakt. De peilboot is natuurlijk weer in volle glorie te bewonderen tijdens de van Loon Hardzeildag. Dit jaar zonder natte voeten van de bemanning. Het breeuwen (Breeuwen is een techniek waarbij op ambachtelijke wijze de naden van de scheepshuid worden gedicht met vezels) en op ambachtelijke wijze hete pek in de naden gieten is bijna voltooit. En ze hebben haast, want over twee weken zal de Peilboot samen met de andere schepen van de Stichting figureren in de film "Michiel de Ruyter". Onze Peilboot verblikt of verbloost daar niet meer van. In zijn film debuut, de film "Parre" had hij eigenlijk wel een behoorlijke, zoniet de enige echte glanzende hoofdrol. Het komend seizoen zal de Peilboot onder andere ingezet worden bij evenementen en opendagen van het Waterschap Scheldestromen. 10 Botje is het bijbootje van de TH49. Botje wordt bij het vissen ingezet en helpt vooral bij het inhalen van de netten. Veel Zeeuwse vissers gebruikten een Hollandse boot als bijboot bij hun hoogaars of hengst. Speciaal voor de botvisserij werd het achterschip van de boot uitgevoerd met een spiegel. Botje is geheel opnieuw gebouwd, aan de hand van gevonden documentatie, door onze Stichting. Dit voorjaar is het hele scheepje is van oude laklagen ontdaan door Joke Bienefelt. De komende dagen wordt er op ambachtelijke wijze ge breeuwd waarna opnieuw gelakt. Zo is deze jonge dame klaar voor een nieuw seizoen. Botje zal in Arnemuiden blijven liggen en voor veel projecten worden ingezet. Wat gaat ze doen, natuurlijk mee varen bij de van Loon Hardzeildag. Als platbodem scheepje zal ze regelmatig gebruikt worden bij het jeugdzeilen van de watersport vereniging Arne en via de jachtclub Veere. Natuurlijk figureert ze ook bij de film "Michiel de Ruyter". De gebroeders is aan de Stichting geschonken door de gebroeders Honig. De houten Hollandse Boot is gebouwd in 1968 in Sliedrecht. De restauratie is als een leer project opgenomen in het onderhoud programma binnen de Stichting. Hierdoor zorgen we dat de Ambachtelijke kennis die er binnen de Stichting is niet verloren gaat. Het leren voor van Ambachtelijk- en Scheeps timmerman wordt onder andere ter hand genomen door Wim Hamelink, Hans Loeve en Jan Janssens. Ondanks dat de Gebroeders nog niet in het water is geweest heeft het al een hele trip mogen maken naar Amsterdam. Op de Hiswa is de voormalige eigenaar Cees Honig de werkzaamheden komen bewonderen. Leuk dat onze inzet zo wordt gewaardeerd en zo blijkt ook, eenmaal verknocht aan een authentiek scheepje, dan kom je er niet makkelijk meer van los. Op de Hiswa zijn wij verrast door een uitnodiging vanuit Oud Beijerland tijdens de Spuidagen op 4 en 5 juli. Ook dit scheepje gaat mee in het decor van de film "Michiel de Ruyter". Er wordt in Veere een oude werf nage bouwd, waar de gebroeders zal liggen schitteren in zijn rol. Stichting Behoud Hoogaars Nieuwsbrief Stichting Behoud Hoogaars Nieuwsbrief

Consent | 2014 | | pagina 6