Naschrift 32 CONSENT NR. 31 VOORJAAR 2015 (Foto Sibo) voeren over de Middelgronden langs Workum, Hindelopen, Stavoren, zoo naar Enkhuizen. Het begon donker te worden en doordat er een aardige bries wind stond en wij dwars voor het Vrouwenzand waren, brak het sleeptouw van de roeiboot. Snel een dreg in de kop van de roeiboot geworpen, die bleef haken onder de voorste bank, zo verder naar Enkhuizen waar, we om 9 uur in de haven lagen. 23 Maart, 's morgens 5 uur gingen we weer de haven uit op Amsterdam aan. We voeren langs de Leek door de Bocht van Hoorn, de Gouwzee, over 't IJ naar de Oranjesluizen, daar geschut, naar de Keulse Vaart. 's Morgens 25 Maart lagen we in de haven van Tholen tot grote blijdschap, niet alleen van ons, maar ook van de families over het weerzien in gezondheid en goede welstand. Het overschot van onze voorraad was weldra verdeeld, de huis genoten waren niet weinig verbaasd. Nu restte nog de taak de mosselen te verkopen. Het viel niet tegen, want die aldaar nog voorhanden waren, waren klein en mager van vis, terwijl de onze groot en blank van vis waren. Wij verkochten ze aan Stof fels voor f 1,25 per ton en Koppenhol aan Simon Schot voor dezelfde prijs. Wij hadden 81 ton gelost en Koppenhol 74 ton, samen alzoo 155 ton tot een bedrag van f 193,-. Met die f50,- geschonken geld in totaal f 243,- off 121,50 voor elk. Gerekend over een periode van 5 weken, hadden wij ondanks alle wederwaardigheden en dankzij de steun van Coksdorp nog f 25,- per week besomd. Wij kregen nogal veel belangstelling aan huis, en daar wij het adres bij ons hadden van Dominee en van boer van Eerwaarde heeft Vader hen een hartelijke brief geschreven, waarop ook weer antwoord kwam, waarbij zij hun blijdschap uitten over de voorspoedige thuisreis. Uit dit verhaal mag weer blijken, dat de Heere in tijd van benau wing uitkomst schenkt en mild geeft aan wie Hem daarom in waarheid aanroepen. Zaterdag 20 maart 1901 wordt er naar de haven van Cocksdorp gevaren. Hist.Ver. Tex. Toen we daar een poosje gedut hadden, schut ten we en voeren woensdagmorgen 24 Maart om 7 uur af en gingen toen de Lek af: de wind mee waren we 's middags om 4 uur einde Dordtsche Kil. Vervolgens met wind en tij mee naar Zeeland, waren we 's avonds om 8 uur einde Mosselkreek. Onder St. Annaland nog een paar uur gewacht. Inmiddels 11 uur, nog steeds de wind mee, behoefden we dus geen sleepkosten te maken. Om 5 uur waren we te Utrecht, daar geschut, waren we om 10 uur te Vreeswijk bij de kleine sluis. Hem zij de lof en de dankzegging. Zo ben ik dan aan het einde van deze reisbeschrijving en hoop aan je verzoek tot aller genoegen te hebben voldaan. N.P. Baai] CONSENT NR. 31 VOORJAAR 2015 33 Boerderij de Vol haring' met de familie van Heerwaarden. Hist.Ver. Tex. Correcties Baaij noemt het plaatsje Koksdorp, maar het heet De Cocks dorp, genoemd naar de Antwerpse stichter. Het plaatsje heeft in 1899,277 bewoners. En Koehoorn, ten noorden van Alkmaar heet Koedijk. Tholen, personen en schepen Schipper TH 21 Nicolaas Pieter Baaij (Klaas), geboren te Tholen in 1880. Verhuisd naar Breda in 1927 en begint daar een winkel voor vis, groente en fruit. Overleden te Breda op 97 jarige leeftijd. Maat TH 21 Jacob Baaij, broer van Klaas, geboren 1867. TH 21, type hoogaars, naam: "Turk" Ingeschreven in het register: september 1882. 13 ton, gesloopt maart 1911 Schipper TH 23 Marinus J. Koppenhol, verder qeen qeqevens. Maat TH 23 Johannes de Kok, geboren 1883. TH 23, type hoogaars verder geen gegevens Roeiboot, type Hollandse Boot Het weer www.weerstatistieken.nl geeft voor februari en maart 1901 als gemiddelde laagste temperatuur aan respectievelijk: -4,18°C. en +0,96°C. Uitschieters tijdens de tocht waren 20 en 21 februari met -10,5°C. en -11,2°C., en zelfs op 26 maart, de eerste dag thuis, nog -6,5°C. Meetplaats: De Bilt. Voor het vertrek, zo schrijft Baaij, hadden ze vanuit Tholen al zes weken niet kunnen vissen wegens ijsgang. Gezien dit weerbeeld mag men veronderstellen dat de schepen naar het noorden voeren door ijsbrekers open gemaakte vaarten. Twee dagen hebben ze gejaagd: 2 hoogaarzen en een boot, getrokken door de vier bemanningsleden, door met schotsen bezaaide vaarwegen! Texel, personen De behulpzame boer 'van Eerwaarde' heette Jan Cornelisz. Van Heerwaarden. De dominee was de hulppredikant Rinze G. Barends. Hij bekleedde die functie van 1892 tot1907. De post voor Vlieland ging tot 1927 via Texel. De Postweg, waarover men De Cocksdorp binnenkomt, heeft hieraan zijn naam te danken. JelleJoosse Met dank aan: Mevrouw P.A.M. Baaij-van den Goorbergh te Breda, De heren lN. en A. Blaas, te Tholen en Ede De familie C. Baaij te St Annaland. Maaike Zijm en Simon Dros, Historische Vereniging Texel

Consent | 2015 | | pagina 17