Zonnebril gratis V-A I r V Het archief van het mosselkantoor □KIUC8ES Nieuwe Haven 67-73 4-301 DK Zierikzee Tel. [oiii] 4.1316? Fax [om] 44 04 69 E-mail: tdbouwman@zeelandnet.nl op sterkte Focus aanbieding www.mulderyachtservice.nl 18 CONSENT I NR. 33 I VOORJAAR v. a. ?;v - •vN Mosselpercelen nabij Bruinlsse- en Bat- tenoordsepolder (Zeeuws Archief, Archief Mosselkantoor, inv.nr. 336). ./:i i -TV vertegenwoordigd. Door deze veranderingen werd het bestuur van het Centraal Verkoopkantoor van Mosselen op 23 januari 1946 vervangen door de Adviescommissie Mosse len waarin vertegenwoordigers van bovengenoemde partijen werden opgenomen. Deze commissie, onder voorzitterschap van de voorzitter van het Bedrijfschap voor Visserijproducten te 's-Gravenhage, vergaderde meestal in het Aan- en verkoop kantoor van mosselen te Bergen op Zoom waar tevens het secretariaat van de adviescommissie was gevestigd. Door het in werking treden van de Mosselverordening 1953 per 19 oktober 1953 werden de werkzaamheden van het Aan- en Verkoopkantoor voor Mosselen door het Bedrijfschap voor Visserijproducten in 's-Gravenhage overgenomen. Met ingang van deze datum werd tevens de naam gewijzigd in Kantoor voor Mosselzaken. De vestiging van dit Kantoor te Bergen op Zoom bleef in het belang van het mosselbedrijf aldaar gehandhaafd. In verband hiermee werd besloten de admini stratie eveneens in Bergen op Zoom te blijven voeren. Van het moment van de overgang afzijn alle baten en lasten van het Kantoor voor Mosselzaken voor rekening van het Bedrijfschap gekomen. Op 1 februari 1957 werd de naam Bedrijfschap voor Visserijproducten gewijzigd in Productschap voor Vis en Visproducten. De benaming Adviescommissie Mosselen werd in de vergadering van 26 november 1958 van deze commissie gewijzigd in Mosseladviescommissie. De nieuwe Mosselverordening uit 1959 bleef in hoofdzaak gelijk aan die van 1953. In deze verordening werd de samen stelling van de Mosseladviescommissie aangepast aan die van soortgelijke door het bestuur van het Productschap ingestelde adviescommissies. Medio 1967 kwam er een nieuwe regeling voor de aan- en verkoop van mosselen tot stand. In de Mossel verordening van 1967 werd bepaald dat de kwekers vanaf dat moment vrij waren mosselen aan te voeren in hoeveelheden en kwaliteit en op het tijdstip dat ze zelf wensten. Ze waren wel verplicht de mosselen aan te bieden bij het Productschap voor Vis en Visproducten, waarin het Mosselkantoor was opgegaan. Er kwam een minimumprijs, er werden minimumkwaliteitsei sen vastgesteld en de mosselen werden via inschrijving aan de handel verkocht. De handelaren hoefden niet meer bij het kantoor te bestellen. In de jaren tachtig maakte de Europese Gemeenschap bezwaar tegen de marktordenende maatregelen (minimum prijs en kwaliteit) van het Productschap dat als verlengstuk van de overheid werd gezien. Daarom werd in 1988 een Coöpera tieve Vereniging voor mosselproducenten opgericht, die vanaf dat jaar de marktordenende taken van het Productschap over nam. Het Mosselkantoor beperkt zich sedert 1988 tot drie hoofd taken: de regelgeving, het beheer van de mosselveiling in Yerseke en de reclame, promotie, public relations en voorlich ting over mosselen. In september 1994 verhuisde het Mossel kantoor van Bergen op Zoom naar Yerseke, waar het veel dichter bij het administratieve hart van de mosselhandel is gekomen, in een kantoor boven de mosselveiling. In 1992 werd het archief van het Mosselkantoor overgedra gen aan het Rijksarchief in Zeeland (nu Zeeuws Archief) te Middelburg. Het archief is door ondergetekende uitgebreid beschreven en geheel openbaar voor inzage. Zie www.archie- ven.nl onder 'mosselkantoor' voor een beschrijving van de archiefstukken. Naast de stukken van algemene aard zoals jaarverslagen, correspondentie en notulen van vergaderin gen zijn er stukken betreffende bijzondere onderwerpen zoals kwekerskaarten, waarop per kweker de geleverde hoeveelheid mosselen is vermeld (inv.nrs. 257-277). Bijzonder zijn ook de stukken betreffende door mosselkwekers gepachte percelen en gebruikte vaartuigen (inv.nrs. 240-254). Daarnaast bevat het archief een grote hoeveelheid kaarten van de verpachte mosselpercelen vanaf 1914. De percelen liggen in de Wester- schelde, Oosterschelde, Grevelingen, maar ook in de Wadden zee. Tot slot levert het archief mooi documentatiemateriaal over de promotie voor de consumptie van mosselen zoals bijvoorbeeld reclamemateriaal en recepten. Ook wordt de voedingswaarde van de mossel onder de aandacht gebracht (inv.nrs. 315-316). Bron: Zeeuws Archief, Inventaris van het archief van het Mosselkantoor te Bergen op Zoom/Yerseke, (1914)1933-2013, samengesteld door A.F. Franken. CONSENT NR. 33 VOORJAAR 2017 19 Olie, Scheeps- ex watersportartikelex bij aankoop van een complete bril ongeacht de enkelvoudige sterkte kunststof glas met filter bij losse verkoop talloze monturen nieuwe burg 9 - middelburg! www.focusmiddelburg.nl - tel. 0118-625310 ook filterwerking volgens filter in elke kleur YACHTSERVICE Boten lift tot 30 ton Masten- kraan Winter stalling in moderne loodsen of buiten stalling Onder houd, reparatie en renovatie [automatisering] Al meer dart 15 jaar automatisering op maat www.delta-autornatiserinq.nl Vestiging Goes Nobelweg 16 4462 GK GOES tel: 0113 230630 fax: 0113 251525 Vestiging Axel Gentsevaartstraat 47 4571 GA AXEL tel: 0115 564697 fax: 0113 251525 Voor al uw zakelijke en particuliere 1CT oplossingen kunt u bij ons terecht. Ons team van 10 professionele medewerkers verdeeld over Axel en Goes staan garant voor een optimale dienstverlening. Of het nu gaat om een thuis PC of een volledig netwerk voor uw onderneming, bij ons bent u aan het goede adres. Neem contact met ons op voor een kennismaking!

Consent | 2017 | | pagina 10