Het leven op de knotsen 18 CONSENT NR. 34 VOORJAAR 2018 Scheepsmodel von knots gebouwd door Nick Moerman en details. wonen, hebben jarenlang van dit scheepje genoten. Die klein dochters, Linda en Diana, kunnen er nu nog mooie verhalen over vertellen. Het jacht werd ook nog gebruikt voor televisieopnames van de toenmalige BRT (Zanzibar, Kapitein Zeppos), uitgezonden door de BRT in 1962. Vergouwen schonk het scheepje uiteindelijk aan het Nationaal Scheepvaartmuseum te Antwerpen, waar het door Maurice Kaak in het Maritiem Park in de oorspronkelijke staat, als visserman, werd teruggebracht. Van begin april tot einde november werd er met de knotsen op de Westerschelde gevist. Vier maanden lagen de knotsen stil in 'de Oude Dok (Bonapartesluis). De bemanning zocht andere bezigheden. De schipper herstelde of maakte nieuwe visnetten en deed verder wat onderhoudswerken aan de boot. De matrozen gingen een paar zeereisjes doen, liefst en meest met de Red Star boten. Voor een job zorgde Linien Tom, de bemanningswerver dezer rederij of ook de Paardenkop. Geleidelijk aan verkleinde steeds de vloot (aanvoer per spoor zie hierboven). Ook de golfslag der snel varende stoomsche pen vernielde het visbroed en verder ook de bevuiling van het Scheldewater waardoor de vangsten niet meer levend tot Antwerpen gebracht konden worden. Thans vaart er terug een garnaalvissersvaartuig, de A1, doch vanuit Zandvliet. De knotsmannen, die meest allen in het Schipperskwartier woonden, waren wel bijzondere typen. Ze kwamen wel goed overeen, alhoewel er wel eens gevochten werd. Als ze zondags nachts vertrokken, wat nogal dikwijls gebeurde, gingen ze eerst nog eens een "flikker" slagen in het Schippers- paleis of in de Zwarte Kat. Zo was Nicolaas Appels daar eens binnengevallen met een schreef aan NVDRmet een schreef aan te veel gedronken hebben) en met de korf met eetwaren voor de reis onder den arm. De korf op de grond gezet en gaan dansen. Toen ze in de vroege morgen reeds den Doel voorbij waren gezeild en zouden morgeneten, zagen ze dat de korf leeggemaakt was en gevuld met rommel. Het was rond de eeuwwisseling, A 21 vertrokken uit Antwer pen, kwam in het Schaar van den Ouden Doel ten anker. Jef de Vette, toen een jongen van rond de 15 jaar, had zijne teut wat geroerd tegen zijn vader, den Oude Vette. Den Oude zou de Jef zijn broek eens warm zetten, maar Jef wipte overboord en zwom naar de wal en bereikte deze nabij de haven van Prosperpolder. Hij ging bij boer Staes onder den dijk binnen en vertelde dat hun boot vergaan was, hij alleen gered, vader en de andere twee verdronken. Jef kreeg droge kleren (veel te groot) van boer Staes zelf, en deze bracht hem met paard en kar naar huis. Toen het gespan op de Veemarkt kwam was daar het droeve nieuws snel bekend, ledereen wenend rond de kar. Boer Staes moest de uitleg doen. Jef wilde niet spreken, doch toen Staes verdwenen was zegde Jef: "Dat is allemaal niet wdar, ik heb dat maar gezegd opdat dat boerke mij naar huis zou brengen". Jef de Vette heeft tijdens de bezetting 14-18 met een staats motorboot de vlucht genomen met mensen van de Libre Belgique, langs de Schelde naar Holland. Tijdens de oorlog 1940-1945 is er een herop flikkering geweest en hebben volgende knotsmannen nog garnaal gevist: Nicolaas, Jan en Gust Appels, Jef Delvauw, Filip en Jaak Meyers en Piet Krakeling. CONSENT NR. 34 VOORJAAR 2018 19 Tot zover uit de geschriften van Frans Vergouwen. Opvallend is dat over bunnen (meervoud) gesproken wordt. Dat heb ik dan even nagekeken in het boek van Van Beylen. Feit is dat de bun in een knots niet in het midden in de langsrichting stond zoals bij de meeste andere schepen maar dwarsscheepswat meer achterin.Zo'n bun werd door de vissers een "bakbeun" genoemd. Er wordt hier over bunnen (meervoud) gesproken omdat er in het midden van de bun een schot was; de bun werd dus a.h.w. in twee gedeeld'f een bakboord- en een stuurboordbun dus. Om klotsen te voorkomenHet zal de stabiliteit wel tegoede zijn gekomen. Of om de vangsten te scheiden? Of om de eerste (oudste) vangsten apart te houden van de meest verse vangst? Garnalen werden op de Zeeuwse schepen onmiddellijk gezeefdgespoeld en gekookt. Maar op de knotsen werden ze enkel gezeefd en gespoeld. Dan werden garnalen waar schijnlijk in fijnmazige zakken gestort die in de bun werden opgehangen. Garnalenvissers die langs de Vlaamse kust visten sleepten de gevangen garnaal aanvankelijk in een zak naar de haven want hun boten hadden geen bun. Deze werkwijze werd niet bevorderlijk geacht voor de kwaliteit. Later, rond 1885, begon men er ook met het aan boord koken. Bronnen: De geschriften van Frans Vergauwen Woordenschat tot de studie van de woordenschat van de Scheldevissers te Mariekerke door L. Maerevoet en F. De Bondt verschenen in 1960. Uitgegeven door de Koninklijke Commissie voor toponomie en dialectologie (Vlaamse afdeling) Literatuur: De Antwerpse knots en de Vlaamse garnalen visserij op de Schelde in Vlaanderen en Zeeland. Auteur: Jules Van Beylen, verschenen in 1999. ISBN 90 5194 176 5 Er zijn nog enige exemplaren beschikbaar via de redactie. ANlwfcK-'iW Bonapartesluis, een schip vaart binnen, Antwerpen 1903 Felixarchief

Consent | 2018 | | pagina 10