□caaiacH BI au^iiswser1rji| In Memoriam Guus van Hecke In Memoriam Theo Kloet Olie, Scheefs- en watersportartikelen Nieuwe Haven 67-73 4301 DK Zierikzee Tel. [om] 41316j- Fax [om] 4104 69 E-mail: tdbouwman@zeelandnet.nl 36 CONSENT NR. 34 VOORJAAR 2018 Zeilen met de VEI3, Links Richard Salter en Beatrice Salter, Popham's kleindoch ter. Op het voordek links Lex Minneboo, kleinzoon van Sander Jan de Blieck geweest. Het was eigendom van een kleinzoon van Sander die het na de dood van zijn grootvader uit de boedel nam. Het is nu terug in Veere waar het hoort. De rest van de wapens van Sander en van Popham voor zover ze nog in Veere waren zijn of in het Veerse Gat gegooid of naar Henk van Cranen- burgh gegaan. Popham is namelijk in 1943 gestorven en zijn bezittingen die hij hier voor de oorlog achterliet zijn nooit opgehaald. Wat heeft al deze informatie nu nog meer betekend dan een mooi verhaal voor u. Door de contacten met de fami lies Popham en Minneboo kwam een mooi plan naar voren. Ard en ik hebben de nazaten van Hugh Leybourne Popham uitgenodigd om in september 2016 naar Nederland te komen om de voetsporen van hun illustere voorvader na te gaan. Eerst zijn we te gast geweest bij Ard in Warmond en hebben het museum Naturalis bezocht en daar de aanwezige vogel huiden bekeken die Popham naar het museum stuurde ter bestudering. Die avond hebben we bij Ard gegeten en de volgende ochtend zijn we naar Veere getogen om een tochtje op het Veerse Meer te maken met de YE36 (of eigenlijk de VEI3) van de Stichting Behoud Hoogaars. Aan boord als een van de bemanningsleden Lex Minneboo, kleinzoon van de vroegere eigenaar Sander Minneboo, en bron van een boel van de informatie in dit verhaal. We laten u een aantal van de foto's van die tocht zien. Het was mooi om te kunnen tolken tussen Beatrice Salter, de kleindochter van Hugh Leybourne Popham en Lex Minneboo, kleinzoon van Sander Minneboo op de hoogaars waar hun grootouders avonturen mee beleefden op het water waar dat gebeurde. Echt een kippenvelmoment. Is dit verhaal nu klaar? Nee, er blijven vragen zoals over een familie de Bruin waarmee in Zeeuws Vlaanderen gejaagd werd, over de manier waarop dat geweer van Popham bij vreemden terecht kwam en over de andere plekken waar ze jaagden. We zijn echter verheugd dit stukje geschiedenis aan u verteld te hebben. Het geeft weer op welke manier er met de schepen en omgeving geleefd werd vanuit een onderbe licht perspectief, de waterwild jacht. Bronnen: Het fotoalbum van de familie Popham met dank aan zijn kleindochter Mrs. Beatrice Salter. Onderzoek door Ard van der Steur, naar de familie Popham en naar zijn Cogswell and Harrison hagelgeweer. Interviews met Lex Minneboo en Boete Minneboo, vissers uit Veere. Beatrice en Richard Salter met de auteur. Foto Miranda Maring Links Andrew St Joseph, Engels ornitholoog en peetzoon van de dochter van Hugh Popham, Eleanor Salter met echtgenoot en dochter kroelend op het dek. Foto Miranda Maring Lex Minneboo in gesprek met Ard van der Steur Boeken: Instructions to Young Sportsmen in all that relates to Guns and Shooting, Lt Col P. Hawker, 1830 The Fowler in Ireland, Sir Ralph Payne-Gallwey, Bart. 1882 The Modern Fowler, J Wentworth Day, 2nd edition 1949. The Tightrope Men, Desmond Bagley CONSENT NR. 34 VOORJAAR 2018 37 13 juni 1939-20 december 2017 20 december 2017 overleed Guus van Hecke, een man die we met recht de peetvader van het Zeeuws' maritiem erfgoed mogen noemen. Guus was de eerste die, met bewonderenswaardige vasthoudendheid, de Zeeuwse gemoederen warm wist te maken voor het behoud van het varend erfgoed. Hij wist als geen ander vrijwilligers en overheden te inspi reren en fondsen te werven voor de door hem gestelde doelen. Hij was de initiator van de Stichting Zeeuwse Zeil vaart in 1982, en tekende voor het behoud en restauratie van de laatst overgebleven Zeeuwse klipper Avontuur. Daarnaast was hij de man achter de verwerving van de houthaven als Goese museumhaven, en de redding van veerschouw Elizabeth. Ook was hij de inspirator van de oprichting van de stichting Frans Naerebout, waarmee deze Zeeuwse beurtvaarder van de sloop werd gered en volledig gerestaureerd. Guus is van onschatbare waarde geweest voor de bewustwording van de waarde van onze historische schepen, en voor het behoud ervan. Zijn naam zal daar voorgoed aan verbonden blijven. Al meer dsn 15 jaar automatisering op maat www.delta-automatisering .nl vestiging Goes Nobelweg 16 4462 GK GOES tel: 0113 230630 fax: 01 13 251525 Vestiging Axel Gentsevaartstraat 47 4571 GA AXEL tel: 0115 564697 fax: 0113 251525 Voor al uw zakelijke en particuliere ICT oplossingen kunt u bij ons terecht Ons team van *10 professionele medewerkers verdeeld over Axel en Goes staan garant voor een optimale dienstverlening. Of het nu gaat om een thuis PC of een volledig netwerk voor uw onderneming, bij ons bent u aan het goede adres. Neem contact met ons op voor een kennismaking! 20 juni 1938 - 23 februari 2018 Theodorus Kloet is zoon van een timmerman aanne mer. Als 16 jarige monstert hij aan als matroos op een zeeschip. Op 25 jarige leeftijd, inmiddels vader van een zoon en dochter, treedt hij bij het loodswezen in dienst als matroos op de redeboten. Hij werkt zich op tot scheepstimmerman en voert werkzaamheden uit aan de houten loodsjollen. Tot aan zijn pensionering op 55 jarige leeftijd is hij schipper op de redeboten. Theo was een SBH vrijwilliger van het eerste uur als bootsman van de YE 36. Hij stuurde vrijwilligers aan en werkte mee aan de grote restauraties van de YE 36, van de hengst TH 49 en van de hoogaars Alcyon. Met de schepen bezocht hij maritieme evenementen binnen en buiten Zeeland. Als gedreven verteller deelde hij graag zijn kennis en vaardigheden op het gebied van de oorspronkelijke scheepsbouw, oude zeiltechnieken en stuurmanskunst. Een majeure prestatie is dat het hem, tegen de huidige stroom in, is gelukt om een aantal jongeren te interesse ren voor de kunst van het varen met deze oude schepen. Ook op de Werf Meerman in Arnemuiden is hij vele jaren actief geweest. De inzet van Theo voor de SBH is indrukwekkend. En Hennie, zijn vrouw, heeft hem hierin altijd ondersteund en gestimuleerd. Theo, de grote imponerende verschijning met witte baard, was hét gezicht van de SBH!

Consent | 2018 | | pagina 19