6 CONSENT NR. 34 VOORJAAR 2018 Jan 2 op de kade in Hansweert. De twee kinderen zijn van een schip dat gerepareerd wordt Het bedrijf in Arnemuiden zwaar dat er een hijsmast gebouwd moest worden en zoals dat ging in die tijd maakte men die zelf, niks geen certifica ten en keur. De motoren werden echter nog zwaarder. Dat werd voor machinefabriek Knolle te groot. Deze grote moto ren werden veelal in Stellendam bij de firma Maaskant inge bouwd. En ook bij de vestigingen van Padmos in Bruinisse en Stellendam. Dezelfde Padmos die stagiair was bij Jan 1. Machinefabriek Knolle werd een reparatiebedrijf, voor onder houd aan de schepen en het maken van nieuwe vistuigen. Dit met het gevolg dat de locatie in Arnemuiden niet meer geheel aan de vraag kon voldoen en Jan 3 in Vlissingen aan de binnenhaven een nieuwe locatie vestigde. Dit gedeelte van het bedrijf wordt nu door Bas Minderhout voortgezet. In Arnemuiden begon Jan 3 zich ook te richten op de plezier- vaart en er ontstond naast de hijsmast een kleine jachthaven. Tegenover het kotje bevond zich een stal die door de Duit sers in de Tweede Wereldoorlog gevorderd was, zoals Jan 3 vertelde toen Bonnie Joosse en ik bij Gré en Jan aan de koffie zaten. Die stal was eigendom van de familie Kouse maker en stond vol met gevorderde fietsen. Na de oorlog werd deze locatie, na teruggave, bij het bedrijf gevoegd. Met Jan 3 gaan wij een andere periode van de motorisering in. De houten hoogaarzen verdwenen en de stalen sche pen namen hun plaats in. Dit is ook duidelijk het gebied waar Jan 3 in thuis is en hij vertelde dat de modernisering van de vloot in Arnemuiden in de jaren 70 van de vorige eeuw plaatst vond. De vissers op Arnemuiden kochten in die jaren de kotters op die in Urk vervangen werden. De tijd van kleine motoren in de visserij, de één twee cilinders en soms zelfs omgebouwde auto motoren is voorgoed voorbij. Jan 3 bouwde acht cilinder Gardners en twaalf cilinder Maibach (Mercedes) in. Ook was er veel reparatiewerk aan de schepen, met name als ze van zee af kwamen en het was niet altijd even makkelijk om alles weer klaar te krijgen voor de volgende trek. Een jeugdige Jan 3 aan het werk Met de Gardner aan de slag. De man met het kalotje is Jan 2 CONSENT NR. 34 VOORJAAR 2018 7 Drie vriendjes. De middelste viel in het water De 8 cilinder Maibach Jan 3 is niet zo'n prater, meer een doener, en als ik hem vraag: "Jan weetje ook nog een leuke anekdote over je werk?" kijkt hij mij aan en zegt: "dat zou ik niet zo een twee drie weten." Maar dan komt het verhaal over die mooie lasklus aan de stalen motorhekkotter ARM 44, Jozias Pieter, die op de strek dam in Vlissingen vastzat. Met de auto en de laswagen over de glooiing zo dicht mogelijk naar het schip. Jan: "Ik hoor de schipper nog zeggen: "Dat durft Jantje Knolle wel." En jawel, de klus werd geklaard, de ARM 44 werd dichtgelast. Na enig aandringen komt er nog een verhaal: "Toen ik jong was lag er bij de werf Meerman een Engels jacht en met een vriendje van mij hadden wij drank aan boord ontdekt. Op zekere dag zijn wij aan boord geslopen en hebben ervan gedronken met het gevolg dat mijn vriendje te water geraakte. Hij had nogal wat verwondingen en toen wij bij mijn moeder kwamen heeft zij de dokter geroepen. Mijn moeder zei tegen de dokter dat hij nogal nat was aan de buitenkant waarop de dokter na het onderzoek met een grijns antwoordde: "Hij is niet alleen nat van buiten maar ook van binnen mevrouw." Gré, zijn vrouw, lacht en zegt: "Toen ik Jan leerde kennen dronk hij alleen maar limonade!" Gelukkig is dit in de loop van de tijd wel wat veranderd, het was altijd gezellig om even in de keuken bij Jan een pilsje te drinken en te praten over het wel en wee van het bedrijf. Dit is het verhaal van een familie die een belangrijke rol heeft gespeeld in de visserij van Arnemuiden en wel over een periode van meerdere generaties. Daardoor hebben zij alle grote veranderingen, van zeil naar motor, van hout naar ijzer, meegemaakt en nog belangrijker, zij hebben hier telkens ook op weten te anticiperen, op tijd de bakens verzet zullen-we maar zeggen. Puupen en buuzen

Consent | 2018 | | pagina 4