f 4 Ho. /V "Z A Kortgene, den 10 februari 1940. Met dezen deelen wij U mede,dat het Bestuur der .Vaterkeering v/d Cal: Jonkvrouw-Annapolder te Kortgene een nieuwe peilboot wil aanschaffen en - als adres voor het leveren van goede peilhooten is ons Uw naam opgegeven. Ingesloten ontvangt U een omschrijving van een nieuwe peilboot,zooals onze Waterb: Ambtenaar die gebouwd zou willen hebben. Ons verzoek is nu hiervan inzage te willen nemen om een begrooting te kunnen geven van een dergelijke boot,waarna we nader kunnen praten o ver de opdracht voor den bouw. Het is o.i. voor beide partijen goed deze zaak te bespreken,waarom wij U voorstellen,zoo U dat gelegen komt en U daartoe bereid iseven naar ICortgene te komen om in ons Polderhuis die zaak af te handelen. Liefst hebben wij een Zaterdagmorgen 10 uur in de dtadswijnkelöer waar U het Bestuur zult aantreffen met onzen waterb: Ambtenaar. Mocht U verhinderd zijn of wat ook bericht ons dan,maar we twijfelen niet of is bereid die boot te bouwen en we zien Uw bericht tegemoet. Het Bestuur der Waterkeering v/d Cal: Jnkvr Annapolder. Voorzitter. QïiBKKWiSRP. KIÜUWB PEILBOOT. Secretaris-ontvanger AAS M FIHMA JlMEERMAH te AKHJSMUIJDEM Peilboten op de Werf Meerman Peilen nu Apparatuur Peilen in stroken Tot slot CONSENT NR. 35 VOORJAAR 2019 m 4—f--f-1" 4* Hhi' if* 44 4. 4.4.4.^4 4. 4. 4 4» 4, 4.4.4. 4. 4 44 444444.4 Een aanbesteding is een plechtig moment dat decorum verdient. Foto Coll. SHSM CONSENT NR. 35 VOORJAAR 2019 25 De stut opgezet met rol voor de afstandslijn. Beeldbank Ritthem Op de motor varen betekende ook een verlies aan nauw keurigheid. Een geoefende ploeg roeiers kon moeiteloos de peilboot om zijn as laten draaien, even wat opzij zetten, kleine aanpassingen maken. Op de motor, vooral met de ankeraak achtige boten met hun platte onderkant, waren precieze posi tieverbeteringen een apart probleem. Ook de dijkhelling moest aangepast worden: schroef, scheg en roerblad, aan de onderkant van de boot, betekende dat de boot op een hellingwagen omhoog getrokken moest worden. Niettemin was de motorisering onafwendbaar. Dat de peilbo- ten met kielbalk, sloep en vlet, meer in trek kwamen, had te maken met deze problemen. In de werfboeken van Meerman hebben we tot nu toe een twintigtal bestekken gevonden van peilboten. Alle kleine werven in Zeeland hebben peilboten gebouwd. Bij Meer man was het overgrote deel van het type ankeraak-achtigen. Verder een aantal Hollandse Boten en één sloep. Om te zien hoe het peilen nu gaat mochten we op een mooie februari dag in 2018 een kijkje nemen op de peilboot Meer min III van Waterschap Scheldestromen. Met de komst van de computer en geavanceerde meetap paratuur voor diepte (multibeam-echolood) en locatie (GPS) werd het mogelijk de dieptepeilingen nauwkeurig uit te voeren en vervolgens geheel automatisch vast te leggen. Bij gebruik van een multibeam-echolood wordt continu de diepte in een strook van ca 30 m aan weerszijden van het schip gemeten. Dit in tegenstelling tot de oude manier van peilen waarmee tegelijkertijd slechts een diepte op één punt gemeten wordt. Daarnaast kwam in de 90 jaren het GPS plaatsbepalingssysteem voor burgerlijk gebruik beschikbaar. In het verleden werden de diepten altijd gemeten in raaien. De raaien lagen zoveel mogelijk loodrecht op de geulrich ting. Hierbij kwam echter geen diepte-informatie beschikbaar tussen de raaien. Het gebruik GPS en multibeam-echolood maakt het mogelijk om dieptemetingen te doen in alle willekeurige richtingen. Het raaisgewijs peilen werd daarom verlaten en het te peilen gebied wordt nu in willekeurige stroken gepeild. Tijdens het peilen wordt voor de schipper op een beeld scherm aangegeven welk deel van gebied is gepeild. Er wordt zo lang doorgegaan tot het hele gebied is gedekt met diep te-informatie. Op deze manier ontstaat een veel gedetailleer der beeld van de diepteligging dan bij de oude methode van meten. Om de gemeten dieptegegevens te kunnen vergelijken met de oude raaidieptemetingen wordt de diepteligging van de raaien nog wel berekend uit het totaal van de gemeten dieptegegevens. Het moge duidelijk zijn dat met de toepassing van de moderne technieken men nauwkeuriger, veel sneller en met minder ruis hetzelfde werk kan doen. Voor heel Zeeland is nu één peilboot nodig met twee functionarissen: de schipper en de geograaf. Een derde persoon verwerkt de gegevens op kantoor op de computer. Naar verwachting komt eind dit jaar een nieuwe peilboot in de vaart die de Meermin III gaat vervangen. Dit artikel is een herinnering aan een voorbije periode. Een periode, iets langer dan één eeuw, waarin ambachtelijke en nautische vaardigheden ter plaatse uitgevoerd werden door groepjes mensen bestaande uit een opzichter en kantonniers met waterbouwkundige achtergrond, terwijl de rest agrariërs waren. Buiten de direct betrokkenen bij de waterbouw en de polders, is dit weinig bekend geworden.

Consent | 2019 | | pagina 13