gratis Zonnebril €45,- Jos Boone Watersport Colofon Voorwoord dk-~. Drukkerij Zoeteweij MVl In zee met... op sterkte Focus aanbieding Molendijkseweg 2 4401 NM Yerseke Tel. 01 13 - 571404 nieuwe burg 9 - middelburgl www.focusmiddelburg.nl - tel. 0118-625310| bij aankoop van een complete bril kunststof glas met (IV-filter ook filterwerking volgens bij losse verkoop talloze monturen filter in elke kleur ongeacht de enkelvoudige sterkte Navigatie apparatuur Technische uitrusting Casual- en zeilkleding Diesel- en GTL tankstation Jachthaven Middelburg Maisbaai 1 0118629913 www.josboone.nl jvww.josboohe.nl CONSENT NR. 37 VOORJAAR 2021 CONSENT is een jaarlijkse gezamenlijke uitgave van Stichting Behoud Hoogaars, Tolerant vzw, Stichting Museumhaven Zeeland, De Vrienden van het Nationaal Scheepvaartmuseum vzw en de Historische Scheepswerf C.A. Meerman. Consent krijgt steun van de provincies Oost-Vlaanderen en Zeeland. a Museumhaven Zeeland m Historische Scheepswerf C.A. Meerman an* M SCHEE MU Coördinatie: Philip Streitz, philip.streitz@skynet.be Redactieraad: Koen De Vriese, Cees Droste, Toon Franken, Peter Hamer, Els Van Hoof, Bonnie Joosse, Jelle Joosse, Philip Streitz Opmaak: Els Van Hoof Druk: Zoeteweij, Yerseke ISSN-nummer: 1386-9310 In dit nummer: Een parel met een luchtje De Lemmerhengst Groeten uit Sint Philipsland Hoe alles anders werd Hoeker voor de visserij en de koopvaart Vergeten hoogaarzen, verslag van een zoektocht De bouw van de romp van de stalen Paalse Hengst Voorpagina: Joost Dingemanse toont zijn model van de hoogaars VU 22, vermoedelijk in 1949. De locatie is de scheepshelling van de voormalige Zeehondenwerf in Vlissingen. Joost begon, na visser te zijn geweest, met modelbouw. Hij was afkomstig uit Arnemuiden, aldaar meer bekend als Ploontje. In verschillende musea zijn modellen van zijn hand te bewonderen. Hij overleed in 1951,83 jaar oud, toen hij bezig was aan zijn 134e model. (Foto coll. Ch. Visser, Werf Meerman) Auteursrechten Consent. Overname artikelen is mogelijk na toestemming van de redactie De bouw van de romp van de stalen Paalse hengst. In een gesprek tussen staalbouwer Adrie Verras, houtbouwer Cees Droste en verslaglegger Jelle Joosse. Jelle Joosse geeft een beknopte beschrijving van een lemmer- hengst. De lemmerhengst is een ontwikkeling van de hengst, een visserschip, dat vooral ingezet is voor de mossel- en garnaalvisserij vanuit de havens aan de Westerschelde. In zijn bijdrage somt Joosse de overeenkomsten en verschillen op tussen een lemmerhengst en een gewone hengst. Vervolgens wordt aandacht geschonken aan de laatste lemmerhengsten in hout en de bouw van een model van de lemmerhengst YE 35 in de jaren negentig van de vorige eeuw door Han Reijnhout uit Middelburg. Carel Beulink van de stichting Museumhaven Zeeland richt zijn aandacht op de koopvaardijhoeker, waarvan een model staat opgesteld in het Stadhuismuseum Zierikzee. Omstreeks 1740 was Zierikzee de thuishaven van ongeveer 80 koopvaardijhoe- kers. In het algemeen waren hoekers sterke zeewaardige vissers schepen, maar dit scheepstype werd ook voor de koopvaart gebruikt. Het hoekerschip was al in de middeleeuwen bekend, maar het had toen, evenals de haringbuis, een platte spiegel (achterschip). Toon Franken verhaalt over een Amerikaans bedrijf dat in Tholen de ideale Europese locatie vond voor zijn viszilverfa- briek, gelegen aan een haven slechts zes kilometer van Bergen op Zoom, met een spoorverbinding. In de in 1955 geopende fabriek, waar 16 mannen aan de slag konden, verwerkte Mearl (later Pearl Essence) visschubben tot parelmoer. Uit deze schubben werd viszilver gewonnen. Het kleurende bestanddeel van deze visschubben, guanine genaamd, maakte viszilver zeer geschikt voor de verwerking in cosmetische producten en, samen met gemalen glas, voor het maken van kunstparels. De keerzijde van deze succesvolle fabriek was de behoorlijke stankoverlast voor de inwoners van Tholen. Pas in 1975 werd de fabriek uiteindelijk geliquideerd. Cees Droste doet in "Hoe alles anders werd" een verslag van de restauratie van "Het Seepaerdje". Peter Hamer verhaalt over een zoektocht naar vergeten hoogaarzen.

Consent | 2021 | | pagina 2