De laatste lemmerhengsten in hout Een bijzondere reconstructie 12 CONSENT NR. 37 VOORJAAR 2021 Foto Isabella (BOU.8) Oorspronkelijk Zeebrugge (Z411), nu op het plein van Boekhoute. coll. Michiel Verras Ook te zien is dat een lemmerhengst aanzienlijk meer spanten bevat dan een gewone hengst. Wat bleef was het platte vlak, de rechte stevenbalk, de inrichting, de vorm van de zwaarden, en het gaffeltuig van de latere grote hengst. Het nieuwe type vraagt aanzienlijk meer arbeid dan het origi neel. De prijs ligt dan ook hoger. De eerste twee worden bij De Klerk in 1899 gebouwd. In totaal bouwt de werf er 9 tot het jaar 1925, als ze overgaan op staal bouw. De werf van Verras op De Paal volgt met een aantal in 1901. Vanaf dat moment worden er op de laatst genoemde werf tot 1924 (einde lijst) 12 lemmerhengsten gebouwd tegenover 9 gewone hengsten. Kort na de bouw van de eerste lemmerhengst zien we dat er ook hoogaarzen gebouwd worden met ronde kont. De eerste ging te water in 1900 bij Van Duivendijk in Willemstad, kort daarna gevolgd door Van Duivendijk in Tholen. Eind jaren twintig, ondergaat de lemmerhengst voor de visse rij een laatste metamorfose. De motorisering van de vloot raakt ook de lemmerhengst. Mede door de verzanding van de Zeeuws Vlaamse havens, zoals Boekhoute, worden er bij Verras twee motorlemmerhengsten besteld voor de visserij uit Zeebrugge. De ronde kont kan uitstekend een zwaardere motor bergen. Het zijn dan schepen geworden van omstreeks 14 meter over de stevens, verlaagd dek in het middenschip en voorzien van een stuurhut. Nu zijn beiden al lang uit de vaart. Eén kan men nu nog monumentaal aantreffen op het plein achter de kerk van De Elft in 2016. coll. SSRP Hier nog De Vrouwe Jannetje, coll. SSRP CONSENT NR. 37 VOORJAAR 2021 13 Boekhoute. De andere bestaat niet meer, behalve op de foto. Zie de omslag van de Consent 2020: ARM 2, in reparatie op een strand van Walcheren. In de schepenlijst van de Stichting Stamboek Ronde- en Plat- bodemjachten wordt nog uitgebreid melding gemaakt van een tweetal lemmerhengsten, die op betere tijden staan te wachten. Beiden hebben een scala aan mooie herinneringen achtergelaten bij de vele opvarenden, die van hun schoon heid en zeileigenschappen genoten hebben. De Elftvoorheen De Vrouwe Jannetje, staat al meer dan 15 jaar in een loods bij Delfzijl. De Marie Therèse, maar liefst 11,50 lang, geniet nu van de rust, na een druk vis- en zeilersleven in een schuur te Hengstdijk, een toepasselijke plaats in Oost Zeeuws-Vlaanderen. In het Belgische maritiem tijdschrift Ruimschoots wordt in 2021 door hengstendeskundige Franke Lok nader ingegaan op het wel en wee van de BOU 8, de Elften de Marie Therèse in drie afleveringen. De laatste eikenhouten lemmerhengst is gebouwd in de jaren 90. Het was een model, schaal 1: 10., de YE 35. De bouwer, de Middelburgse kunstenaar Han Reijnhout heeft er vier jaar over gedaan. Uitgaan van de oorspronkelijke tekening van De Klerk, zoals hierboven weergegeven, bleek niet echt goed mogelijk. Er was geen lijnenplan weergegeven. Mogelijk was de teke naar niet dezelfde als de bouwer, zodat er ook nogal wat tech nische onoverkomelijkheden aan de tekening vastzaten. (Van Beylen, 2007, p.48). Han moest het voor een groot gedeelte Foto YE 35 model PDF foto van Barthuysmans zelf uitzoeken en uitproberen. Hij zocht en kreeg daarbij hulp van wijlen scheepsbouwer Dirk van Duivendijk en oud-vissers uit Yerseke. Door zijn fenomenale zorgvuldigheid en precisie zou dit model wel eens de best bewaarde historische gege venheid kunnen zijn van het scheepstype. Deze precisie, ook nog eens ondersteund door zijn kunstzinnige talent, maakt het model uniek! Met dank aan Adri en Michiel Verras. Belangrijkste literatuur: - DE HENGST door Jules van Beylen, 2007 - Website SSRP.

Consent | 2021 | | pagina 7