Hog alles anders werd sty///H// 4* - Verslag van de restauratie van De restauratie 16 CONSENT NR. 37 VOORJAAR 2021 Cees Droste Het lijkt of je naar twee verschillende schepen kijkt als je deze twee foto's ziet. De linker foto is genomen in 1964 in Sloten, de rechter op de tentoonstelling Boot Düsseldorf in 2007. Ons verhaal begint in 2014 als Peter Hamer mij erop atten deert dat er een klein hoogaarsje in een loods op bedrijven terrein Arnestein ligt te verkommeren en nog erger; wanneer er geen uitzicht is op restauratie zal het gesloopt moeten worden. Dit ondanks dat het in 2007 nog als trekpleister op Bootshow Düsseldorf had gestaan en er een comité met klin kende namen zich gevormd had rondom het scheepje. Peter zat. met slopen in zijn maag en dat was de reden dat ik naar het hoogaarsje ging kijken. Er zijn dingen die je beter niet kan doen en dit was er een van. Wat ik daar aantrof was schrik ken, wat een lelijk casco stond daar tussen allerlei rommel. Ik kon mij op dat moment wel voorstellen dat daar moeilijk lief hebbers voor te vinden waren. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan en de nieuws gierigheid won het van mijn eerste indruk. Ik ben met enige moeite het casco, of van wat er nog van over was, ingekropen en daarmee begon de redding van het Seepaerdje. Waar vroeger de mastbank had gezeten ontdekte ik kepen in het restant van de oude spanten. Deze wezen erop dat daar een mastbank ter hoogte van de dolboom had gezeten en CONSENT NR. 37 VOORJAAR 2021 17 Chris Visser Nol (Arnold) Visser dat wijst erop dat het scheepje als open hoogaars op stapel was gezet. Dit werd ook nog eens bevestigd door de zware spanten in het achterschip die aangaven dat daar een zware doft gezeten had. Het was duidelijk dat dit hoogaarsje niet als een jacht was opgezet maar als open werkscheepje. Nu werd het interessant. Peter was ondertussen in de historie gedoken en ook daar vielen bestaande feiten om. Het Seepaerdje bleek niet in 1937 bij scheepswerf Meerman te zijn gebouwd, maar bij deze werf in de oorlogsjaren 1941/1942 gebouwd te zijn op de hoop (eigen risico). Nog tijdens de bouw werd het scheepje verkocht aan werf De Ster in Korten- hoef. Aan Meerman werd de opdracht gegeven er een kajuit op te plaatsen. Ook kwamen tijdens de restauratie de namen te voorschijn van de scheepstimmerlieden die aan het scheepje gebouwd hadden, zij werkten in die jaren bij Meerman. Het gaat om de gebroeders Visser uit Noord Holland die in die oorlogsjaren waarschijnlijk uitgeweken waren naar Zeeland. Later hadden zij een scheepswerf in Vlissingen; de Zeehondenwerf. (zie ook Consent 2020: Van Kajak tot Kempenaar). Al met al raakte ik enthousiast en toen Liesbeth, mijn steun en toeverlaat, het scheepje zag werd het een gedeeld enthou siasme, zij nam het financiële gedeelte op zich en ik het ambachtelijke. Het Seepaerdje was gered. Met de geweldige medewerking van de familie van Wingen en loonbedrijf op't Hof werden de schamele resten naar Baarland getransporteerd en op het weitje van Mevrouw Mol neergezet, dit alles geheel belangeloos. De restauratie kon beginnen. Eerst moesten we het casco stellen, wat niet eenvoudig was, tijdens de inspectie was ik al een keer spon taan door het vlak gezakt en stond met beide benen in de Zeeuwse klei. Daar stond ze dan zo, goed als mogelijk gesteld in het open veld. Wat aan het casco opviel was de verscheidenheid aan maten van het hout en ook dat ze niet echt symmetrisch was gebouwd. Duidelijk een oorlogskindje, men moest roeien met de riemen die men had, dat gold ook voor de materialen, het was alle maal wat schrielig. Wat bijzonder is dat in het bestek vermeldt stond dat het scheepje geheel in eiken gebouwd zou zijn terwijl al eerder beschreven werd dat het vlak in olmenhout uitgevoerd was! Dit werd trouwens wel vaker gedaan in verband met de kosten. Ik heb besloten alles in eiken uit te voeren, dus ook het vlak, dit in verband met de duurzaamheid want olmen is niet geschikt in zoet water. De tweede keus die we moesten maken; wordt het een jacht of een open hoogaars. We besloten het laatste want zo was

Consent | 2021 | | pagina 9