In het dunne licht klit alles aan elkaar: de heuvel, de bomen, de deken van gevallen bladeren. De leegte tussen de stammen is zwart als aarde. In de kruinen verbergt zich het ruisen; de diepste droom van het slapende hout. De takken met hun scherpe nagels krassen niet tegen de leigrijze lucht. Onbeschut zit ik op de flank van de heuvel, mijn hoofd hoger dan de top, hoger dan de toppen van de bomen. Mijn benen verdwijnen half onder het rottende loof. Ik ben de enige zichtbare mens in deze omgeving, bijna doorschijnend in het trillende, bleke licht. Een kwetsbaar doelwit, maar voor mijn mannen een aansporing en een herinnering. Zij liggen onder de bladeren en luisteren naar het ademen van de tegenstander, die even verderop onder het gebladerte luistert naar hun ademhaling. Ze houden de adem in om elkaar te horen en de bladeren boven hen klinken in. Ze moeten uitademen en het opent zich. Ze blijven inademen, uitademen en aan de oppervlakte begint het te rimpelen als water dat inwendig door de wind in beroering wordt gebracht. Steeds gejaagder wordt hun ademhaling; golven ontstaan, een branding. Het raakt opgezweept, hoger en hoger groeit het aan. Twee brandingen zijn het. Een branding die zich spiegelt. Uit tegenovergestelde richting storten ze zich op elkaar, schuiven ineen en lossen op, trekken zich terug, buiten adem. Steeds begint het luisteren weer, aandachtig; het ademen, het antwoorden. Iedere golf stuwt de bladeren hoger de heuvel op, legt lichamen bloot, laat geheimen los. Op de top ga ik kopje onder. Onder de bladeren vinden we wat van u over is. Nu we u niet meer herkennen, krijg ik de leiding. Uw restanten stop ik in mijn borstzak. Ik geef het bevel om af te dalen. We moeten dieper de bossen in, een schuilplaats bouwen, ons voorbereiden. Maar tijdens de afdaling beginnen om ons heen de bomen te vallen. Ze worden neergehaald door de anderen die er ijlings muren van bouwen. Er is geen bos meer. We zijn omsingeld door een metershoge vesting van boomstammen en ons rest niets dan afgerukte twijgen. Mijn mannen verhezen de moed. Hoe kunnen we van die dunne tenen ooit een onderkomen bouwen? Het lijken wel zwepen! Mokkend gaan ze zitten. Ik kan niets anders doen dan zelf maar beginnen. Met mijn rug naar hen toe begin ik te vlechten en te knopen. Een sidderend, veerkrachtig bouwsel verrijst boven me uit. De ogen van mijn mannen gaan weer schitteren. Ze verzamelen meer twijgen, steeds dunnere, zodat ons bouwwerk naar de top toe in de lucht lijkt te verdwijnen. Het is van een pijnlijke schoonheid; ons diepe web van scheuten. Het huivert in het ijle licht. De takken zweven van het diepste naar de rand en terug, alsof het zichzelf voortdurend binnenstebuiten vouwt. Met open mond staat de vijand op de muren. Ze wenden de blik af; de twijgen snijden in hun ogen. Wij stappen door de mazen alsof we verdwijnen. DE BLADEREN DE TWIJGEN

Decreet | 2010 | | pagina 19