"Ik dwing de toeschouwer door mijn ogen te kijken" Femke Gerestein Je maakt het jezelf niet makkelijk op deze manier. Ik werk met klein materiaal (grafietstiften in diverse zachtheids graden) en heb alleen maar grijstinten ter beschikking. Het beeld moet niet alleen op een groot oppervlak worden neergezet, het mag ook niet uit elkaar vallen; het moet één aansluitend geheel vormen. En alles watje eenmaal op papier hebt gezet blijft zichtbaar, ook als je er in gumt. Zonder titel (opstelling SPRING, Grote Kerk Veere, 2012) grafiet op papier 150 - 400 cm, 2012 foto: Mechteld Jansen Hiernaast: I wonder if I've been changed in the night? Grafiet op muur, geanimeerde projectie, soundscapes door Evelien van den Broek 1200 - 380 cm Stichting IK, 2013 Bovenste foto: Ivo Wennekes, Mark de Graaff Volgende pagina's: Zonder titel Grafiet op papier 2013 286-150 cm Tjeu Strous Femke ontvangt me in haar nieuwe atelier bij de Middelburgse Atelier Stichting. Aan de muur hangen drie enormenieuwe werken, bestemd voorFemkes solo expositie in tentoonstellingsruimte Mon Capitaine in Middelburg. Ze zwaait met haar armen: Voor groot werk heb ik ruimte nodig, niet alleen op de vloer waarop ik tot op heden eigenlijk altijd werkte, maar ook op de muur. Op de vloer cirkel ik om mijn werk heen, op een muur gaat dat natuurlijk moeilijker, maar daarop kan ik nu wel ook de hoogte in. Bovendien heb ik beter zicht op het werk wanneer het aan de muur hangt dan wanneer het op de vloer ligt. Wat me opvalt aan je werk is de grote omvang; terwijl je steeds meer alleen nog maar met relatief kleine grafietstiften werkt. Eigenlijk is de techniek van mijn werk heel simpel. Met een potlood zet ik lijnen; meer is het niet. Die lijnen leiden tot beweging. Dat geeft structuur en dynamiek. In mijn eerste tekeningen op groot formaat tekende ik carcrashes. Een hard onderwerp, maar ik probeerde het te tekenen in lieve, zachte lijnen. Hoe hard ik op mijn potlood druk, de richting die ik de lijn meegeef en of ik vanuit mijn pols of vanuit mijn hele lichaam teken, dat gaat allemaal meespelen in het beeld.

Decreet | 2013 | | pagina 29