e toeschouwer staat bij mij centraal Heeft u specifiek Zeeuwse/lokale kunstenaars in de verkoop Specifiek Zeeuws is de Goese Janneke Rottier. Daarnaast breng ik een aantal Zeeuws-Vlaamse kunstenaars. De kwaliteit van kunstenaars uit deze hoek is goed, ze hebben allemaal him opleiding gevolgd aan de kunstacademie van Sint-Niklaas. De prijzen lopen van 50 tot 15.000. Heeft u van de betreffende kunstenaars het exclusieve verkooprecht? Ik heb niet de exclusieve rechten. Ik kom steeds meer tot de ontdekking dat regelingen van galerie tot galerie verschillen. Eigenlijk hanteert niemand dezelfde overeenkomsten. Onderneemt u extra activiteiten om het werk van uw kunstenaars onder de aandacht te brengen? Ik organiseer regelmatig nieuwe tentoonstellingen met eigen of nieuwe kunstenaars. Dat gaat gepaard met openingen of vernissages. Ik nodig daarvoor mijn mailbestand uit en ik zet advertenties in de regionale bladen. Vindt u dat uw galerie een specifieke relatie heeft met de regio? Hoe komt dat tot uiting? Die relatie kom alleen al tot uiting In de naam ("Groda" is Latijns voor Graauw). Die naam kwam voor het eerst voor in de geschriften van de monnikken van Terdoest uit Brugge rond 1300. En ik breng dus nogal wat lokale kunstenaars. De ontstaans geschiedenis van deze galerie ligt in de tien achter ons liggende jaren waarin jaarlijks een kunstroute door het dorp werd georganiseerd. Daar deden op een gegeven moment 140 kunstenaars aan mee, die overal exposeerden, in de kerk, een school, een garage. Die uit de hand gelopen hobby van mij, ik was vroeger postbode, heeft uiteindelijke geresulteerd in dit bedrijf, dat nu vijf jaar bestaat. Ik ben wel eerst cursussen kunstgeschiedenis gaan volgen. Het gegrepen zijn door de kunst was er al. Organiseert u zo nu en dan of permanent tentoonstellingen? De voorruimte van mijn galerie is bestemd voor de wissel tentoonstellingen. Die verhuur ik aan de kunstenaars. Het kan zowel gaan om solo- als groepsexposities. In de achterruimte var mijn galerie hangen de vaste kunstenaars die mee profiteren van het bezoek aan de tentoonstellingen in het voorgedeelte. Af en toe organiseer ik een lezing en de laatste tijd is er ook muziek bij. Kwaliteit is voor mij het belangrijkst. Als een kunstenaar naar me toe komt, gaan we verder kijken. Dan mag iedereen exposhren die aan die basisvoorwaarde voldoet. Heeft u een min of meer vaste klantenkring? Wie rekent u tot uw vaste doelgroep? Af en toe komen er Vlamingen, maar toch minder dan je misschien zou denken. In de kunstwereld is er toch ook de grens Antwerpenaren en Gentenaren komen hier natuurlijk veel, maai gaan vooral naar de kustlijn. Ze gaan makkelijker naar Brussel dan vlak over de grens kijken. Ik heb de laatste tijd veel contact met een kunstgroep uit Gent, die bevelen hun klanten Oost Zeeuws-Vlaanderen aan. Biedt u de mogelijkheid van de kunstkoopregeling? Nee, mijn klanten vragen daar ook nooit om. I Lia Hector van GALERIE T in Middelburg A GALERIE T is gevestigd in de huizen De Egelantier, De Croone en De twee Visschen Tuifkaai 25-27,4331JV Middelburg www.galerie-t.nl In de maand oktober 2013, de maand van de grafiek, doet GALERIE T in Middelburg mee met twee solotentoonstellingen vanAdArma en Jops Jacobs. Ad Arma is echt een kei. Ad Arma maakt niet alleen kleuretsen, maar ook bronzen sculpturen, gouaches, schilderijen, keramisch werk en glaskunst. Bij hem is de onderliggende gedachte dat alles samenhangt, één is. Hij werd in 2007 uitgeroepen tot kunstenaar van het jaar. Jobs Jacobs maakt heel bijzondere botanische grafiek. Hoe hou je het zo lang vol in Zeeland? Galeries hebben het hier moeilijk. Dick de Bruyn bijvoorbeeld is al weer weg uit de Singelstraat in Middelburg en is boven ingetrokken bij Galerie Van den Berge in Goes. Overal hebben galeries het moeilijk, hoor. In heel Nederland zijn het laatste jaar veel galeries gestopt. Als ik alleen van de kunst bemiddeling zou moeten léven zou het ook voor mij moeilijk worden. Het klopt ook dat de markt in Zeeland klein van omvang is. Maar men is over het algemeen wel erg in kunst geïnteresseerd. Wat het aantal bezoekers betreft blijft de galerie dan ook niet achter met galeries elders in het land, ook niet in de Randstad. Mijn vaste kunstenaars exposeren ook daar in gerenommeerde galeries en zeggen dat wij in Middelburg niet onderdoen. We missen hier wel de Amerikanen en Japanners en tegenwoordig ook de koopgrage Chinezen en Russen. Die komen hier niet of nauwelijks. Wel krijg ik veel mensen in de galerie die hier in Zeeland zijn voor him vakantie. De vaste klanten zijn vooral Nederlanders en Duitsers met een tweede huis in Zeeland; daarnaast mensen die met hun jacht Middelburg bezoeken, daaronder ook Engelsen. Het aantal Belgen dat lang heel gering was, neemt toe. De laatste tijd speelt internet ook steeds meer een rol. Ik ben nu bezig met het inpakken van een schilderij dat ik ga verzenden naar het Zweedse Göteborg. Afgelopen zomer heb ik een schilderij verscheept naar New York en twee naar Engeland. Natuurlijk is de galerie zeker ook van betekenis voor kunstkopend Zeeland, maar zoals gezegd, gezien het aantal inwoners blijft dat een kleine markt. Als je van een galerie wilt leven, moetje intensief beurzen bezoeken, daar komt het koopkrachtige publiek uit het hele land. In Zeeland doet dat alleen Tom van den Berge uit Goes. Hij heeft het exclusieve verkooprecht van een aantal vooraanstaande kunstenaars en brengt die met succes op beurzen onder de aandacht. Ik heb groot respect voor zijn aanpak. Zelf overweeg ik niet dat ook te doen. Je moet kiezen; óf je bent permanent

Decreet | 2013 | | pagina 38