the Ruyssenaars Kathe Ruyssenaars (Zeist 1949, Middelburg 2014) maakte haar kunst omdat het moest. Die innerlijke noodzakelijkheid dwong haar er soms toe tot diep in de nacht door te gaan.Tot op de laatste dag van haar leven bleef ze tekenen. Door een agressieve vorm van kanker kwam in mei 2014 een einde aan een leven dat in dienst stond van haar kunstzinnige werk. Na het doorlopen van diverse kunstopleidingen werd Kathe door haar toenmalige schoonvader Jan van Gemert op het spoor gebracht van een leven in de kunst. Ze begon met textiel, waar ze grote wandkleden van maakte, die terecht kwamen in gemeentehuizen, provinciehuizen en grote bedrijven. Langzaam aan begon ze haar textiele vormen te verfijnen tot een meer gedetailleerd niveau, waarbij ze gebruik maakte van stoffen die laag op laag werden aangebracht en als totaalbeeld de uitstraling hadden van werk in Oost-Indische inkt, zij het met vele sepiatinten. Dit'schilderen' met textiel bracht haar er toe om in haar werk steeds meer met olieverf en acryl te gaan werken, waardoor mengvormen ontstonden. Uiteindelijk koos Kathe voor enkel de schilderkunst, vanaf begin jaren tachtig tot aan haar overlijden, waarbij ze de laatste jaren ook meer is gaan tekenen. In het huis van Kathe, aan de Bree in Middelburg, is in haar atelier nog te zien waar ze mee bezig was, haar laatste onvoltooide tweeluik staat nog op de ezel. Een kast is gevuld met lege lijsten, een portfolio in de vorm van een kledingscherm met vele portretten erop staat er nog. Ze nam die mee naar tentoonstellingen als portfolio van door haar gemaakte portretten. Door haar warmte en charisma werden mensen verleid werk van haar aan te schaffen of een portret te laten maken. De tafel met haar schildersspullen is weg, maar in de rest van haar huis hangen nog diverse werken van haar, naast werk van door haar bewonderde kunstenaars (Hofman, Ossip, Picasso) en van haar oudste dochter, textielkunstenaar Femke van Gemert. Zoon Jannes laat tekeningen van recente datum zien en vertelt over zijn moeder, haar werk - gedurende jaren assisteerde hij haar - en wat kunst voor haar betekende. Ze hield van modern design in combinatie met barokke meubelen en dat is goed te zien in het huis, dat ze helemaal had laten renoveren. Op de computer laat Jannes haar werk zien, waarvan door de jaren heen foto's zijn gemaakt en die een overzicht bieden van haar kunstzinnige leven. Kathe maakte figuratief en abstract werk. In al haar schilderijen en tekeningen komen silhouetten van mensen voor. Haar kleurenpallet is zeer divers, maar haar voorkeur ging uit naar rood en okertinten De gelaagdheid van haar werk biedt diepte, een schilderij verveelt daardoor nooit. Altijd is die vrouwelijke toets aanwezig die ook zo kenmerkend voor haar persoon was. De reizen die ze heeft gemaakt naar onder meer China, Bhutan, India, Nepal en het platteland van Turkije brachten veel inspiratie en hebben geleid tot een prachtige serie doeken. Haar werk is ondergebracht bij Revelman Woonkunst in Doetinchem en veel bevindt zich in particulier bezit overal ter wereld. Kathe heeft op veel plaatsen geëxposeerd in binnen- en buitenland en laat duizenden werken na. Robbert Jan Swiers Met dank aan Jannes van Gemert en Luana Goetheer de zoon en schoondochter van Kathe.

Decreet | 2015 | | pagina 16