ambtenaren. We kozen bewust voor deze locatie, waarbij de spanning tussen veelkleurigheid en pluriformiteit ook gepaard kan gaan met zeer uiteenlopende sociale problematiek. Door een locatie op de beneden verdieping van het flat gebouw te openen is het Pennywafel toegankelijk en zichtbaar voor de bewoners en de wijk. Doel Vanuit de overtuiging dat kennismaken met elkaar bijdraagt aan sociale cohesie willen we het Penny wafelhuis voor de bewoners van de Driewegenhof, Meanderlaan en Meanderhof toegankelijk maken. De persoonlijke ontwikkeling van de wijk- en flatbewoners is in dit project heel belangrijk. Het kantelen van de beeldvorming begint bij "een mens". Portret van de flat Bij veel mensen is er geen gevoel van eigenwaarde. Bijna niemand luistert echt naar elkaar of geeft elkaar aandacht. Er is veel onbegrip voor eikaars situatie. In de flat woont een groot aantal mensen met psychische en sociale problemen. De meeste mensen kennen hun buren amper. Het beeld dat er heerst is: de Meanderflats deugen niet. Ze hebben een slecht imago en een slechte woonkwaliteit. Het beeld leeft dat iedereen die acuut een huis nodig heeft hier een flat kan krijgen. Veel wijkbewoners geven aan 's avond niet alleen buiten te komen. Men vindt het te donker. Er is geen tot amper vertrouwen in elkaar, eerder vijandigheid. Ook heerst er groot wantrouwen naar formele instanties zoals gemeente en hulpverleners. De flat kent veel geluidsoverlast en grote cultuurverschillen. Er is geen gedeeld gevoel van verantwoordelijkheid voor de openbare ruimte. Er is overlast van dealers en junkies in en rondom de flats. Afval wordt binnen en buiten gedumpt. Kleinere én ook grotere criminaliteit is aan de orde van dag. Wat is onze artistieke visie Het Pennywafelhuis - buurtatelier werkt als katalysator; we proberen 'een trilling' in gang te zetten. Interventies, waardoor er uiteindelijk in diverse lagen sprake is van kanteling naar verbeterende leefbaarheid in de wijk. Je zou kunnen zeggen: de humanisering in de wijk neemt toe. Hoe we dat doen? Als kunstenaars stimuleren we de creativiteit en fantasie van mensen. We gaan aan het werk, stellen ons open, luisteren naar verhalen, hebben geen oordeel, nemen de tijd en wakkeren de creativiteit aan. Het appèl op verbeeldingskracht is essentieel om een community art doelstelling te bereiken. We proberen daarmee mensen anders naar hun werkelijkheid te laten kijken. We stimuleren ze bewust (en onderbewust), zodat ze nieuwe mogelijkheden en kansen gaan zien. Soms piepklein, soms heel groot, maar altijd laat dit proces stukje bij beetje zien wat him kracht en kwaliteit is. Soms voltrekt het zich voor onze ogen dat bezoekers zich als bewoner meer verantwoordelijk gaan voelen. Wat meer deel uit maken van het geheel van de wijk. Het Pennywafelhuis fungeert als een organisch project: we werken niet agogisch of methodisch. Het is een 'atelier met een markthal en eetkamer' waarbij mensen uitgenodigd worden om te verbinden, te ontmoeten en anders te kijken. Concreet Het appartement waarin het Pennywafelhuis op de begane grond is gehuisvest kent als voorportaal en multifunctionele ruimte een garagebox. Bezoekers komen via directe doorloop door de garagebox waarbinnen.

Decreet | 2017 | | pagina 40