Het is Herfst in de kunsten!! constateerden protectionisme en angst voor verlies van identiteit bij de kunstorganisaties in tegenstelling tot een meer gezamenlijke visie op een toekomstbeeld. Het resultaat is zichtbaar in het provinciaal beleid. Het beperkt zich vanaf heden tot een verdere institutionalisering van het kunstbudget met als gevolg dat wat voorheen toebedeeld was aan onafhankelijke inspirerende commissies over Zeeland, nu in handen komt van één instituut: het Centrum voor Beeldende Kunst, Vormgeving en Architec-tuur (CBK Zeeland). De politiek kijkt genoegzaam toe vanuit de overtuiging dat zij de kunst in Zeeland een warm hart toe te draagt. Helaas! Het roept bij critici de vraag op naar nieuwe inspiratiebronnen voor een revitalisering van het kunstklimaat, een klimaat dat kunst stimuleert en uitnodigend werkt voor jonge kunstenaars om Zeeland te bezoeken of zich er te vestigen. Een reële vraag in relatie tot de passage uit de provinciale cultuurnota 2017 - 2020 waarin een oproep gedaan wordt aan vormgevers, archi tecten en beeldende kunstenaars om vanuit hun creativiteit en visies een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van Zeeland als vitale regio. (vrij geciteerd - kadernota provinciaal cultuur beleid 2017-2020). Budgettair wordt deze wens niet vertaald in de cultuur-nota en zo blijft dit in deze vorm een loze oproep. De coöperatieve vereniging Art House Zeeland (AHZ), een collectief van professionele kunstenaars, vraagt de provincie om een inno vatiefonds in te stellen voor de samenwerking tussen de diverse disciplines. Het levert tot op heden geen respons op! De constatering van de kunstenaar/filosoof Loek Grootjans, dat het beter is om als beginnend kunstenaar Zeeland als vestigingslocatie te mijden typeert de huidige sfeer! De afbraakpolitiek in Vlissingen, de ontkenning van interessante kunstproductie in Zeeland en het ontbreken van essentiële steun op provinciaal niveau zijn hier mede debet aan. (Bijeenkomst Mondriaanfonds Middelburg 30-10-2017). Een niet betrouwbare overheid en de daarmee verbonden kunstinstituties, die met politieke goedkeuring hun weinig transparante beleid uitvoeren, levert slechts één conclusie op: De bezuinigingen zijn als bladeren gevallen. Zij vormen laag na laag de basis die zich omwerkt tot een nieuwe vruchtbare humus- laag. En daarin zijn professionele kunstenaars weer op zichzelf aangewezen! Het collectief, gericht op gezamenlijk belang, kan daarbij een uitkomst bieden in de relatie met markpartijen. Vanuit voorgaande analyse is in Zeeland de coöperatieve vereniging Art House Zeeland ontstaan om in gezamenlijkheid met collega's, disciplinebreed, de mogelijkheid te onderzoeken om de relatie kunst en markt te versterken. De coöperatie als centrale 'draaischijf tussen kunst en markt biedt de mogelijkheid, voor kunstenaars, architecten, vormgevers, musici, filmmakers en anderen, om op basis van vragen die vanuit de markt komen in te stappen. Tot op heden werkt deze inzet met succes. Waarbij - in alle eerlijkheid gesteld - het tijd kost om deze ontwikkeling verder in gang te zetten. De relatie met gemeenten en instituties kost tijd en plannen ontwikkelen zich langzaam, maar soms ook snel. Het resultaat na twee jaar, met inzet van diverse disciplines zoals vormgeving, architectuur en beeldende kunst levert plannen op met de nodige potentie. Binnen Art House Zeeland wordt gewerkt aan de volgende plannen: 1De revitalisatie van het kanaal door Walcheren als nieuwe levensader, een interactie tussen kunst en ondernemen. Het thema is 'de Sprong'. 2. Een samenwerking met de zorgsector. Art House wordt intermediair in de levering van idee en uitvoering. Kunstenaars uit diverse disciplines kunnen ingezet worden voor de vormgeving en inrichting van centrale ontmoetingsruimten en het jaarprogramma. 3 De herinrichting van de Helling bij het Dok in Vlissingen als opdracht van de gemeente Vlissingen. (hierna uitgewerkt als voorbeeld project)

Decreet | 2017 | | pagina 43