m Magistraatswoning Het echtpaar Van de Perre-van den Brande bleef kinderloos. Jacoba Het het pand na aan haar nichtje, Johanna Maria van den Brande (1773-1828). Zij was gehuwd met Jacob Henrik Schorer (1760-1822). Jonkheer J.H. Schorer was een telg uit een aanzienhjke famüie en, evenals zijn echtgenote, bepaald niet onbemiddeld. Schorer bekleedde tij dens zijn werkzame leven verschillende bestuurhjke functies, waaronder burgemeester van Middelburg en Gouverneur van Zeeland. Het echtpaar bewoonde het huis 'achter de Oude Kerk' met negen kinderen. Rechtbank In 1838 verkochten de erven Schorer hun 'aanzienhjk huis' met de daarnaast gelegen woning, aan de provincie en het rijk om er het Provinciaal Gerechtshof in te huisvesten. Voor bekendmakingen werden aan de gevel houten pubhcatiekastjes of gevelkastjes met rasterwerk opgehangen. Het gerechtshof werd met ingang van 1 januari 1876 opgeheven. Ha enige tijd werd de rijkskweekschool in het pand ondergebracht, maar niet voor lang. Eind 1877 verhuisden de arrondissementsrechtbank en het kantongerecht van het stadhuis naar het voormahge hofgebouw. De officiële benaming van het gebouw werd vanaf dat moment 'het gerechtsgebouw te Middelburg'. De eerste zitting vond plaats op 9 januari 1878. Het kantongerecht betrok in 1913 een monumentaal dubbelpand aan de Balans. De arrondissementsrechtbank verhuisde in 1995 naar een nieuw gebouw aan de Kousteensedijk. Zeeuws Archief Na het vertrek van de rechtbank werd het rechtbank gebouw bestemd voor huisvesting van het Rijksarchief in de provincie, dat fuseerde met de gemeentearchieven van Middelburg en Veere tot het Zeeuws Archief. Tussen 1997 en 2000 werden de bijgebouwen van de rechtbank gesloopt waarna uitgebreid archeologisch onderzoek wordt uitgevoerd. Staatssecretaris Nuis van OC&W draaide op 3 maart 1998 de eerste paal. In de nieuwbouw werden de archiefdepots en de pubheksruimten ondergebracht. De oudbouw werd bestemd voor de kantoren van de archiefmedewerkers. Restauratie-architect Cor Bouwstra van Verlaan Bouwstra architecten, nam de restauratie van het Van de Perrehuis voor zijn rekening. Eind 1999 namen de medewerkers van het Zeeuws Archief hun intrek in het Van de Perrehuis, zoals het toen naar zijn bouwheer werd genoemd, en konden bezoekers gebruik maken van de nieuwe pubheksruimten. De officiële opening van het Zeeuws Archief door mr. Pieter van Vollenhoven vond plaats op woensdag 14 juni 2000. De gevelkasfjes Evenals in de tijd van de rechtbank worden de gevelkastjes door het Zeeuws Archief gebruikt voor bekendmakingen. Waren de houten gevelkastjes in de tijd van de rechtbank bestemd voor openbare bekendmakingen in het kader van de rechtspraak, in de tijd van het Zeeuws Archief worden ze gebruikt voor openbare bekendmakingen over tentoon- stelhngen, open dagen en andere activiteiten. In 2009 werd besloten de gevelkastjes te bestemmen als expositieruimte voor Zeeuwse kunstenaars. Daartoe werden de kastjes gefaseerd opgeknapt. Om de kunstwerken te beschermen werden achter het rasterwerk glazen platen aangebracht en de sloten werden gerepareerd. In 2017 exposeerde Hans Overvliet met zijn kunstwerk 'Capturing movement Gevangen beweging' in de gevelkastjes. Hij sloot met zijn speciaal voor de gevelkastjes vervaardigde kunstproject aan bij de vroegere en huidige functie van het gebouw: gevangen beweging (rechtbank) archiveert (archief) drie manieren om citroen geraniums te vermenigvuldigen. V Literatuur en bronnen - Archief van de Procureur-Generaal bij Provinciaal Gerechtshof van Zeeland, 1838-1875 (1885). Inleiding. Zeeuws Archief toegang 716. - Dekker, Jeanine, Peter Don en Albert Meijer (red.). Een bijzonder huis op een bijzondere plek. Het Van de Perrehuis in Middelburg en zijn omgeving. Middelburg 2000.

Decreet | 2017 | | pagina 48